.

MAGAZYN PANORAMA
352 Bergevin, Suite 6 
Lasalle, Qc
H8R 3M3 

E-mail: [email protected]

Tel. (514) 367-1224 
Tel. (514) 963-1080 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Wokół życia, czyli wokół ważnych spraw związanych z każdym, z naszym losem, z myślami, 
z duszą. Wokół życia, czyli wokół spraw żywotnych, ważkich, kluczowych, koronnych, zasadniczych i wszystkich najważniejszych, tych z którymi mierzymy się w dzień nasz powszedni...
 
Chleba naszego powszedniego... - Katarzyna Życińska

O wirtuozji języka polskiego istnieje wiele powiedzeń, wśród których króluje cytat ze Słowackiego: "Chodzi mi o to, aby język powiedział wszystko, co pomyśli głowa..." Najprostsza interpretacja tych słów może nas doprowadzić do kłopotliwej sytuacji, w której mówimy prosto z mostu (...)

Miłość w wieku dojrzałym - Ela Hübner

Miłość nie zna wieku i z tym chyba wszyscy się zgodzimy. Minęły też czasy, kiedy kobiety o samostanowieniu w kwestiach sercowych mogły tylko pomarzyć i zmuszone były oddawać rękę i resztę ciała w imię wyższych celów rodziny. 

Najlepiej po polsku mówią Polacy - Magda Chylewska

O wirtuozji języka polskiego istnieje wiele powiedzeń, wśród których króluje cytat ze Słowackiego: "Chodzi mi o to, aby język powiedział wszystko, co pomyśli głowa..." Najprostsza interpretacja tych słów może nas doprowadzić do kłopotliwej sytuacji, w której mówimy prosto z mostu (...)

Obyśmy tyllko zdrowi byli - Danuta Owczarz-Kowal

Szlachetne zdrowie, ile cię cenić trzeba ten tylko się dowie, kto wezwie pogotowie, jak o ciebie trza się starać wie, kto trafił do szpitala - możemy sparafrazować poetę.

Lustereczko powiedz... - Małgorzata Antoniuk

Lustereczko powiedz przecie, kto jest najpiękniejszy w świecie??? I o dziwo... lustereczko wiernie, niezmiennie od lat wskazuje wciąż tą samą osobę. A my, mimo, że go pytamy z niedowierzaniem patrzymy na lustrzane odbicie i ... nie wierzymy.

Co z tą starością? - Ela Hübner

Ludzkość ugania się za wieczną młodością od zarania dziejów i jak do tej pory nikt nie znalazł skutecznego sposobu na zatrzymanie tej pani w swoich ramionach. To najbardziej niezależna osóbka wszechczasów. 

Nie udawaj Greka - Ela Hübner

Historia Greka Stamatisa Moraitisa to jedna z najbardziej fascynujących opowieści, jakie czytałam. Wpadłam na nią 3 lata temu i przyznaję, że dała mi dużo do myślenia. Pisano o niej na całym świecie, ja przytaczam ją na podstawie artykułu z New York Timesa z 2012 r. (...)

Szanujmy marzenia - Ela Hübner

Ten tytuł to parafraza głównego motywu starej piosenki zespołu Skaldowie, która przyszła mi do głowy, kiedy zbierałam myśli do tego artykułu. Tam są "wspomnienia", u mnie "marzenia", a poza tym wiele się zgadza. Ja akurat nie należę do osób, które nadmiernie żyją retrospekcjami. 

Filozofia "slow life" - Bożena Szara

Świat pędzi, a my razem z nim. Jeździmy coraz szybszymi samochodami, korzystamy z coraz szybszych komunikatorów i ekspresowych usług. Wszystko po to, żeby zaoszczędzić czas. A mamy go coraz mniej. To jeden z największych paradoksów współczesności.

Pięknie żyć - Ela Hübner

Na początku tego roku internet i kolorowe magazyny trzepały po oczach hasłem: To będzie Twój Rok! Oczywiście, przyzwyczailiśmy się już do tego, że styczeń pełen jest motywacyjnego dźgania w trzewia i artykułów o postanowieniach noworocznych. 

Czy dusisz swoją duszę? - Ela Hübner

"Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie!" Ten cytat z II części "Dziadów" Adama Mickiewicza napisanych równo 200 lat temu wydaje się dziś nadzwyczaj aktualny. Demonów powyłaziło nam ostatnio sporo. 

Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet - Anna Król

Od 1999 roku, 25 listopada jest Międzynarodowym Dniem Eliminacji Przemocy wobec Kobiet. Jest to jednocześnie data, która wyznacza początek szesnastodniowego okresu akcji mających na celu podnoszenie świadomości społecznej dotyczącej nierówności i przemocy jakich doświadczają kobiety.

Jeszcze parę przygód z losem - Danuta Owczarz-Kowal

Kiedy grudzień nadchodzi tradycyjnie, jak co roku cofamy się pamięcią wstecz, przywołujemy wspomnienia, sami siebie pytamy, jaki był dla nas miniony rok, co nam przyniósł, a co odebrał?

Kartki z kalendarza - Maryla Kania

W kalendarzu jeszcze jesień. Złocista, polska, ta norwidowska, która, jak śpiewał Niemen "mimozami się zaczyna".  Krople deszczu od czasu do czasu tańczą na parasolu jak na wielkiej scenie, mimo że nikt nie klaszcze i nie 
prosi o bis.

O świętowaniu - Dariusz Wiśniewski

Świętowanie to uroczysty czas szczególnego podkreślenia wagi jakiegoś wydarzenia albo celebrowania osiągnięć i sukcesów, docenienia kogoś, kto wiele dla nas znaczy. To czas na ogół pełen radości, choć często niepozbawiony refleksji.

Kto bardziej? - Elżbieta Stan

Przeglądając media społecznościowe można dojść do wniosku, że prawie wszyscy są piękni, zadowoleni z życia, wysportowani, dbający o wygląd i dobrą dietę, podróżujący w fantastyczne miejsca, otaczający się pięknymi przedmiotami i w ogóle jest cudnie.

Kot na receptę - Bożena Szara

Zdrowia i długich lat życia - to życzenia najczęściej powtarzane podczas kolacji wigilijnej. A czy wiedzą Państwo, że do ich spełnienia może przyczynić się kot? 

O czym nie rozmawiać przy wigilijnym stole?   - Bożena Szara

Wigilia. Na niebie rozbłyśnie pierwsza gwiazdka, zasiądziemy do odświętnie zastawionego stołu, nadejdą magiczne chwile wśród bliskich. Będziemy życzyć sobie spokoju, radości, zdrowia i tego, by w otoczeniu kochających osób odpocząć i poczuć to, co najważniejsze. 

Powrót do normalności - Katarzyna Szrodt

Człowiek jest niezwykle skomplikowaną i tajemniczą istotą. Nad sensem jego istnienia, skalą możliwości duchowych i intelektualnych, zastanawiano się od wieków. 

Obyś żył w ciekawych czasach! - Ela Hübner

Trwa spór czy jest to stare chińskie przekleństwo czy cytat z przemówienia angielskiego polityka Josepha Chamberlaina z 1898 roku. "... żyjemy w niezwykle interesujących czasach" - powiedział wtedy - "Ja osobiście nie pamiętam okresu, kiedy nasza historia była tak pełna wydarzeń (...)

Arytmetyka życiowa - Elżbieta Stan

Wysłuchałam ciekawej wypowiedzi znanego reżysera Krzysztofa Zanussiego zamieszczonej na Facebooku o przemijaniu, o etapach w naszym życiu. Zgadzam się z jego przemyśleniami, ale dodałabym coś od siebie.

Nie przyzwyczajać się - Elżbieta Stan

Jak coś obok nas trwa długo, staje się codziennością - zaczynamy się przyzwyczajać. Już nie budzi większych emocji, współczucia, empatii, czasami strachu i niepewności jak za pierwszym razem. Powszednieje! I dotyczy to wielu zjawisk w naszym życiu.

Chaos w czasach zarazy - Elżbieta Stan

"Aktem największej odwagi pozostaje samodzielne myślenie. Na głos!" (Coco Chanel). Mijają dwa lata, jak zmienił się nam świat. Pamiętam, jak w marcu 2020 roku podporządkowana wprowadzonym zakazom, myślałam (pewnie jak wielu z nas), że zaraza, która nas dopadła potrwa kilka miesięcy (...) 

Słowo na Nowy Rok - Ela Hübner

Mija nam właśnie 2021, dwudziesty pierwszy rok XXI wieku i śmiem twierdzić, że nie był to rok wygranej w oczko. Witany wylewnie i z wielkimi nadziejami na powrót "normalności", sędziwy dziś starzec odchodzi przygarbiony pod ciężarem wydarzeń. 

