.
NUMER 11 / KWIECIEŃ 2020

Wydawcą magazynu PANORAMA jest 
Radio Polonia - CFMB1280 AM w Montrealu

Adres do korespondencji: 

MAGAZYN PANORAMA
6625, 38e Avenue, Suite 5 
Montreal, Qc
H1T 2X8 

E-mail: kontakt@panoramanews.org

Tel. (514) 367-1224 
Tel. (514) 963-1080Zapraszamy do kontaktu z nami. Czekamy na listy od Czytelników, na opinie, komentarze i krytykę (konstruktywną). Czekamy na sugestie, pomysły, nowe koncepcje oraz propozycje współpracy, by PANORAMA mogła rozkwitać i trafiać do szerokiego grona Czytelników. Twórzmy nasze pismo razem!

Przejdź do działu "Listy od czytelników"
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Oto my: zespół redakcyjny i współpracownicy. Czekamy na innych: pozytywnych, utalentowanych, uśmiechniętych bez względu na przekonania, orientacje polityczne, upodobania czy znajomość języka polskiego. Polonijni korespondenci mogą pisać także po angielsku i francusku, jeśli jest im łatwiej i sprawniej. Liczy się pasja i chęć dzielenia się opiniami i talentami. Fotoreporterzy także mile widziani, bo oko kamery czy telefonu nie zna granic.

Łamy PANORAMY szeroko otwarte. Zapraszamy. 
 

ZESPÓŁ REDAKCJI MAGAZYNU PANORAMA

Bożena Szara - Redaktor naczelna 

Dziennikarka radiowa i prasowa, producentka programów radiowych. Jej artykuły publikowała prasa w Polsce, Grecji, USA i Kanadzie. Pracowała w Co-op Radio w Vancouver. Przez 15 lat była producentką autorskiego programu radiowego Jedynka w stacji CFMB 1280AM. Współpracuje z dziennikiem GAZETA w Toronto. Prowadzi polskojęzyczny program Radio Polonia w Montrealu. Ma dwa koty: Felę i Felka. 

Andrzej Leszczewicz - Z-ca redaktor naczelnej i redaktor wydania internetowego

Archeolog (studia na UAM w Poznaniu oraz Uniwersytecie Montrealskim). Autor artykułów o tematyce historycznej. Honorowy członek European Association of Archealogists (EAA). Projektant i administrator stron internetowych, m. in. Wydziału Archeologii UAM w Poznaniu, European Association of Archaeologists (EAA), ekspedycji archeologicznych w Turcji (Çatalhöyük), Egipcie i w Polsce oraz Radia Polonia w Montrealu.

Jolanta Duniewicz - Redakcja tekstów 

Architekt (Politechnika Warszawska). Współorganizatorka Montrealskiej Kawiarni Literackiej. Zainteresowana i pełna pasji dla wszystkiego, co ją otacza: od pracy zawodowej, kontaktów międzyludzkich, rozwoju osobistego, przez umiłowanie piękna (od natury do sztuki), aż po dom, ogród, odżywianie, zdrowie, diety, kuchnię, rozrywki, trendy.

Bogusława Milewska - Korekta

Redaktorka prac naukowych, książek krytyczno - literackich, literatury współczesnej oraz wspomnień. Wieloletni pracownik wydawnictw literackich w Polsce. Miłośniczka zwierząt. 
 

WSPÓŁPRACOWNICY MAGAZYNU PANORAMA

Jerzy Adamuszek - podróżnik, autor książek podróżniczych, obieżyświat, zdobywca rekordów Guinnessa, organizator "Spotkań Podróżniczych" oraz "Są wśród nas" (www.sawsrodnas.ca). (Sydney - Montreal) 

Liliana Arkuszewska - szczecinianka, geodeta z Polski, grafik i poligraf w Kanadzie. Pracowała w firmie telekomunikacyjnej Mitel jako Projektant Graficzny, a także jako Menedżer Redakcji Technicznej w Agencji Reklamowo - Wydawniczej Nortext Multi Media. Zdeterminowana marzycielka pewnego dnia sięgnęła po pióro i odkryła w sobie pasję pisania. Tak powstała książka - "Czy było warto? Odyseja dżinsowych Kolumbów". (Ottawa)

