.
NUMER 11 / KWIECIEŃ 2020

MAGAZYN PANORAMA
352 Bergevin, Suite 6 
Lasalle, Qc
H8R 3M3 

E-mail: [email protected]

Tel. (514) 367-1224 
Tel. (514) 963-1080 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Efekt szminki

Jeśli jesteś smutna, nałóż szminkę i atakuj... mówiła Coco Chanel.

Jak sobie poradzić w kryzysie? Jak podnieść głowę, jak nie zatracić swojej kobiecości, dodać sobie pewności siebie?

W czasach zagrożenia, w chwilach kryzysowych potrzebna jest odskocznia. Zapewnienie sobie jakiegoś "luksusu", coś co pozwoli na pozytywne nastawienie, pomimo obiektywnych złych wiadomości.

Kobiety w czasie wojny zabiegały o ubrania, szyły dla siebie kreacje i malowały się, dbały o swój wygląd szczególnie. Mam zdjęcia mojej mamy z jej siostrami z okresu okupacji: pięknie ubrane, modne płaszcze, kapelusze, usta pomalowane szminką. Prezentowały się bardzo szykownie, pewne swojej urody, siły i tego, że sobie poradzą...

Nazwę "EFEKT SZMINKI" przypisuje się Leonardowi Lauderowi, prezesowi koncernu Estee Lauder. Zjawisko to zostało zaobserwowane w USA podczas Wielkiego Kryzysu lat 30-tych. Podczas, gdy we wszystkich branżach redukowano zatrudnienie, a produkcja przemysłowa spadała, zaobserwowano zjawisko zwiększonej sprzedaży kosmetyków. Produktem, który sprzedawał się wówczas najlepiej była czerwona szminka.

Podobne zjawisko miało miejsce podczas recesji gospodarczej w 1990 r. oraz 2001 r. W trakcie spowolnienia gospodarczego po zamachach 11 września, sprzedaż szminek w USA wzrosła o 11%. Co ciekawe, efekt ten zadziałał w sytuacji kryzysu w wielu krajach odmiennych kulturowo.

W czasie recesji gospodarczej ludzie są ostrożni w planowaniu dużych wydatków (wstrzymują się od zakupu np. mieszkania, samochodu, drogich wakacji), zamiast nich wybierają "drobne przyjemności" np. w postaci kosmetyków. Pełnią one rolę namiastki luksusu, która poprawia nastrój. Brak możliwości dokonywania większych zakupów kompensują sobie nabywając dobra mniejszej wartości.

Szminka stanowi metaforę. Kobiety, które przed kryzysem korzystały z wyjazdów do hoteli SPA, teraz z nich zrezygnują, ale zamiast tego kupią luksusowy krem czy kosztowną maseczkę. Zamiast wizyt u fryzjera prawdopodobnie zainwestują w odżywkę z wyższej półki. Chętniej kupią szminkę, błyszczyk czy czerwony lakier do paznokci. W ten sposób mogą poprawić sobie humor i zmniejszyć dyskomfort wynikający z konieczności rezygnacji z niektórych przyjemności.

To tłumaczy, dlaczego koncerny kosmetyczne radzą sobie nie najgorzej, a nawet powiększają zyski w trudnych czasach. Działa EFEKT SZMINKI.

Najnowsze badania Efektu Szminki wskazują, że pielęgnacja, makijaż, czy strój mają zbawienne psychologiczne działanie. Niektóre kobiety twierdzą, że zabiegi upiększające bardzo wyraźnie wpływają na ich asertywność a dobry wygląd może przyczynić się do poczucia własnej wartości.

Dlaczego piszę o Efekcie Szminki w momencie gdy świat się nam zatrzymał, tak globalnie - prawie na wszystkich kontynentach? Mamy potężnego przeciwnika - wirusa, który zatrzymał nas w domach, nie pozwala na kontakty w realu, spowodował zagrożenie, niepewność, lęk o to, kto zachoruje, ile będzie ofiar, kiedy to się skończy i co będzie dalej?
 
