.
NUMER 3 / SIERPIEŃ 2019

MAGAZYN PANORAMA
352 Bergevin, Suite 6 
Lasalle, Qc
H8R 3M3 

E-mail: [email protected]

Tel. (514) 367-1224 
Tel. (514) 963-1080 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Korzystaj, bo zapłaciłeś! (cz. 3)

Przejście na emeryturę łączy się często z obniżeniem dochodów, a co za tym idzie - poziomu życia. Możliwość swobodnego gospodarowania dochodem wpływa na samopoczucie, podejmowanie dodatkowych aktywności, zaspokajanie potrzeb, czy naszą pozycję w środowisku. Niestety, wraz z utratą sprawności, zanikającej w wyniku starzenia się lub choroby, wzrasta zapotrzebowanie na usługi - zwłaszcza opiekuńcze i pielęgnacyjne. I tu warto sięgnąć po usługę CLSC - "soutien a domicile".

Co to jest 'soutien a domicile' czyli domowa opieka?

Są to darmowe usługi oferowane przez CLSC osobom potrzebującym, po wcześniejszym rozpoznaniu ich potrzeb. I tu zaliczają się;

Osoby w podeszłym wieku, osoby starsze. 
Niepełnosprawni;
Osoby w trakcie rekonwalescencji;
Chorzy lub zarażeni HIV;
Przewlekle chorzy;
Osoby w fazie terminalnej.

Usługi oferowane przez CLSC w zaciszu domu mogą składać się z usług lekarsko-pielęgniarskich, socjalnych, psychologicznych, readaptacyjnych, żywnościowych, opieki domowej, usług referencyjnych lub opieki paliatywnej. Owe usługi mają na celu uniknięcie lub zredukowanie czasu hospitalizacji oraz ułatwianiu powrotu do domu po zabiegu lub chorobie.
 

Opiekun-członek rodziny i organizacje wsparcia

Równorzędnie oferowane są przez CLSC usługi  pomocy przeznaczone dla osób -opiekunów którzy są najbliższą rodziną osoby chorej. Są to usługi składające się z; pilnowania, tymczasowego zakwaterowania(wakacje), pomocy przy załatwianiu spraw codziennych, gotowanie, sprzątanie czy zapewnienie towarzystwa osobie potrzebującej. Tu warto dodać że w Montrealu istnieje wiele organizacji charytatywnych których celem jest pomoc w tych sytuacjach i są to organizacje dzielnicowe lub prowincjonalne, których adresami dysponuje CLSC. Np w dzielnicy Lasalle są to: Echange de Services de Lasalle, Le Centre du Vieux Moulin de Lasalle. 
 

Leszek Kaczor


Leszek Kaczor - pasjonat życia, podróżnik, optymista. ASSS/PAB czyli pracownik pomocy socjalnej i pielęgniarskiej. (Montreal)


PANORAMA - MAGAZYN RADIA POLONIA CFMB 1280 AM, MONTREAL, KANADA
Tel: (514) 367-1224, (514) 963-1080, E-mail: [email protected]
Designed and maintained by Andrzej Leszczewicz
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
ZALOGUJ SIĘ