O striptizie w internecie - Aleksandra Trendak 

Rozmowa z prezeską fundacji The Bridge, autorką audiobooka "Striptiz w erze apek i algorytmów" - eseju o postępie, perspektywach rozwoju świata cyfrowego i naszej "intymnej" relacji z mediami społecznościowymi.

Choć goni nas czas - Elżbieta Stan

Inspiracja do refleksji przyszła do mnie z filmu pod tym samym tytułem: "Choć goni nas czas" ("The Bucket List"). Film ma już swoje lata (2007r.), ale przesłanie pozostaje aktualne.

NIE POMIJAJ. Podaj rękę, nie podstawiaj nogi - Elżbieta Stan

Kiedy mnie zapytano, czego mi brakowało najbardziej w czasie lockdown w okresie pandemii, zdałam sobie sprawę, że człowiekowi do życia potrzebny jest drugi człowiek i bardzo brakowało mi kontaktu na żywo z rodziną, z przyjaciółmi, ze znajomymi - po prostu z ludźmi. 

Zaproszenie na małą czarną - Bożena Szara

Za oknem już od dawna zielono. Media przynoszą wieści o spadku zachorowań na Covid19. Galerie handlowe już otwarte. Lada dzień, powinny otworzyć się restauracje, tarasy, ogródki przy kawiarniach i kawiarnie ze swoimi pysznościami. 

Nie zapominajmy o DZIŚ - Ela Hübner

Za nami trudny rok. Świat stanął, wirus zamknął nas w domach i odciął od wielu możliwości, które dotychczas uznawaliśmy za normę: spotkania z ludźmi, życie kulturalne, imprezy, podróże, praca i przyjemności. 

Zadbana dojrzałość - Elżbieta Stan

"Wiek dla kobiety nie jest najważniejszy; można być świetną mając 20 lat, śliczną mając 40 i czarującą do końca swoich dni" (Coco Chanel)

Refleksje pandemiczne - Agnieszka Adamowicz

Dużo zmieniło się w ostatnim czasie w naszym życiu. Nie możemy podróżować tak, jak to robiliśmy to dotychczas. Nie możemy się nawet spotykać z najbliższymi, którzy mieszkają w tym samym mieście. Tak jest w Montrealu i jego najbliższych okolicach.

Spełnione marzenia - Jolanta Tokarczyk

Myślę, że każdy z nas miał i ma marzenia.  Dotyczą różnych dziedzin życia: podróży, pracy, poznania kogoś niezwykłego, kulinariów. Ile osób, tyle marzeń. Niektóre spełniają się, inne na zawsze pozostają nieuchwytne.  Moje spełniały się wielokrotnie...

Wyzwania dla vivre-ensemble

16 maja przypada Międzynarodowy Dzień Pokojowego Współistnienia (International Day of Living Together in Peace / Journée Internationale du Vivre-ensemble en paix). 

Chwyć chwilę za grzywę - Elżbieta Stan

Rok temu świat się zmienił, zaskoczył nas wszystkich, wymusił zmiany w naszym życiu i w naszych zachowaniach, zmienił nasze priorytety. Myślałam, że potrwa to kilka miesięcy i wrócimy do czasu sprzed pandemii. Ale tak się nie stało i zaczęła się Nowa Normalność.

Wiosna, Pani Sierżantowo! - Ela Hübner

Parafraza tytułu popularnej komedii z czasów PRLu, nie jest przypadkowa. Bohater filmu, poczciwy komendant MO w małej miejscowości, jest służbistą. Rygorystycznie przestrzega regulaminów i przepisów, również w życiu. 

Proste życie - Jagoda Miłoszewicz

Nazywam się Jagoda Miłoszewicz i mieszkam z mężem Maćkiem w Bieszczadach, górach nie wysokich, miejscami odludnych, zielonych wiosną i latem a białych zimą.

Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej... - Elżbieta Stan

Wszyscy znamy ten powtarzany często cytat. Dom to coś stałego, kojarzącego się z bezpieczeństwem. To spotkania z bliskimi, to czasami samotność, to wszystkie radości i smutki, to wspomnienia dzieciństwa i dorastania, to tysiące różnych zdarzeń, emocji, wiele uroczystości i świąt. 

Po tym roku nie żyj w mroku - Ela Hübner

W styczniu 2020 napisałam tekst "To będzie dobry rok" i gorąco wierzyłam, że tak będzie. Zafascynowało mnie zestawienie dwóch dwudziestek i stwierdziłam, że to musi być jakiś znak. 