Małgorzata Bajkowska - artystka sztuki abstrakcyjnej, absolwentka UDM komunikacji mediów i historii sztuki. Od kilkunastu lat pracuje w środowisku artystycznym Montrealu jako kurator wystaw i coach dla wielu miejscowych twórców. Jej pasją jest płaskorzeźba tworzona z płótna i badania nad niedoskonałością form geometrycznych, które są jej inspiracją w twórczości artystycznej. (Montreal) https://subjectart.com/collections/malgosia-bajkowska

Beata Baumgartner - właścicielka firmy Baumondi znanej w Europie z akcesoriów mody i biżuterii do ozdabiania butów. Nagrodzona German Design Award 2018 w kategorii Interior & Furniture International. Udziela się w światowych projektach charytatywnych i organizuje własne projekty, m.in. "Don't waste Food". Mentorka rozwoju osobistego, pomysłodawca koncepcji biznesowych, inwestorka. Psychologia, duchowość i rozwój to obszary jej zainteresowań. 

Justyna Bereza - absolwentka Filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Z wyboru mama, z zamiłowania podróżniczka. Jest polonijnym nauczycielem w USA. W swojej pracy stawia na aktywne metody nauczania. Za swoje osiągnięcia otrzymała nagrodę Polonijnego Nauczyciela Roku 2017 im. Prof. A. Stelmachowskiego. Ponadto zajmuje się edytorstwem i korektą tekstu. Lubi nowe wyzwania stąd jej przygoda z dziennikarstwem. Jako nauczyciel i mama jednocześnie, przykłada ogromną wagę do dwujęzycznego wychowania, doskonale zdaje sobie sprawę, że znajomość języków to klucz do sukcesu. http://www.dobrapolskaszkola.com

Małgorzata Bonikowska - dziennikarka, dr językoznawstwa, tłumaczka, animatorka kultury, autorka książki - poradnika  "Odczarować angielski", redaktor naczelna dziennika Gazeta w Toronto (www.gazetagazeta.com), współtwórczyni innowacyjnego, globalnego projektu medialnego POLCAST - pierwszego na świecie anglojęzycznego  podcastu o Polsce i Polakach poza krajem. Kocha świat, którego jest nieustannie ciekawa. Uwielbia zwierzęta i naturę. Mówi o sobie, że jest zwierzęciem socjalnym i medialnym. 

Piotr Borowiec - magister nauk filmowych na Uniwersytecie Montrealskim. W latach 1996-2001 krytyk filmowy angielskojęzycznego tygodnika "Hour" i polonijnego tygodnika "Gazeta". Autor książki "Animated Short Films: A Critical Index to Theatrical Cartoons" (Scarecrow Press, 1998). W latach 2001-2007 zatrudniony w Telefilm Canada, a od 2007 roku w SODEC. (Montreal) 

Sara Borska - ghostwriter, blogerka - komentatorka życia nowojorskiej ulicy. Właścicielka papugi i jamnika długowłosego. (Nowy Jork). kontakt@panoramanews.org

Karol Cichosz - przedsiębiorca, audytor, ekonomista, architekt i inżynier rozwiązań biznesowo – informatycznych. Współwłaściciel oraz członek zarządu kilku spółek działających w obszarach nieruchomości, finansów i IT. Mentor i strateg z ponad 10-letnim doświadczeniem w prowadzeniu własnych firm. Buduje strategie biznesowe w oparciu o wycenę dostarczanej na rynek wartości dodanej i analizę finansową. www.kupishandcichosh.com (Warszawa - Londyn)

Włodek Ciejka - bloger, niezależny reporter TV. Swoją misję przekazywania rzetelnych informacji prosto z warszawskiej ulicy tłumaczy tak:  "Czasem brakuje mi słów, zatem postanowiłem zastąpić je obrazem. Chcę, byście uczestniczyli w tym, co dla mnie ważne." (Warszawa).

