.
NUMER 6 / LISTOPAD 2019

MAGAZYN PANORAMA
352 Bergevin, Suite 6 
Lasalle, Qc
H8R 3M3 

E-mail: [email protected]

Tel. (514) 367-1224 
Tel. (514) 963-1080 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Przeźroczysta czy bardziej wyrazista?

"Kiedy masz 16 lat, 30 lat wydaje Ci się dużo. Kiedy masz 30 lat, 45 lat wydaje Ci się naprawdę sporo. Kiedy masz 45 lat, 60 lat to dla Ciebie starość. Jednak kiedy ukończysz 60 lat, nic już dla Ciebie nie wydaje się stare."

To wypowiedź 73-letniej wybitnej aktorki Helen Mirren, którą podziwiam od dawna. Im starsza, tym bardziej wyrazista i gra ciekawsze role. A jej wizerunek zachwyca naturalnością.
Wyczytałam niedawno opinię o dzisiejszych kobietach 50, 60 +:

" ...50, 60 + to nowy gatunek w przyrodzie, najświeższy produkt ewolucji, który wymyka się definicjom. Już nie młódka, a jeszcze nie seniorka, międzypokoleniowa hybryda, którą społeczeństwu trudno sklasyfikować. Potencjał tej grupy wiekowej jest ogromny. Zmieniły się czasy, zmieniły się standardy. Granice różnych etapów życia, dobrego zdrowia i samopoczucia przesuwają się. W końcu XIX wieku kobieta 50-letnia najprawdopodobniej już by nie żyła, dzisiaj witalnością i energią może konkurować z dużo młodszymi."

Teraz zaczyna się ich czas! Teraz mogą stać się WIDZIALNE.

W różnych dziedzinach życia nadchodzi zmiana w postrzeganiu ludzi dojrzałych. Reagują marki modowe i kosmetyczne. Na wybiegach widać coraz starsze modelki, a kosmetyki dla osób dojrzałych reklamują osoby dojrzałe.

Ale jeszcze chwilę temu, nie było to takie oczywiste.

Znana jest np. historia współpracy jednej z marek kosmetycznych z Isabellą Rossellini. Niedługo po swoich czterdziestych urodzinach aktorka usłyszała, że jest za stara i nie może być dłużej twarzą brandu. Powiedziano jej, że kobiety nie utożsamiają się z nią, bo chcą być młodsze. Jej kontrakt wygasł, gdy miała czterdzieści trzy lata.

Dokładnie dwadzieścia lat później namówiono Isabellę do powrotu. Przyjęła zaproszenie i dziś mając 67 lat, bierze udział w kampaniach reklamowych. Jest absolutną kwintesencją dojrzałej kobiety naszych czasów: aktywna zawodowo, akceptująca swój wiek i wygląd, oddająca się swoim pasjom, z właściwym dystansem do siebie i świata.

Przyszedł czas na zmianę stylu życia osób dojrzałych, trend się rozpoczął i będzie się rozwijał coraz szybciej. Kobiety chcą być WYRAZISTE A NIE PRZEŻROCZYSTE ! Chcą dobrze wyglądać, śledzą trendy zdrowotne, kosmetyczne ,modowe i żywieniowe. Interesują się światem, są ciekawe ludzi, inwestują w swój rozwój, uprawiają aktywności, które kiedyś kojarzyły się z młodością.

Często dopiero na emeryturze zaczynają realizować swoje pasje, uprawiać sporty, uczyć się języków, chodzić na kursy doskonalące, udzielać się w social mediach, podróżować, grać w reklamach, zawierać nowe znajomości, zakochiwać się... a jak trzeba, poszukać dodatkowych źródeł dochodu, nabyć nowych umiejętności, czasami nowego zawodu! Ale to wszystko już bez tego ciągłego napięcia, ze zdolnością zachowania balansu.
 
.... Przychodzi zrozumienie, że jeżeli zadbamy odpowiednio wcześniej o swoje zdrowie (bo zdrowie zawsze będzie priorytetem!), to zostało może jeszcze jakieś kilkadziesiąt lat życia i trzeba je wykorzystać dla siebie. Doświadczenia i dystansu jest więcej, a jak apetyt na życie nie minął, to dużo dobrego może się jeszcze wydarzyć.

Mój wiek zaczyna się też od 6 i bardzo mnie cieszy, że mogę również brać udział w tej rozpoczętej rewolucji wieku dojrzałego.

Kiedy dano mi do zrozumienia w pracy, że stałam się "przeźroczysta" a wiek wskazuje na emeryturę, założyłam własną działalność. Poszukałam grup dziewczyn, gdzie nikt nie pyta ile mam lat a łączy nas wspólna idea, współpraca a w końcu biznes. Swoją drogą, przy prognozach demograficznych, gdzie już wiadomo, że osób dojrzałych będzie coraz więcej, również biznes wokół tej grupy wiekowej będzie się intensywnie rozwijał.  Kto szybciej to zrozumie, więcej skorzysta.

Nauczyłam się, że jak przychodzi okazja, to trzeba z niej korzystać. Dlatego wzięłam m.in. udział w dużej tematycznej sesji zdjęciowej, skorzystałam z zaproszenia do castingu międzynarodowej reklamy czy możliwości pisania tutaj - w Panoramie - comiesięcznych artykułów.
Chciałabym być coraz bardziej wyrazista i wspierać te kobiety, które nie poddają się stereotypom myślenia o wieku dojrzałym. Wolę też skupiać się na pozytywnych przykładach a nie przekonywać nieprzekonanych, dla których "coś tam nie wypada w tym wieku".

Rewolucja dojrzałości rozpoczęła się, a ponieważ wszystko w świecie przyspiesza, to mam nadzieję, że będzie wokół nas coraz więcej wyrazistych dojrzałych kobiet. :-) 
 

Elżbieta Stan 


Elżbieta Stan - filolog z wykształcenia, realizująca się zawodowo, jako menedżer sprzedaży w międzynarodowych korporacjach. Ostatnie 9 lat jej pracy etatowej, to organizowanie szkoleń dla największych firm i instytucji w Polsce. Po 60-tce założyła własną firmę.  Aktywna w social mediach, prowadzi m.in. swój fanpage "Dobry wygląd w każdym wieku". Mieszka obecnie na południu Polski, blisko Katowic.


PANORAMA - MAGAZYN RADIA POLONIA CFMB 1280 AM, MONTREAL, KANADA
Tel: (514) 367-1224, (514) 963-1080, E-mail: [email protected]
Designed and maintained by Andrzej Leszczewicz
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
ZALOGUJ SIĘ