Koronawirus - inaczej - Beata Pawlikowska

Nic nie dzieje się przez przypadek. To, że pojawia się na świecie  nowy wirus nie dzieje się, dlatego, że natura chce nas ukarać, albo, że wirus jest złośliwy i zmutował dlatego, że chce uprzykrzyć nam życie.

You Are the Vaccine - Gabriela Suryn

This virus we have allowed to spread is internal. We have allowed unimportant things to become our main focus. Is it really the end of the world if your food is delivered 10 minutes late? 

Żyjmy coraz lepiej - Iwona Majewska-Opiełka i Tomek Kniat

"Żyjmy Coraz Lepiej" to cykl dokładnie o tym co głosi jego nazwa. Chodzi nam o to, aby ludziom żyło się coraz lepiej, aby byli coraz bardziej spełnieni, radośni, szczęśliwi. Sposobów na spełnione życie jest tyle ile ludzi i każdy musi znaleźć swój.

Efekt szminki - Elżbieta Stan

Jak sobie poradzić w kryzysie? Jak podnieść głowę, jak nie zatracić swojej kobiecości, dodać sobie pewności siebie? W czasach zagrożenia, w chwilach kryzysowych potrzebna jest odskocznia. Koronawirus - inaczej - Beata Pawlikowska
You Are the Vaccine - Gabriela Suryn
Efekt szminki - Elżbieta Stan
Bądź damą!
Nasi bracia mniejsi - Katarzyna Knieja
Dojrzałość w pracy  - Elżbieta Stan
2020 - to będzie dobry rok - Ela Hübner
Młodość przychodzi z wiekiem  - Elżbieta Stan
Katalog marzeń - Ela Hübner
Efekt motyla - Elżbieta Stan
Co myśli mózg o noworocznych postanowieniach? - Anna Kamińska
Święta, święta - Ela Hübner
Rozmowy przy stole - Elżbieta Stan
Zespół napięcia przedświątecznego - Danuta Owczarz-Kowal 
Jak polubić listopad? - Ela Hübner
Przeźroczysta czy bardziej wyrazista? - Elżbieta Stan
Weź posłuchaj i czytaj książki - Anna Pelesz
Jeszcze po tej stronie - Danuta Owczarz-Kowal
Zmiana niejedno ma imię - Stanisław Domiziak
My/Not My Kids - Cherie Erwin
Akceptuj swój wiek! - Ela Hübner
Zrób to sam - Danuta Owczarz-Kowal 
Żyjmy coraz lepiej - Iwona Majewska-Opiełka i Tomek Kniat
Pisanie ekspresywne - Anna Pelesz
Pisanie terapeutyczne - czym jest i komu służy? - M. Żebrowska
Relacje międzypokoleniowe - Elżbieta Stan
Siedem zasad skutecznego działania - Anna Pelesz
Jak bój się lęku... - Beata Baumgartner
Ludzieńki - Anna Lenc-Rabiega
Nigdy nie jest za późno - Ela Hübner
Bilet w jedną stronę - Wiesław Fałkowski
Porównywanie może być trujące / Comparison can be poisonous - Gabrielle Suryn 
Jak choroba przewartościowała moje życie - Anna Lenc-Rabiega
Korzystaj, bo zapłaciłeś (cz. 3) - Leszek Kaczor
Powrót do szkoły - Zofia Czajkowska
Wielki targ - Katarzyna Knieja
Niewolnik życia / A Slave to Life - Gabrielle Suryn
Smakować życie - Anna Lenc-Rabiega
Plusy i minusy używania mediów społecznościowych - Z. Czajkowska 
Korzystaj, bo zapłaciłeś (cz. 2) - Leszek Kaczor
Weź posłuchaj - Anna Pelesz
Prezent na Dzień Dziecka? - Małgorzata Bonikowska
Obóz samodzielności - Krzysztof Tumanowicz
Utrata i miłość / Loss & Love - Gabrielle Suryn
Korzystaj, bo zapłaciłeś - Leszek Kaczor
O wiośnie - Jolanta Duniewicz

 


PANORAMA - MAGAZYN RADIA POLONIA CFMB 1280 AM, MONTREAL, KANADA
Tel: (514) 367-1224, (514) 963-1080, E-mail: [email protected]
Designed and maintained by Andrzej Leszczewicz
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
ZALOGUJ SIĘ