Zofia Czajkowska - doktor psychologii specjalizująca się w dziedzinie terapii par i seksuologii. Kocha swoją pracę. Uwielbia czytać i podróżować. www.findyourharmony.ca, (Montreal)

Beata Anna Dąbrowska - z zawodu terapeuta zajęciowy, z zamiłowania - szef kuchni. Gotowanie to jej pasja. Pracując z osobami z upośledzeniem umysłowym, osobami starszymi i dziećmi, osobami podejmującymi post obserwuje dobroczynny wpływ diety opartej składnikach pochodzenia roślinnego na ich komfort życia i stan zdrowia. Regularnie podejmuje dietę warzywno-owocową. Tworzy własne przepisy diety warzywno-owocowej i roślinnej na potrzeby diety warzywno-owocowej dr Ewy Dąbrowskiej. 

Jurek Depa - studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i McGill University w Montrealu. "Osoba prywatna" wielu zainteresowań i wielu profesji; nicująca świat z przymrużeniem oka, od zawsze z socjologią na ty. jurekdepa@gmail.com / jurekdepa.wordpress.com

Jan Duniewicz - magister inżynier elektronik (Politechnika Warszawska). Pracował na kierowniczych stanowiskach w firmach informatycznych. Był zatrudniony w rządzie kanadyjskim: Industry Canada, Treasury Board. Doradca międzynarodowy w biznesie, leadership i transformacji osobistej. Pasjonat pisarstwa interaktywnego. (Montreal) 

Jan Dyner - elektro-mechanik, instruktor ZHP, działacz Pierwszej "Solidarności". Aresztowany podczas stanu wojennego. W 1983 roku z paszportem "w jedną stronę" przybył na stałe do Kanady. Pomysłodawca i założyciel Polonijnego Forum Dyskusyjnego w Montrealu. Interesuje się historią, literaturą faktu, geopolityką oraz pisze wiersze - na razie, do szuflady. jandyner@yahoo.ca

Cherie Erwin is an Animal Rights Activist and has worked as a Caregiver for New World Monkeys at Jungle Friends Primate Sanctuary in Florida. She's been vegetarian for 46 years. She received her Vegan Chef training and Diploma from the Vegan Society in the U.K. She built, owned, and operated TV stations in Hawaii and California, and produced television programming for satellite television. Now, she lives with her 18 year old cat Else, and the whales and eagles on Whidbey Island, just across the border from Vancover Island, B.C.

Wiesław Fałkowski - poeta, autor sztuki teatralnej i tekstów piosenek, dziennikarz, fotograf, bloger. Popularność zyskały cykle wierszy pełne absurdu i humoru, ale także smutku i tęsknoty. Jego wiersze  ukazały się w autorskich tomikach oraz w licznych antologiach. Współautor projektu poetycko-muzycznego "Remi & Falko"; członek Grupy Artystycznej KaMPe w Londynie; współpracuje z Teatrem Katharsis w Dunstable. Mieszka w Anglii. 

Witold Fydrych - technik scen teatralnych, prezes stowarzyszenia „Słodka Jedynka”.  Aktywista społeczny zaangażowany w pomoc potrzebującym i słabszym, walczy o lepsze życie dla małych i dorosłych diabetyków w Polsce, współautor strony: slodka1.pl

Edyta Gawryś - polonistka, historyk sztuki, pisarka oraz przewodnik turystyczny po Włoszech. Autorka dwóch przewodników dla dzieci: "Piotrek w Watykanie" oraz "Mały Polak we Włoszech". Autorka gier planszowych i scenariuszy lekcji o sztuce. Uczestniczka i prelegentka konferencji propagujących sztukę. Na YouTube realizatorka cykl filmów "Sztuka i Piękno". edy.gawrys@gmail.com (Bolonia) 

Dorota Górczyńska-Bacik - poetka, aktorka teatralna, malarka. Występowała m.in. na deskach teatrów warszawskich i Teatru Kleopatra w Krakowie. Od 2011 roku aktorka Teatru Syrena działającego przy Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym w Londynie. Na swoim koncie ma również role w filmach polskiej i angielskiej produkcji. Dyrektor i reżyser Teatru Katharsis przy polskiej Parafii w Dunstable, dla którego pisze scenariusze, reżyseruje spektakle i występuje jako aktorka. Członek grupy artystycznej KaMPe w Londynie oraz Berkhamsted Art Society w Wielkiej Brytanii, gdzie od lat prezentuje swoje obrazy na licznych wystawach.  Poza teatrem pasjonuje się poezją, fotografią artystyczną, malarstwem, reżyserią, muzyką oraz wschodnimi sztukami walki. 

