.
NUMER 2 / LIPIEC 2019

MAGAZYN PANORAMA
352 Bergevin, Suite 6 
Lasalle, Qc
H8R 3M3 

E-mail: [email protected]

Tel. (514) 367-1224 
Tel. (514) 963-1080 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Plusy i minusy używania mediów społecznościowych

W 2019 roku mało jest ludzi, którzy nie słyszeli o mediach społecznościowych ("social media"), takich jak Facebook, Instagram, Pinterest, Twitter czy LinkedIn. Pomimo ich popularności, media społecznościowe są nieco kontrowersyjne. Czy rzeczywiście są wartościowe? Czy rzeczywiście są szkodliwe? Przyjrzyjmy się plusom i minusom używania mediów społecznościowych.

- Kontakt z rodziną, przyjaciółmi i znajomymi

Większość osób korzysta z mediów społecznościowych typu Facebook czy Instagram po to, by pozostać w kontakcie z bliskimi. Często rodziny, których członkowie mieszkają daleko od siebie używają tych platform, żeby być na bieżąco z tymi, którzy są na co dzień niedostępni. Oglądanie zdjęć z przyjęć i imprez, wakacji, wesel i pierwszych dni życia najmłodszych członków rodziny sprawia, że czujemy się bliżej tych, na których nam zależy, za którymi tęsknimy.

- Możliwość organizowania przyjęć

Niektóre media społecznościowe pozwalają na organizację imprez. Można też łączyć się w grupy, by wspólnie organizować wypady, przyjęcia, wieczory kawalerskie, itd. Na dodatek łatwo jest wysłać wszystkim darmowe zaproszenia, które dostaną natychmiast i goście odpowiedzą nam dużo szybciej.

- Grupy zainteresowań i grupy wsparcia

Niektóre media społecznościowe mają możliwości tworzenia grup tematycznych, np. grupa matek z Montrealu, grupa właścicieli biznesu, grupa studentów z danego kierunku, grupa entuzjastów jeżdżenia na rowerze, itd. Jeśli mamy jakieś zainteresowania lub potrzeby, to na pewno nie jesteśmy z tym sami i ktoś już kiedyś stworzył taką grupę. A jeśli nie, to możemy być pierwsi! Takie internetowe stowarzyszenia bywają bardzo pomocne, np. można zapytać o rekomendacje, radę lub pomoc i zawsze znajdzie się ktoś, kto odpisze w ciągu kilku minut.

- Promocja biznesu

Większość ludzi korzysta z mediów społecznościowych i to tam dowiaduje się o nowych produktach czy serwisach - dlatego utworzenie profilu firmy na portalu społecznościowym to dzisiaj bardzo ważny krok do tworzenia rozpoznawalnej marki i pozyskiwania klientów.

- Utrata prywatności

Czasem ludzie boją się, że "wszyscy będą wszystko o nich wiedzieć". Czy to prawda? To zależy od tego, jak się korzysta z tych mediów. Nikt nam nie każe pisać o rzeczach bardzo prywatnych i mamy prawo odmówić "znajomości" z kim, ta internetowa "znajomość" nam nie pasuje. Tak jak w życiu, nie musimy się przyjaźnić z każdą napotkaną osobą, tak samo w internecie powinniśmy wybierać nasze grono zaufanych ludzi z namysłem.

- Uzależnienie od tzw. "lajków"

Wiele ludzi, szczególnie młodych, bardzo przeżywa, jeśli ich wpisy w internecie, nie otrzymują adekwatnej ilości komplementów i pozytywnych komentarzy, do tego stopnia, że niektórzy wręcz wycofują swoje wpisy, jeśli nie podobają się innym. Jeśli wasza obecność w internecie ma za cel podobanie się innym, to prawdopodobnie odbije się to na waszym zdrowiu psychicznym. Czy to internet czy prawdziwe życie, nie ma sensu robienie wszystkiego tylko po to, żeby to się podobało komuś innemu. Pozwólmy sobie być sobą i jeśli chcemy się podzielić naszym życiem, to możemy to robić i w mediach społecznościowych i twarzą w twarz z ludźmi którzy nas cenią i lubią za to, kim jesteśmy.

- Gnębienie przez internet

Gnębienie przez internet zdarza się rzadko, ale niestety czasem dzieci wyśmiewają inne dzieci narażając je na poniżenie, wstyd i depresję. Znane są przypadki dzieci popełniających samobójstwo z powodu internetowego prześladowania, więc jest to poważna sprawa. Gnębienie przez internet jest łamaniem prawa i powinno być jak najszybciej doniesione na policję.

- Zaniżona samoocena

Porównywanie się do innych rzadko kiedy wychodzi nam na korzyść, a w szczególności, kiedy porównujemy siebie i swoje życie do tego, co inni pokazują w mediach społecznościowych. Większość ludzi pokazuje swoje życie w internecie tylko z najlepszych stron: przyjęcia, wakacje, restauracje, cudowne rodziny i same uśmiechy, tak jakby ich życie było zawsze wspaniałe, przebojowe i wesołe, a to przecież nieprawda. Niektórzy popadają w pułapkę porównań i wydaje się im, że ich życie jest gorsze, bo przecież nie zawsze jest nam wspaniale. Takie niesprawiedliwe porównania sprawiają, że mamy wrażenie, że nie dorastamy do innych, że coś robimy źle, że coś ważnego nas omija, że czegoś nam brakuje; a to przecież nieprawda. To jest tak samo jak porównywanie się ze zdjęciami modelek i celebrytów, których pracą jest robienie profesjonalnych zdjęć i wrzucanie ich do internetu po retuszach. To nie są prawdziwi ludzie, a mimo to, nasza samoocena spada po oglądaniu ich zdjęć. Nie róbmy tego sobie!

Jak więc podchodzić do mediów społecznościowych? Tak jak do wszystkiego - rozsądnie i z umiarem. Jeśli korzystanie z nich sprawia nam przyjemność i czujemy się dzięki nim szczęśliwsi, bliżej naszych rodzin i przyjaciół, to czemu nie? A jeśli oglądanie wpisów pogarsza nam tylko humor, to dajmy sobie spokój, lub przynajmniej wybierajmy internetowych znajomych rozważnie!
 

Zofia Czajkowska 


Zofia Czajkowska - doktor psychologii specjalizująca się w dziedzinie terapii par i seksuologii. Kocha swoją pracę. Uwielbia czytać i podróżować. (Montreal) www.findyourharmony.ca
 
... Dr. Zofia Czajkowska (PhD, Ordre des Psychologues du QC) - Psycholog

Oferuję skuteczną psychotherapię indywidualną i dla par. Pomagam ludziom w stresie, depresji, nerwicach, a także tym, którzy przechodzą przez cieżki okres (np. tęsknota, rozstanie, choroba, żałoba, itp.) lub zmagają się z bezsennością, brakiem energii albo poczuciem pustki w życiu.

E-mail: [email protected]; Telefon: (514) 797-0628 
Adres: 1470 Peel Street, Suite 725 | Lasalle, Qc 
6200 Boul. Taschereau, suite 407 | Brossard, QC; www.findyourharmony.ca / www.facebook.com/findyourharmony.ca


PANORAMA - MAGAZYN RADIA POLONIA CFMB 1280 AM, MONTREAL, KANADA
Tel: (514) 367-1224, (514) 963-1080, E-mail: [email protected]
Designed and maintained by Andrzej Leszczewicz
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
ZALOGUJ SIĘ