.

Wydawcą magazynu PANORAMA jest 
Radio Polonia - CFMB1280 AM w Montrealu

Adres do korespondencji: 

MAGAZYN PANORAMA
6625, 38e Avenue, Suite 5 
Montreal, Qc
H1T 2X8 

E-mail: [email protected]

Tel. (514) 367-1224 
Tel. (514) 963-1080 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Szanowni Czytelnicy,

Czy zauważyliście, że zmienia się na lepsze? Mam takie wrażenie, odkąd zrobiło się cieplej, zazieleniło się i zaludniło na ulicach i w parkach.

O tym, że wracamy do życia, świadczy coraz większy ruch w mieście. Kiedy parę dni temu byłam na zakupach w centrum handlowym, ucieszył mnie widok przechodzących ludzi – było ich całkiem sporo. I tylko maseczki na twarzach przypominały, że wciąż mamy pandemię. Restauracje i kawiarnie są jeszcze zamknięte, ale i one otworzą wkrótce swe podwoje. Wszyscy cieszymy się, że powoli wracamy do normalności. Pandemia zmieniła świat i nas. Nikt na początku nie przypuszczał, że potrwa tak długo, że przyjdzie nam zmierzyć się z tak wieloma ograniczeniami. Od marca 2020 roku mija właśnie 15 miesięcy i jak na razie nikt nie ogłosił rychłego zakończenia pandemii. Zdążyliśmy się nawet do niej przyzwyczaić. To był i nadal jest trudny czas, nawet jeśli ominęło nas zakażenie wirusem. Dawno nie było sytuacji, w której stres trwałby tak długo i był tak poważny, a kryzys dotykał tak wielu aspektów życia.

Mamy do czynienia z kryzysem politycznym, bo nadal trwa walka jaką toczą poszczególne państwa w radzeniu sobie z epidemią. Mamy kryzys aksjologiczny, bo wiele osób zamkniętych w domach zastanawia się nad sensem życiem, nad tym, co się w nim liczy i co tak naprawdę jest wartościowe. Mamy kryzys społeczny, bo musieliśmy ograniczyć bezpośrednie kontakty z ludźmi. 
Bardzo powoli wracamy do spotkań, do wspólnego spędzania czasu, do bycia ze sobą w większym niż domowym gronie. Powoli wracamy do miejsc pracy. To wszystko cieszy, ale jednocześnie rodzi się pytanie jaki będzie świat po pandemii i jacy my będziemy z doświadczeniami zdobytymi w minionym czasie. Czy będziemy lepsi, bardziej uważni, serdeczniejsi, doceniający czas, jego ulotność, czy bardziej zadbamy o zdrowie, o relacje, o najbliższych?

Dzisiaj jak nigdy dotąd wiemy już, że nic nie jest dane nam na zawsze, a przyszłość może być zupełnie inna niż ta, której oczekujemy i o której marzymy. Myślę, że warto już dziś powoli zacząć społeczną dyskusję na temat nowego początku po zniesieniu obostrzeń i powrocie do normalności. Warto wszcząć polemikę, jak ten początek chcemy zbudować i ukształtować. Każdy na własnym podwórku, w rodzinie, w sobie. Bo od siebie trzeba zacząć, by za kilka lat móc sobie powiedzieć, że dobrze wykorzystaliśmy czas zatrzymania się, że pomógł nam zrozumieć nas samych i Ziemię – naszą żywicielkę.

Tego serdecznie życzę sobie i Państwu. 
 
 Marzec 2021
Grudzień 2020
Kwiecień 2020
Marzec 2020
Luty 2010
Styczeń 2020
Grudzień 2019
Listopad 2019
Październik 2019
Wrzesień 2019
Sierpień 2019
Lipiec 2019
Czerwiec 2019


PANORAMA - MAGAZYN RADIA POLONIA CFMB 1280 AM, MONTREAL, KANADA
Tel: (514) 367-1224, (514) 963-1080, E-mail: [email protected]
Designed and maintained by Andrzej Leszczewicz
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
ZALOGUJ SIĘ