Marc-Olivier Giguere is a designer and a professional photographer specialized in artistic and architecture photography. He used to live in England and in Poland, and had a few exhibitions in Warsaw and was published in a few Polish art magazines. More than 30 of his photos, printed on paper and aluminium, are exhibited at the Consulate of the Republic of Poland in Montreal. Marc-Olivier is very proud to show Poland in a very artistic way. You can find more of his work at: www.mogiguere.com

Filip Hagenbeck - oficer wywiadu. Weteran długoletnich misji poza granicami kraju. Na terenach trudnych i gorących, także w warunkach wojennych. Ponoć urodził się 1 kwietnia, ale nie należy wyciągać z tego zbyt daleko idących wniosków. Do niedawna myślał, że resztę swego życia spędzi jak wszyscy szpiedzy – w cieniu, w kapciach, przy kominku, z ukochanym psem, głaszcząc siwiejącą brodę. Pomylił się.

Bożena Happach - rzeźbiarka. Od przyjazdu do Kanady brała udzial w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych, w sympozjach rzeźby monumentalnej oraz pracowała nad prywatnymi i korporacyjnymi zleceniami. Jest reprezentowana przez galerie w Kanadzie i USA. Jej rzeźby znajdują się w kolekcjach muzealnych, instytucjach i prywatnych oraz w ogrodach i parkach, w Europie, USA, Ameryce Południowej, Australii, Azji i Kanadzie. Artystka pracuje w brązie, kamieniu, metalu i żywicy (fiberglass). http://bohappach.com (Montreal) 

Ela Hübner - blogerka 50+ z Warszawy (www.fajna-baba-nie-rdzewieje.pl), która pisze o tym, że także w wieku dojrzałym można czuć się atrakcyjnym i spełnionym. Przekonuje, że właśnie teraz, kiedy kobietom mija podobno "termin przydatności do użycia", można odnaleźć siebie, realizować swoje pasje i potrzeby. Autorka 10 przykazań anty-korozyjnych, zwolenniczka zdrowej diety i ruchu na co dzień. Za swoją działalność została przez tygodnik "Wysokie Obcasy" wybrana do zaszczytnego grona "50 śmiałych kobiet 2018".

Leszek Kaczor - pasjonat życia, podróżnik, optymista. ASSS/PAB czyli pracownik pomocy socjalnej i pielęgniarskiej. (Montreal)

Anna Kamińska -  business coach, psycholog, prawnik, przez ponad 10 lat radca prawny, prowadziła własną kancelarię prawną w Warszawie. Kilka lat temu zdecydowała się porzucić prawo dla swojej życiowej misji i pasji - wspierania aktywnych zawodowo kobiet w osiąganiu wysokiej pozycji, renomy oraz poważania nawet w dziedzinach uważanych powszechnie za domenę mężczyzn. Korzystając z tradycyjnych narzędzi coachingowych, jak również wiedzy z zakresu neurobiologii, plastyki mózgu i epigenetyki, pomaga kobietom realizować najśmielsze cele i sięgać po marzenia. Stworzyła dedykowany kobietom biznesu globalny program coachingu on-line: www.breakingtheglassceiling.coach. Mieszka w Toronto. 

