.
NUMER 10 / MARZEC 2020

MAGAZYN PANORAMA
352 Bergevin, Suite 6 
Lasalle, Qc
H8R 3M3 

E-mail: [email protected]

Tel. (514) 367-1224 
Tel. (514) 963-1080 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Bądź damą! 

"Bądź sexy, nie bądź prowokacyjna. Wyglądaj młodo, nie starzej się. Nie flirtuj, uśmiechaj się więcej, zabaw się trochę. Nie mów za głośno, nie mów za cicho, nie za dużo, nie za bardzo..." - Ten klip powinni obejrzeć wszyscy:  każda kobieta i każdy mężczyzna. W prawie trzyminutowym filmiku znana aktorka odczytuje wszystkie grzechy i nakazy skierowane przez społeczeństwo do współczesnej kobiety.

Tekst Camilli Rainville, autorki bloga "Writings of a Furious Woman" powstał ponad dwa lata temu. Ale teraz, w połączeniu z sugestywnymi zdjęciami, muzyką i głosem Cynthi Nixon - Mirandy z kultowego serialu: "Seks w wielkim mieście", nabiera nowego znaczenia. I nowej mocy. 

"Mówili: bądź damą. Twoja spódnica jest za krótka. Twoja koszulka za mała. Nie pokazuj tak dużo ciała. Nie pokazuj za dużo rzeczy. Nie pokazuj piersi. Nie pokazuj swojego brzucha. Nie pokazuj swojego dekoltu. Nie pokazuj swojej bielizny. Nie pokazuj ramion. Zakryj się. Pozostaw coś wyobraźni. Ubieraj się skromnie. Nie bądź kusicielką. Mężczyźni nie mogą siebie kontrolować. Mężczyźni mają potrzeby. Wyglądasz marnie. Wyluzuj. Pokaż trochę ciała. Wyglądaj sexy. Wyglądaj atrakcyjnie. Nie bądź zbyt prowokacyjna. Sama się o to prosisz. Noś czarny. Noś szpilki. Jesteś zbyt wystrojona. Jesteś za mało wystrojona. Nie noś tych dresów; wyglądasz, jakbyś się zapuściła. Mówili: bądź damą..."

To pierwsza z sześciu części tekstu "Wkurzonej Kobiety", czyli Camilli Rainville.

"Nie bądź za gruba. Nie bądź za chuda. Nie bądź za duża. Nie bądź za mała. Zjedz coś. Odchudź się. Nie jedz za dużo. Nie jedz za szybko. Zamów sałatkę. Nie jedz węglowodanów. Opuść deser. Musisz zrzucić wagę. Schudnij do tej sukienki. Idź na dietę. Uważaj na to, co jesz. Jedz seler. Żuj gumę. Pij dużo wody. Jesteś wychudzona. Wyglądasz na chorą. Zjedz burgera. Mężczyźni lubią, gdy kobieta ma trochę mięsa na kościach. Bądź mała. Bądź lekka. Bądź drobna. Bądź kobieca. Miej rozmiar zero. Rozmiar zero zero. Bądź niczym. Bądź mniej niż nic. Mówili: bądź damą..."
Nie tylko odpowiedniego ubioru i rozmiaru wymaga od nas współczesna kultura. Na wideo słyszymy: Usuń włosy z ciała. Ogol nogi. Ogol pachy. Wywoskuj twarz. Wywoskuj ramiona. Wywoskuj brwi. Pozbądź się wąsika. Rozjaśnij to. Rozjaśnij tamto. Rozświetl skórę. Opal ciało. Usuń blizny. Zadbaj o włosy, obetnij je, nie obcinaj. Twoje włosy są za krótkie. Ufarbuj włosy. Nie na niebiesko, to wygląda nienaturalnie. Siwiejesz. Wyglądasz staro. Wyglądaj młodo. Wyglądaj młodzieńczo. Wyglądaj bezwiekowo. Nie starzej się. Kobiety się nie starzeją. Starość jest okropna. Mężczyźni nie lubią ohydy. Mówili: bądź damą..."

Przykazania kultury dotyczą także seksualności. Aktorka mówi: "Oszczędź się. Bądź czysta. Bądź dziewicza. Nie mów o seksie. Nie flirtuj. Nie bądź zdzirą. Nie sypiaj ze wszystkimi dookoła. Nie trać swojej godności. Nie bądź pruderyjna. Nie bądź taka spięta. Zabaw się trochę. Uśmiechaj się więcej.

Szanuj się, bądź niewinna. Nie bądź taką cnotką. Uśmiechaj się częściej, bądź zmysłowa. Wyluzuj. Spraw przyjemność mężczyznom. Bądź doświadczona. Bądź seksualna. Bądź nieco wyzywająca. Bądź dziewicza. Bądź sexy. Bądź fajną dziewczyną. Nie bądź jak inne. Mówili: bądź damą..."

Czego jeszcze nie powinny kobiety? Autorka wskazuje: mają siedzieć tak, a nie inaczej, mają mówić nie za głośno, nie za cicho, nie za dużo, nie za bardzo. Nie mogą przesadzać, być asertywne, emocjonalne i dominujące. Nie wolno im też przy tym płakać, krzyczeć i przeklinać. Mają znosić ból, być miłe, nie narzekać i pielęgnować jego ego, a poza tym "mężczyźni chcą tego, czego nie mogą dostać". "Nie mów za głośno, nie mów za dużo, nie wystrasz go, dlaczego jesteś taka smutna, nie bądź suką, nie rządź się, nie bądź taka emocjonalna, nie płacz, nie krzycz, nie przeklinaj, znoś ból, nie narzekaj, złóż jego rzeczy, ugotuj mu obiad, uszczęśliwiaj go, to zadanie żony. Przyjmij jego nazwisko, masz dwa nazwiska? Walnięta feministka. Daj mu dzieci, nie chcesz dzieci? Kiedyś pożałujesz i zmienisz zdanie".

Ale do tego czasu: "Nie daj się zgwałcić. Chroń siebie. Nie pij za dużo. Nie chodź sama. Nie wychodź za późno. Nie ubieraj się tak. Nie pokazuj za dużo. Nie upijaj się. Nie zostawiaj swojego drinka. Nie zwracaj na siebie uwagi. Nie pracuj do późna. Nie rzucaj świńskich dowcipów. Nie klnij. Nie uśmiechaj się do nieznajomych. Nie ufaj nikomu. Nie mów – tak. Nie mów – nie. Mówili: bądź damą!"

Klip: "Be a Lady, they said"  wyświetlany jest na platformach: Vimeo, YouTube oraz na Facebooku. Obejrzało go już kilka milionów internautów.
 
 
 


PANORAMA - MAGAZYN RADIA POLONIA CFMB 1280 AM, MONTREAL, KANADA
Tel: (514) 367-1224, (514) 963-1080, E-mail: [email protected]
Designed and maintained by Andrzej Leszczewicz
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
ZALOGUJ SIĘ