.

MAGAZYN PANORAMA
352 Bergevin, Suite 6 
Lasalle, Qc
H8R 3M3 

E-mail: [email protected]

Tel. (514) 367-1224 
Tel. (514) 963-1080 
 

 

O świętowaniu 

Świętowanie to uroczysty czas szczególnego podkreślenia wagi jakiegoś wydarzenia albo celebrowania osiągnięć i sukcesów, docenienia kogoś, kto wiele dla nas znaczy. To czas na ogół pełen radości, choć często niepozbawiony refleksji.

Świętując wyrażamy naszą radość, pokazujemy sobie i bliskim, że coś nas cieszy. Podkreślamy, że ci z którymi świętujemy są dla nas ważni. Dzieląc z bliskim naszą radość, pomnażamy ją.

Czas Świat Bożego Narodzenia i Nowego Roku to dla nas Polaków czas szczególny. Większość z nas przypomina sobie wtedy Wigilie spędzane w domu rodzinnym z rodzicami, dziadkami, kuzynami: przystrojoną choinkę, wieczerzę wigilijną rozpoczynaną od wspólnej modlitwy i łamania się opłatkiem, którego znaczenia na ogół nie rozumieją obcokrajowcy, puste miejsce przy stole dla niespodziewanego gościa-wędrowca, dwanaście dań wigilijnych, przybycie Świętego Mikołaja z prezentami, wspólne śpiewanie kolęd i wyjście przed północą na Pasterkę.

Próbujemy kontynuować te tradycje i zwyczaje, bo są one częścią naszej tożsamości. Próbujemy zatrzymać się na chwilę refleksji nad sensem i celem tego wszystkiego co nas otacza.

Myślę, że w tym szczególnym okresie Świąt Bożego Narodzenia dla nas Polaków szczególnego znaczenia nabierają słowa kolędy, którą - jak przypuszczam - wszyscy znamy:
"Podnieś rękę Boże Dziecię, błogosław Ojczyznę miłą (..) wspieraj Jej siłę swą siłą, dom nas i majętność całą i wszystkie wioski z miastami"

W tym roku na te Święta, Ojczyzna szczególne potrzebuje tego wsparcia.
 

Dariusz Wiśniewski


Dariusz Wiśniewski – historyk i dyplomata. Konsul Generalny RP w Montrealu. 

 


PANORAMA - MAGAZYN RADIA POLONIA CFMB 1280 AM, MONTREAL, KANADA
Tel: (514) 367-1224, (514) 963-1080, E-mail: [email protected]
Designed and maintained by Andrzej Leszczewicz
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
ZALOGUJ SIĘ