Stanisław Kapuściński (aka Stan I.S. Law) - writer-architect-sculptor. Was educated in Poland and England. Since 1965 he has resided in Canada. His special interests cover a broad spectrum of arts, sciences and philosophy. His fiction and non-fiction attest to his particular passion for the scope and the development of Human Potential. He authored more than forty books, twenty of them novels. Under his real name he published twelve non-fiction books sharing his vision of reality. http://stanlaw.ca (Montreal) 

Teresa Kastelik - studiowała orientalistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jej zainteresowania to cywilizacja perska (historia, literatura i sztuka), z którą mogła się lepiej zapoznać podróżując do Iranu. Tworzy prace z pogranicza malarstwa i płaskorzeźby. Tworzy konstrukcje trójwymiarowe, które przybierając stałą formę, przypominają wieże i obrazują czasem nastroje chwili lub ulubione miejsca. Wystawia swoje prace w wielu galeriach w Montrealu.

Marcin Kaziul - Na swoim profilu na Facebooku napisał: "Kocham rozwój osobisty, podróże, pozytywnie nastawienie do życia. Kocham kochać i być kochany". Mieszka w Selm - Niemcy.

Ania Kniat - nauczycielka nauczania początkowego z Polski. Obecnie pracuje w szkole z 4 - 5-cio latkami. Nieustannie eksperymentująca w ogródku. Lubi zwiedzać i odkrywać nowe miejsca. Wspomnienia z podróży utrwala robiąc mnóstwo zdjęć. (Toronto)

Tomek Kniat - metrolog, nie od przewidywania pogody, ale mierzenia i szacowania błędów. Zamiłowania, które minęły, to fotografia, tenis, żeglarstwo. Te, które trwają to Internet i dźwięk pod różnymi postaciami. To, którego się uczy to tworzenie w drewnie. Rodzina i Dzieci są sensem jego życia. Warszawiak z urodzenia. Obecnie Torontończyk. 

Katarzyna Knieja - pedagog z wykształcenia, trochę "niedzisiejsza" miłośniczka kultury wszelakiej, podróżowania, natury i zwierząt. Ze swej pasji uczyniła zawód, na co dzień zajmuje się opieką nad czworonożnymi pupilami mieszkańców Montrealu i sprawianiem, by jej życie miało sens. Posiadaczka ubóstwianego psa o wdzięcznym imieniu Thor.

Marian Kopczyński - inżynier elektryk. Pasjonat - fotoreporter. W Polsce współpracował z czasopismami: "Skrzydlata Polska", "Młody Technik", "Wojskowy Przegląd Techniczny", "Pies". Drugą pasją jest gra na perkusji. Fotografuje i gra od 50 lat. Od 6 lat członek montrealskiego zespołu muzycznego - "Blues Pattern Box". 

Anna Król - doktor filozofii, specjalistka etyki języka i walki z dyskryminacją. Obecnie pracuje w laboratorium zajmującym się relacjami międzykulturowymi na Uniwersytecie w Montrealu. Kolekcjonerka wiedzy i doświadczeń. Lubi czytać, lubi wiedzieć, lubi odkrywać. (Grenoble - Montreal)

Lambert Król - autor bloga Swiss Tales będącego zbiorem opowiadań i anegdot z życia w Szwajcarii. Absolwent filologii szwedzkiej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W czasach studenckich związany z czasopismem  Plus Ratio. Działał w stowarzyszeniach Erasmus Student Network oraz Bratnia Pomoc Akademicka UJ. Mieszka w Szwajcarii. Na co dzień pracuje jako project manager. Dumny tata Zuzanny i Filipa. www.swisstales.pl

Anna Kupisz - kobieta biznesu, ekonomista, negocjator, psycholog, autorka książek biznesowych. Pomysłodawczyni inicjatywy "Firma jest Kobietą" w ramach której od 5 lat dzieli się nie tylko praktyczną wiedzą, ale i swoim 10-letnim doświadczeniem biznesowym z przedsiębiorczymi Polkami z całego świata. www.firmajestkobieta.com. Jako mentor i strateg biznesowy pokazuje jak przeprowadzić w firmie audyt po to, by okiełznać finanse, dokonać pełnej analizy i na tej podstawie zbudować strategię biznesową realizującą określony cel finansowy.  Jeśli potrzebujesz dowiedzieć się więcej lub chcesz skontaktować się z Anią wejdź na stronę: www.kupishandcichosh.com (Warszawa - Londyn) 