..... Dla mojego pokolenia, które przeżyło w Polsce m.in. stan wojenny, gdzie nie było wolno się gromadzić, godzina policyjna zatrzymywała w domach, bez żadnej łączności z rodziną (nie było przecież telefonów komórkowych, nie było internetu), zakupy reglamentowane "na kartki", papier toaletowy był w grupie towarów luksusowych..(?), za oknem czołgi.. było oczywiste, że musimy dać radę!

Ale nie zwolniłyśmy się z dbania o siebie.

Ja i kobiety wokół mnie przerabiałyśmy ubrania, szyłyśmy wg. wykrojów od znajomej krawcowej, która z kolei miała dostęp do czasopisma modowego "Burda", kwitł handel wymienny, uczyłyśmy się od siebie, jak robić makijaż a szminkę miała każda z nas!! Nasza kreatywność działała czasem cuda!

 

Chciałyśmy być piękne, zadbane - dla siebie, dla swoich chłopaków, mężów. Marzyłyśmy o lepszym życiu, ale na tu i teraz robiłyśmy to, co było możliwe i dodawałyśmy sobie pewności siebie. Znów zadziałał Efekt Szminki, tylko wtedy nie wiedziałyśmy, że wcześniej ktoś tak określił to zjawisko.

Dziś, gdy możemy mieć kontakt wirtualny ze sobą o każdej porze i nieważne na którym kontynencie mieszkamy, (jedynym warunkiem jest dostęp do internetu), możemy rozmawiać ze sobą, widzieć się na ekranie, prowadzić dyskusje, szukać informacji, możemy uczyć się, pracować on -line, mieć dostęp do filmów, spektakli, koncertów, zawierać nowe znajomości, a wreszcie zamawiać zakupy do domu ( firmy kurierskie ciągle są do naszej dyspozycji!) - to z mojego punktu widzenia czas, który musimy przeczekać w izolacji, żeby nie narażać siebie i innych, jest całkiem wygodny! Oczywiście dotyczy to tych, których praca nie wymaga wychodzenia na zewnątrz. Dziś bardzo wyraźnie widać, jak wielkim przywilejem jest możliwość pracy on-line.

Ale to też czas, żeby więcej uwagi poświęcić także sobie. Przecież pokazujemy się wirtualnie, a dobry wygląd w każdym czasie daje nam lepsze samopoczucie. Róbmy to, co od nas zależy i nie przejmujmy się za bardzo tym, na co zupełnie nie mamy wpływu.

Ja wczoraj wysłałam jednym kliknięciem zamówienie do znajomego z FB, który mieszka w Australii. Kurier dowiezie produkty pod jego drzwi. Czyż to nie jest piękne? Ja w Polsce, on na innym kontynencie, a możemy ze sobą współpracować. Pracuję w domu on-line z firmą z branży beauty o zasięgu światowym. Widzę, jak mają teraz dużo zamówień. EFEKT SZMINKI działa i to niezależnie w jakim czasie kryzys nas dotyka!

Dużo zdrowia i odporności dla wszystkich Czytelników PANORAMY.  Zostańcie w domu i dbajcie o siebie!
 

Elżbieta Stan


Elżbieta Stan - filolog z wykształcenia, realizująca się zawodowo, jako menedżer sprzedaży w międzynarodowych korporacjach. Ostatnie 9 lat jej pracy etatowej, to organizowanie szkoleń  dla największych firm i instytucji w Polsce. Po 60-tce założyła własną firmę. Aktywna w social mediach. Mieszka obecnie na południu Polski, blisko Katowic. 

 


PANORAMA - MAGAZYN RADIA POLONIA CFMB 1280 AM, MONTREAL, KANADA
Tel: (514) 367-1224, (514) 963-1080, E-mail: [email protected]
Designed and maintained by Andrzej Leszczewicz
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
ZALOGUJ SIĘ