.

MAGAZYN PANORAMA
352 Bergevin, Suite 6 
Lasalle, Qc
H8R 3M3 

E-mail: [email protected]

Tel. (514) 367-1224 
Tel. (514) 963-1080 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Szanowni Czytelnicy,

Święta Bożego Narodzenia rządzą się własnymi prawami. Musi być pięknie i uroczyście. 
Już na początku grudnia ozdabiamy światełkami krzewy i drzewka przed domem, w oknach, czy na balkonie. W największym pokoju stawiamy świeżą choinkę aż do sufitu, zawieszamy lampki, ustawiamy stroiki, wyjmujemy z pudeł świece i ozdoby. Na Boże Narodzenie czekamy, jeśli nie przez cały rok, to przynajmniej od amerykańskiego Thanksgiving Day. 

W czasie świąt stajemy się lepsi, bardziej życzliwi, bardziej wyrozumiali dla innych i dla siebie. Boże Narodzenie ma w sobie magiczną moc pojednania. Wszyscy ulegamy wtedy idei bliskości i miłości, a poczucie wspólnoty jest silniejsze niż na co dzień. 

Znów zmienił nam się świat. Trwa wojna na Ukrainie, płonie Strefa Gazy, z niemal każdego zakątka ziemskiego globu docierają wcale nie świąteczne wieści. Od pandemii inaczej postrzegamy świat, ludzi, siebie. Wszystko jest inne, nasze priorytety, nasza świadomość, nasz czas, nasze życie, nasze relacje. Nie zmieniła się jedynie potrzeba bliskości. 

To święta sprawią, że zatrzymujemy się na małą chwilę, by zauważyć bliźniego obok siebie, święta stwarzają okazję na przytulenie, dotyk, wyrażenie uczuć, wypowiedzenie ciepłych, serdecznych słów. To podczas świąt świat ogarnia trudny do wytłumaczenia optymizm. 

Jest to też czas na refleksje, na postawienie sobie pytań o to, dokąd zmierzamy i co w tym naszym życiu jest najważniejsze. Niektórzy starają się uporządkować swój osobisty świat, jedni pojednać się z Bogiem, inni z matką, ojcem, rodzeństwem, jeszcze inni ze sobą samym. Powstają pytania o sens życia, o sens wysiłku wkładanego latami w budowanie życia dla siebie i bliskich. 

Prezentujemy Państwu świąteczne wydanie Panoramy, gdzie, mam nadzieję, znajdą Państwo wiele odpowiedzi.

Zachęcam do lektury wspomnień Jana Duniewicza - "Emigracyjne Drogi", gdzie spotykamy naszego bohatera, gdy po raz pierwszy przybywa do zimowego Montrealu.

Maryla Kania w artykule "Radość wielka" zaprasza do świątecznego Krakowa snując opowieść o szopkach krakowskich. To one stały się inspiracją dla nas w przygotowaniu okładki naszego pisma.

Stuletnia Elżbieta hrabina Tyszkiewicz z domu hrabiów Plater-Zyberków opowiada historię swego nadzwyczajnego życia Beacie Gołembiowskiej autorce książki - albumu "W jednej walizce".

"Będę szczęśliwa, jeśli moje słowa i czyny choć w niewielkim stopniu przyczynią się do lepszego zrozumienia między ludźmi" to słowa wyjątkowej Mili Mesner, którą wspomina Jolanta Duniewicz.

Czy w Polsce można żyć długo i szczęśliwie? To pytanie zadaje w swoim artykule Ela Hubner - "Nie udawaj Greka". 

Magda Chylewska rozmawia na naszych łamach z Simonem Blanchet - dyrektorem Chapelle du Bon Pasteur kilka miesięcy po tragicznym pożarze, który strawił tę kaplicę.

W świątecznym wydaniu mamy dwie znakomite recenzje filmowe: "Zielona granica" Katarzyny Szrodt i "Znachor" Marcina Śmigielskiego. 

O przygodach montrealskiego asa wywiadu - Michała Rybikowskiego pisze Stefan Władysiuk w cyklu "Z kroniki weterańskiej". 

W naszym świątecznym wydaniu nie może zabraknąć satyrycznego felietonu Danuty Owczarz-Kowal. Tym razem autorka twierdzi, że "Jest dobrze..." komentując ostatnie wybory parlamentarne w Polsce. 

Tomasz Rudomino i pisząca te słowa postanowili wspomnieć ikonę stylu Jane Birkin, bo nikt tak jak ona całe życie nie łamał tabu i szedł pod prąd, pozostawiając po sobie niebywały wpływ na kulturę i sztukę wielu pokoleń. 

Zachęcając Państwa do lektury Panoramy, mam nadzieję, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie, i że przyczynimy się do miłego spędzania z nami świątecznego czasu.
 

Z pozdrowieniami
..Wrzesień 2023
Czerwiec 2023
Marzec 2023
Grudzień 2022
Wrzesień 2022
Czerwiec 2022
Marzec 2022
Grudzień 2021
Wrzesień 2021
Czerwiec 2021
Marzec 2021
Grudzień 2020
Kwiecień 2020
Marzec 2020
Luty 2010
Styczeń 2020
Grudzień 2019
Listopad 2019
Październik 2019
Wrzesień 2019
Sierpień 2019
Lipiec 2019
Czerwiec 2019


PANORAMA - MAGAZYN RADIA POLONIA CFMB 1280 AM, MONTREAL, KANADA
Tel: (514) 367-1224, (514) 963-1080, E-mail: [email protected]
Designed and maintained by Andrzej Leszczewicz
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
ZALOGUJ SIĘ