Andrzej Krysztofowicz - studiował grafikę użytkową na Uniwersytecie Concordia w Montrealu. Prowadził pracownię modeli i prototypów na Concordii na Wydziale Projektowania, Fakultetu Sztuk Pięknych przez ponad 30 lat. Współpracował jako grafik z Teatrem Prospero w Montrealu oraz firmami inżynieryjnymi. Projektował plakaty filmowe, koncertowe i teatralne Właściciel firmy IDI. Od wielu lat pasjonuje się rowerem, uprawia kolarstwo szosowe i górskie, brał udział w kilku triatlonach. www.idinet.ca

Anna Lenc-Rabiega - socjolog z wykształcenia, zawodowo związana z tematyką polskiej wsi i rolnictwa, uważna obserwatorka otaczającej rzeczywistości. Działaczka kultury. Kocha ludzi i przyrodę. Bywa poetką i pisarką. Wydała arkusz poetycki "Odnaleźć Rzeczywistość" i tomik wierszy "Donikąd". Publikowała swoją twórczość w wielu polskich pismach. (Warszawa)

Iwona Majewska-Opiełka - psycholog z ponad 30-letnim doświadczeniem, trener i konsultant; przetłumaczyła "7 nawyków skutecznego działania" S.R. Coveya. Napisała 25 książek. Stworzyła koncepcję wspierania rozwoju osobistego i rozwoju firm - logodydaktykę. Inspiruje, pobudza do myślenia i zmian. Matka dwóch córek. Mieszka w Toronto. www.majewska-opielka.pl

Beata Marciniak - coach ICC, trener międzykulturowy, autorka serii książek "Zmiana niejedno ma imię", poliglotka, ekspatka mieszkająca w USA w stanie New Jersey, romanistka i wielbicielka Francji w tym najbardziej Prowansji, podróżniczka. Kobieta szczęśliwa, kochająca ludzi i zwierzęta. www.beatamarciniak.pl

Katarzyna Marciniak - profesor UAM, wykładowca na Wydziale Antropologii i Kulturoznawstwa Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. 

Roman Mossor - urodzony i mieszkający od zawsze, choć z długimi przerwami w  Warszawie. Zawodowo pasjonat Telewizji - techniki, organizacji i technologii. Życiowo i rodzinnie związany z Bałkanami, społecznościami byłej Jugosławii. Od wielu lat w stanie pozornego spoczynku. (Warszawa) 

Jakub Muda - podróżnik, który przebył pieszo Kanadę od Pacyfiku po Atlantyk. Autor książki - pamiętnika: "500 dni...". Książka z wyprawy dostępna na stronie: https://500dni.com

Anna Night - niedzielna "poetka". Inspiruje ją noc, miłość, ból i natura. Docenia smutek, bez którego nie ma prawdziwej radości. (Montreal)

Anna Oszajca - trener autoprezentacji, twórca video, specjalista mediów, konferansjer. Pokazuje jak wykorzystać kamerę w smartphonie, by tworzyć silną markę osobistą, jak występować, by inni chcieli to oglądać, a następnie kupować właśnie od Ciebie. Prowadzi szkolenia i konsultacje online. Prowadzi agencję marketingowo-medialną - "AnneCreates". Wspiera swoimi umiejętnościami liderów, sprzedawców i aktywistów. (Londyn)  www.annaoszajca.com

Danuta Owczarz-Kowal - filolog orientalny i prawnik. Kiedyś zawarła pewien kompromis ze światem i od tego czasu oboje nieźle sobie radzą. Jest spoko, chociaż świat czasami potrzebuje poprawek... (Montreal)

Anna Pelesz - nauczycielka języka angielskiego i polskiego, tłumaczka, autorka podcastów na temat relacji międzyludzkich, ale nie tylko. Miłośniczka języków, literatury, samorozwoju i podróży. W Stanach Zjednoczonych od 20 lat. Mama, żona, córka i siostra.

