.
NUMER 1 / CZERWIEC 2019

MAGAZYN PANORAMA
352 Bergevin, Suite 6 
Lasalle, Qc
H8R 3M3 

E-mail: [email protected]

Tel. (514) 367-1224 
Tel. (514) 963-1080 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Korzystaj, bo zapłaciłeś! 

W pewnym momencie naszego życia obraliśmy sobie za nowy dom - Kanadę - kraj Północnej Ameryki. Kraj  o szeroko upowszechnionych i łatwo dostępnych świadczeniach socjalnych oferuje nam formę sprawiedliwości społecznej poprzez podział zysków z eksploatacji dóbr naturalnych kraju oraz opodatkowania przedmiotów gospodarczych i nas mieszkańców. 
W dzisiejszym artykule pozwolę sobie wymienić szeroki zarys świadczeń oferowanych przez rząd Quebecu obywatelom złotego wieku. Obiecuje, że w następnych publikacjach będę konsekwentnie rozbudowywał poszczególne elementy programów i świadczeń. 

Info-Santé 811 

Bezpłatne, poufne, całodobowe konsultacje telefoniczne udzielane przez pracownika służby zdrowia - wybierz 811. W sytuacjach poważnych dzwoń na 911 

Aide abus aînés 1 (888) 489-2287 

Całodobowa linia telefoniczna wsparcia dla osób starszych - ofiar maltretowania fizycznego, psychicznego lub finansowego - wybierz 1 (888) 489-2287 lub 911 

CLSC 

Dzielnicowe przychodnie świadczące następujące usługi : konsultacje lekarskie, szczepienia, badania, prześwietlenia itp. 

Soutien a domicile 

Szeroki wachlarz świadczeń oferowanych przez rząd poprzez CLSC mających na celu ułatwić codzienne życie osobom tracącym mobilność lub samodzielność. 

Popote roulante

Usługi, które mają na celu zapewnić osobom starszym, niepełnosprawnym ciepłe posiłki. 

Transport adapté 

Usługi przewozu osób niepełnosprawnych lub o ograniczonej sprawności ruchowej od miejsca zamieszkania do wybranego miejsca i z powrotem. Koszt identyczny jak korzystanie z transportu miejskiego. 

Régime de protection pour les personnes majeures 

Oferowana przez kuratora publicznego Quebecu po decyzji trybunału sądu ochrona osoby pełnoletniej lub/i jej dóbr osobistych. 

Allocation-logement 

Comiesięczny dodatek do czynszu oferowany osobom o niskich dochodach 

Habitations a loyer modique

Program mieszkań dotowanych przez rząd oferowanych osobom o niskich dochodach. 

Organismes communautaires pour personnes âgées 

Organizacje dzielnicowe specjalizujące się w potrzebach osób starszych (jest ich prawie 1000 w samym Montrealu). 

Abecadło złotego wieku

Aktywność -  spacer, porządki, gotowanie, zakupy, wyskok na bingo, śpiewanie w chórze, wolontariat czy nawet fejsbukowanie jest kwintesencją naszego ja. Jest jedynym lekarstwem na wszystkie nasze schorzenia i moderatorem samopoczucia. 

Artretyzm - kiedy kwasu moczowego jest we krwi za dużo, przestaje się w niej rozpuszczać a zaczyna się krystalizować. Owe kryształki odkładają się w stawach i tkance okołostawowej i tam rosną. Stają się ostre jak brzytwa i ranią tkankę wywołując stan zapalny stawów. 

Aplikacja - potocznie apka, mały samodzielny propram lub element pakietu programowego do telefonu, tabletu lub komputera. 

Amazon - amerykańskie przedsiębiorstwo handlowe założone w 1994 roku. Zajmuje się handlem internetowym i prowadzi największy sklep internetowy na świecie. 

Zapraszam na ciąg dalszy w następnym wydaniu Panoramy. 
 

Leszek Kaczor 


Leszek Kaczor - pasjonat życia, podróżnik, optymista. ASSS/PAB czyli pracownik pomocy socjalnej i pielęgniarskiej. (Montreal)


PANORAMA - MAGAZYN RADIA POLONIA CFMB 1280 AM, MONTREAL, KANADA
Tel: (514) 367-1224, (514) 963-1080, E-mail: [email protected]
Designed and maintained by Andrzej Leszczewicz
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
ZALOGUJ SIĘ