.

Wydawcą magazynu PANORAMA jest 
Radio Polonia - CFMB1280 AM w Montrealu

Adres do korespondencji: 

MAGAZYN PANORAMA
6625, 38e Avenue, Suite 5 
Montreal, Qc
H1T 2X8 

E-mail: kontakt@panoramanews.org

Tel. (514) 367-1224 
Tel. (514) 963-1080 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Szanowni Czytelnicy,

Dzień w którym zaczęła się wojna w Ukrainie był końcem naszego świata. Od czwartku 24 lutego wszystko jest inne. Nie tylko w Ukrainie, ale także w Polsce, 
w Europie, na świecie. Konsekwencji napaści Rosji na Ukrainę nie potrafimy sobie jeszcze wyobrazić. Czy to początek wojny światowej? 

Czy Polska jest w niebezpieczeństwie? Czy Europa jest zagrożona? Co dalej? Kto zatrzyma szaleńca z Kremla? Wiele pytań na które nikt nie zna odpowiedzi. Obserwujemy w internecie i w telewizji wojenne wydarzenia, heroizm obrońców ukraińskich miast, pomoc dla uciekających, protesty na ulicach demokratycznych państw na całym świecie. 

Wraz z postępami rosyjskiej inwazji, narasta kryzys humanitarny. Ludzie opuszczają swoje domy, szukają schronienia w stacjach metra, inni próbują wydostać się z kraju, otwarto schrony przeciw bombowe. Jest coraz więcej rannych, są zabici. W odpowiedzi na krytyczną sytuację świat niesie 
pomoc mieszkańcom Ukrainy. 

W tej pomocy najbardziej ofiarni są Polacy. Internet zalały ogłoszenia o możliwościach transportu, o udostępnianiu mieszkań, o zbiórkach darów. Ruszyły też zbiórki pieniędzy na pomoc rzeczową. Dach nad głową, gorące posiłki na granicy, zabawki dla dzieci, ciepła odzież, koce, środki czystości. Polacy otwierają serca i portfele, by nikt z potrzebujących nie został sam. Do uchodźców płynie rzeka darów, a do organizacji pomocowych – pieniądze. 

Powszechna mobilizacja ogarnia całą Polskę. Nikt nie czeka na decyzje władz i na zachętę. Polacy organizują się sami, działają w bezprecedensowy sposób. W akcję włączają się na ogromną skalę prywatne filmy. Wiele kancelarii prawnych oferuje bezpłatne porady, do pomocy gotowi są lekarze, psycholodzy. 

Z Ukrainy do Polski przewożone są psy i koty – niektóre wędrują razem z właścicielami, ale wywożone są także te ze schronisk, bo one również nie są dziś na Ukrainie bezpieczne. Wielu weterynarzy w Polsce zaoferowało bezpłatną opiekę nad czworonogami.

O akcjach największych firm jest głośno w mediach - dokładają się do zbiórek, udostępniają swoje floty transportowe, by przewozić ludzi i dary, niektórzy pracodawcy organizują mieszkania dla rodzin ukraińskich pracowników, inni wypłacają im pensje z góry. Grupa biznesmenów wynajęła dla ukraińskich matek z dziećmi dwa hotele, na dwa miesiące. Akcje na masową skalę organizują też samorządy. W sieci co chwilę pojawiają się kolejne zdjęcia miejsc, w których przygotowano tymczasowe noclegi dla Ukraińców, najczęściej w szkołach lub przedszkolach. 

Form i sposobów pomagania jest wiele i za każdy z nich Ukraina szczerze dziękuje. Ukraińcy nie ukrywają wzruszenia. Dziękują za pomoc. Piszą o tym na polskich grupach w internecie: "Jestem uchodźcą z Ukrainy. Wyjechałem z rodziną. Dziękuję narodowi polskiemu za ciepłe przyjęcie i zrozumienie. Teraz, gdy moja rodzina jest bezpieczna, wracam i wyruszam na wojnę z najeźdźcą. Nigdy nie zapomnimy Waszej reakcji na sytuację, w której się znajdujemy. Jesteście najlepszymi sąsiadami, najlepszymi, jakich mogliśmy sobie wymarzyć". 

"Ukraińcy są zapewne najbardziej nieszczęśliwym narodem Europy. Mimo upartej, heroicznej, wieloletniej walki nigdy wcześniej nie zdołali utworzyć i obronić własnego państwa. Byli ofiarami rusyfikacji i wynaradawiania, dyskrymi-nacji i represji, byli więzieni i torturowani. Byli ofiarami Wielkiego Głodu i terroru stalinowskiego lat 30. Ginęli z rąk hitlerowskich okupantów, a potem stalinowskich oprawców". To tekst naczelnego Gazety Wyborczej - Adama Michnika, który swój artykuł kończy słowami: "Dziś trzeba powiedzieć jasno i głośno: wszyscy jesteśmy Ukraińcami. W Warszawie i w Paryżu, w Berlinie i w Pradze, w Londynie i w Budapeszcie jedno musi być powiedziane głośno: Ukraińcy walczą nie tylko o siebie, ale też o naszą wolność."
 

Z pozdrowieniami dla walczącej Ukrainy 
..Grudzień 2021
Wrzesień 2021
Czerwiec 2021
Marzec 2021
Grudzień 2020
Kwiecień 2020
Marzec 2020
Luty 2010
Styczeń 2020
Grudzień 2019
Listopad 2019
Październik 2019
Wrzesień 2019
Sierpień 2019
Lipiec 2019
Czerwiec 2019


PANORAMA - MAGAZYN RADIA POLONIA CFMB 1280 AM, MONTREAL, KANADA
Tel: (514) 367-1224, (514) 963-1080, E-mail: kontakt@panoramanews.org
Designed and maintained by Andrzej Leszczewicz
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
ZALOGUJ SIĘ