.
NUMER 3 / SIERPIEŃ 2019

MAGAZYN PANORAMA
352 Bergevin, Suite 6 
Lasalle, Qc
H8R 3M3 

E-mail: [email protected]

Tel. (514) 367-1224 
Tel. (514) 963-1080 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Porównywanie może być trujące 

Wszyscy się porównujemy do innych, czy się nam to podoba czy nie.

To podświadomość i choroba.

To pozbawia nas tego, na czym nam naprawdę zależy - szczęścia.

Porównujemy się do osób tej samej płci czy do osób płci przeciwnej, szczególnie do obcych, ale i do przyjaciół, czy członków rodziny.

Jeśli chodzi o dziewczyny, to porównujemy wszystko: od tego jakie mamy rzęsy po kolor lakieru, który wybrałyśmy na nasze paznokcie u stóp. Uwielbiamy nasz lakier natychmiast po pedicure, obnosimy się z nim z dumą, zanim nie zobaczymy innej dziewczyny z innym kolorem i nagle zaczynamy żałować wyboru, który zrobiłyśmy. I to rujnuje naszą energię i zaufanie do siebie. Gdyby ta dziewczyna nie przeszła obok, byłybyśmy szczęśliwe i pewne co do dokonanego wyboru. Wygląda na to, że tę zasadę stosujemy do wszystkich naszych decyzji, dużych czy małych, nigdy nie pozostawiając miejsca na satysfakcję.

Co do mężczyzn, to oni porównują swoje ciała, tak jak to robią kobiety. Porównują ciężary, które unoszą na siłowni, samochody, którymi jeżdżą, pensje, które zarabiają, czy jak piękne są ich dziewczyny.

To nie powinno umniejszać naszej miłości do kogoś, czy jak ciężko pracujemy, na to, co mamy. Ciężka praca, nie zawsze, niestety, jest odzwierciedlona w naszych zarobkach.

Porównujemy najdrobniejsze, nieistotne rzeczy do bardziej istotnych. Porównujemy nasze dzieciństwo z dzieciństwem naszych przyjaciół czy naszych rodziców. Szczególnie, iż nasi rodzice nigdy nie dają nam zapomnieć o tym, że ich czasy były lepsze (żadnych mediów społecznościowych), ludzie rozmawiali ze sobą zamiast gapić się na swoje telefony i naprawiali rzeczy zamiast kupować nowe.

Porównujemy się do naszych współpracowników i tego, czy wykonują lepiej tę samą pracę. Porównujemy nasze dzieci do innych, kiedy idziemy do parku, czy po zakupy. Porównujemy nasze przeszłe relacje z naszymi nowymi i porównujemy te, naszych znajomych do naszych obecnych. Możesz mieć najpiękniejszy samochód, rodzinę, twarz, ciało, dom itp., ale możesz po prostu nie być w czyimś guście. To nie czyni cię mniej pięknym lub cudownym dla kogoś innego. Jest takie powiedzenie "Możesz być najpiękniejszą, soczystą i dojrzałą brzoskwinią, ale zawsze znajdzie się ktoś, kto nie lubi brzoskwiń." To nieunikniona pułapka wciągająca w przygnębiające myśli, wątpliwości i niepewności. A gdybyśmy po prostu mieszkali w naszej małej bańce i zaciekle ją chronili, bylibyśmy szczęśliwi, prawda?

Jest jeszcze inne słynne powiedzenie: "Czy drzewo wydaje dźwięk, gdy uderza o ziemię, jeśli w pobliżu nie ma nikogo, kto mógłby go usłyszeć?"

Powiedzmy, że porównujemy i dochodzimy do wniosku, że nasza trawa jest bardziej zielona. Na przykład moje włosy są ładniejsze niż jej. Czy to naprawdę czyni mnie kimś lepszym? Czy jest to jednostka miary szczęścia? Czy mogę to dodać do mojego CV? Czy z tego powodu zmieni się moja pensja? Odpowiedź brzmi: nie - dla większości ludzi.

Chodzi o zmianę naszego sposobu widzenia rzeczy. Szukania inspiracji w tym, co chcielibyśmy, a co mają inni. Określ sobie cel i spróbuj do niego dążyć. Jeśli to jest coś, czego chcesz, to dlaczego nie miałbyś tego mieć? Jeśli nie pragniesz tego wystarczająco, aby zrobić wysiłek, daj sobie spokój. Powinniśmy robić rzeczy dla siebie, nie dla porównania z innymi, ale dla porównania do siebie i do tego, kim chcemy być.

Chcesz być zdrowszy niż jesteś? Zrób zmiany w swojej diecie i zacznij się gimnastykować.
Chcesz ładniejszego samochodu? Rób, co trzeba, oszczędzaj pieniądze, zdobądź pracę lub lepsze wykształcenie. Chcesz podróżować? Oszczędzaj pieniądze, planuj i jedź. Chcesz lepiej spać? Zrób sobie samoocenę, znajdź to, co ją powoduje i pracuj nad nią lub przestań pić tyle kawy!

Porównywanie może być trujące, wszystko zależy od rodzaju, w jakim je robimy.
 

Gabrielle Suryn


Gabrielle Suryn - niestrudzona podróżniczka, fotografka, pisarka książki w trakcie pisania, miłośniczka zwierząt i aktywistka ich praw, specjalistka ds. biznesu i zarządzania oraz przyszła właścicielka schroniska dla zwierząt. Silna wiara w autorefleksję i dążenie do poprawy to motto Gabrielle na całe życie. (Montreal).


PANORAMA - MAGAZYN RADIA POLONIA CFMB 1280 AM, MONTREAL, KANADA
Tel: (514) 367-1224, (514) 963-1080, E-mail: [email protected]
Designed and maintained by Andrzej Leszczewicz
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
ZALOGUJ SIĘ