Andrzej Pijet - międzynarodowy rysownik i karykaturzysta, ilustrator, malarz, nauczyciel sztuki. Jego satyryczne prace ukazały się w Polsce, Grecji, Belgii, Francji, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Turcji, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. W Quebecu zyskał sławę dzięki serii kreskówek związanych z play-offami hokeja na lodzie, które rysował dla jednej z głównych gazet w Montrealu. www.pijet.com

Łukasz Przelaskowski - absolwent Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego. Prezes Fundacji Rodu Przelaskowskich herbu Szreniawa. Redaktor Naczelny kwartalnika historyczno-naukowego Młody Szreniawa. W 2016 roku zamieszkał w Holandii, gdzie w wolnych chwilach pracuje jako wolontariusz w Polskiej Szkole w Groningen. Łączy podróże z konkursami fotograficznymi, pisze i publikuje książki oraz poezję.

Agnieszka Rajewska - artystka malarka. Lubi tworzyć surrealistyczne i romantyczne historie na płótnie przy użyciu mieszanego medium. Uwielbia malować portrety z psychologicznym akcentem i w poszukiwaniu duszy. Maluje pastelami i farbami olejnymi. Miała kilkanaście wystaw zbiorowych i indywidualnych.

Kiti Rudnicka - z wykształcenia i zamiłowania botanik kochający przyrodę w każdej formie. Aktywna działaczka społeczna Komitetu Pomocy Dzieciom Polskim w Montrealu.

Tomasz Rudomino - historyk sztuki, dziennikarz, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego i Sorbony. Mieszka w Paryżu. Pisuje głównie o podróżach i sztukach pięknych. Z aparatem fotograficznym zwiedził ponad 140 krajów. Pisze również w: wsztuce.com

Radosław Rzepkowski - muzykolog, pianista, krytyk muzyczny, publicysta. Autor artykułów, felietonów i prac naukowych z zakresu polskiej i kanadyjskiej kultury muzycznej.(Montreal) 

Patrice Senécal - is a young free-lance journalist who contribute occasionally to some Quebec newspapers and Le Courrier d'Europe centrale, a French portail that covers Central Europe. Currently learning Polish and Spanish, curious by nature, he loves to search and tell stories that that goes beyond the news. He currently study in a political science program at Université de Montréal.

Joanna Sokołowska-Gwizdka – dziennikarka, pisarka, wydawca i redaktor naczelna magazynu internetowego promującego kulturę poza krajem - "Culture Avenue". Współpracowała z pismami w Kanadzie, Egipcie, Australii i Szwajcarii. Przez sześć lat redagowała "List oceaniczny" - dodatek kulturalny wydawany przez "Gazetę" w Toronto. Członkini Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie. www.cultureave.com. (Texas) 

Elżbieta Stan - filolog z wykształcenia, realizująca się zawodowo, jako menedżer sprzedaży w międzynarodowych korporacjach. Ostatnie 9 lat jej pracy etatowej, to organizowanie szkoleń dla największych firm i instytucji w Polsce. Po 60-tce założyła własną firmę.  Aktywna w social mediach, prowadzi m.in. swój fanpage "Dobry wygląd w każdym wieku". Mieszka obecnie na południu Polski, blisko Katowic.

Michał Stefański - dziennikarz radiowy i prasowy, amerykanista. Od ponad 25 lat felietonista w polskojęzycznych programach radiowych w wieloetnicznej stacji CFMB 1280 AM w Montrealu. Jego artykuły i komentarze ukazywały się na łamach Gazety Wyborczej, dziennika polonijnego "Gazeta" w Toronto i montrealskiego Biuletynu Polonijnego. Ma kotkę Zuzię. 

Gabrielle Suryn - niestrudzona podróżniczka, fotografka, pisarka książki w trakcie pisania, miłośniczka zwierząt i aktywistka ich praw, specjalistka ds. biznesu i zarządzania oraz przyszła właścicielka schroniska dla zwierząt. Silna wiara w autorefleksję i dążenie do poprawy to motto Gabrielle na całe życie. (Montreal)

Witold Suryn - kompozytor, pianista, basista i producent muzyczny. Komponuje od ponad 40 lat muzykę filmową, klasyczną, współczesne gatunki symfoniczne, jazz oraz muzykę do produkcji kinowych i telewizyjnych, wydaje albumy jazzowe, a ostatnio także gatunki elektroniczne. Współpracował z kilkoma młodymi reżyserami z Ameryki Północnej i Wielkiej Brytanii. www.musicwitold.wixsite.com. (Montreal) 

Katarzyna Szrodt - doktor nauk humanistycznych, badacz emigracji artystycznej do Kanady, animatorka życia kulturalnego, kurator wystaw, felietonistka w prasie polonijnej. (Montreal - Warszawa) 

Marcin Śmigielski - obserwator rzeczy dziwnych i ulotnych, podróżnik po Polsce i kronikarz. Instruktor i pasjonat harcerstwa, autor książki o harcmistrzu Stefanie Padowiczu, żołnierzu 2. Korpusu Polskiego generała Andersa. Niepoprawny entuzjasta wszystkiego, co związane z Polską, oprócz polityki. Od kilku lat szczęśliwy mąż, z niecierpliwością oczekujący dalszych życiowych wyzwań. (Toronto)

Barbara Tołłoczko - doktor nauk biologicznych i absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Concordia w Montrealu. Kocha piękno w każdej postaci. Pomiędzy podróżami mieszka i pracuje twórczo w Victorii, BC.

Marek Tucholski - inżynier elektronik i informatyk. Zatrudniony obecnie w Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej (CSA). Entuzjasta yachtingu i sportów wodnych. Genetyczny "gorszy sort" bez możliwości poprawy. (Montreal)

Krzysztof Tumanowicz - lekarz weterynarii ze specjalnością tropikalną. Pracował w Afryce i 25 lat w Ministerstwie Rolnictwa prowincji Quebec. Realizował autorskie projekty weterynaryjno – humanitarne w Mali i na Madagaskarze. Zajmuje się fotografią i komponowaniem muzyki. Działa społecznie w środowisku Polonii montrealskiej. 

Elizabeth Wawrzyniak - pseudonim literacki "Liza". Zadebiutowała na Wieczorku Autorskim w Ojrzanowie pod Warszawą, zorganizowanym przez kaliski SPATiF. Od 1990 roku mieszka w Montrealu. Przygodę z poezją wznowiła w 2015 roku, odkąd bierze czynny udział w działalności kilku portali poetyckich Facebooka. Jej wiersze znalazły się w czternastu antologiach tychże grup poetyckich. Uwielbia wycieczki, golf i naturę. 

Dariusz Wiśniewski - historyk z wykształcenia, dyplomata z zawodu, od ponad 25 lat pracuje w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP, od lutego 2018 r. Konsul Generalny RP w Montrealu. 

Łukasz "Lukan" Zakrzewski - absolwent Warszawskiej Szkoły Filmowej na wydziale reżyserii, studiów Master of Business and Administration i Nowoczesnej Promocji w Szkole Głównej Handlowej, Politologii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Specjalizuje się w historycznych fabularyzowanych dokumentach filmowych. (Warszawa)

Małgorzata Żebrowska - pisarka, literaturoznawczyni, autorka nagradzanych opowiadań, recenzentka i dziennikarka.  Absolwentka filologii angielskiej. Wierzy, że świat zmienią kobiety. Laureatka  15. konkursu Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania.  Autorka bloga: www.pelnia.eu

Paweł Żuchowski - w mediach od 16. roku życia. Najpierw w lokalnych rozgłośniach w Szczecinie. W Radiu RMF FM od 2006 roku. Najpierw jako reporter w Zachodniopomorskiem. Korespondent Radia RMF FM w Stanach Zjednoczonych od 2009 roku. Na co dzień pracuje w Waszyngtonie skąd opowiada o amerykańskiej polityce i wydarzeniach w USA. Radio to jego wielka pasja.
 


PANORAMA - MAGAZYN RADIA POLONIA CFMB 1280 AM, MONTREAL, KANADA
Tel: (514) 367-1224, (514) 963-1080, E-mail: kontakt@panoramanews.org
Designed and maintained by Andrzej Leszczewicz
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
ZALOGUJ SIĘ