.
NUMER 10 / MARZEC 2020

MAGAZYN PANORAMA
352 Bergevin, Suite 6 
Lasalle, Qc
H8R 3M3 

E-mail: [email protected]

Tel. (514) 367-1224 
Tel. (514) 963-1080 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Nasi bracia mniejsi 

Każdy z nas słyszał to sformułowanie, ale nie zawsze określa ono to samo.

W zakonnej nomenklaturze "bracia mniejsi" to Franciszkanie. Ale ponieważ sam święty Franciszek nazywał braćmi i siostrami wszystkie zwierzęta, więc mówiąc o "braciach mniejszych" wiele osób myśli raczej o swoich domowych stworzeniach. Myśli o psach i kotach w pierwszym rzędzie, bo z innymi zwierzętami rzadko nawiązuje się aż taka bliska więź.

W życiu bywa jednak tak, że nie zawsze możemy opiekować się naszymi pupilami w taki sposób jaki my sami byśmy to robili. Czasem musimy wyjechać i nie możemy zabrać ze sobą naszego zwierzątka, albo udajemy się na dłuższy okres do szpitala, a rodzina czy przyjaciele nie mają czasu, by odpowiednio otoczyć opieką naszego psa, kota czy królika. Niemożność opieki nad naszymi pupilami często spędza nam sen z powiek. Niepotrzebnie. Profesjonalni opiekunowie zwierząt są po to, by nam pomóc. 

Jak do nich dotrzeć? 

Oto międzynarodowa strona internetowa opiekunów zwierząt: Rover.com    
       
Ta strona oferuje hotel dla zwierząt domowych, odwiedziny w domach  kotów lub królików,  spacery z psami.

Serwis internetowy: www.rover.com/ca/  przeznaczony jest dla osób poszukujących opiekuna do swoich zwierząt domowych: psa, kota, królika, chomika czy papużek. Jest to strona pośrednicząca w kontakcie między właścicielami a opiekunami zwierząt. Zachęcam wszystkich do zapoznania się z nią: https://www.rover.com/ca/ oraz do zakładki "about us", gdzie umieszczone są sylwetki głównych zarządzających tą instytucją. Wchodząc na tę stronę mamy możliwość rejestracji jako właściciel lub opiekun zwierząt. 

Usługi, z których może skorzystać właściciel to:

- Tzw. Dog Boarding, czyli pies lub kot jest u opiekuna pod nieobecność właściciela (usługa ok. 30-40 dolarów za noc)

-  House Sitting, pies, kot (bądź inne domowe zwierzę) jest "gospodarzem" i to u niego zostaje opiekun pod nieobecność właściciela (30-50 dolarów za noc)

- Drop in visit, głównie dla właścicieli kotów kiedy np. właściciel pracuje, wyjeżdża lub udaje się na dłuższy czas do szpitala, ale chce być spokojny o swoje zwierzątko, wtedy opiekun przychodzi do jego domu, na 30-60 min. sprawdzić czy wszystko jest w porządku, nakarmić, wyczyścić kuwetę i po prostu spędzić czas z pupilem, bawić się z nim, dotrzymać towarzystwa (13-20 dolarów za wizytę)

- Doggy Day care - opieka dzienna nad zwierzętami, tzn. nasz pupil zostaje oddane na cały dzień do domu opiekuna, gdy właściciel jest w pracy. Przeważnie są to pieski, zazwyczaj w większej grupie spędzają ze sobą kilka godzin i świetnie się bawią (25-30 dolarów za dzień)

- Spacery z psem - jest to usługa trwająca od 30 do 60 min. polegająca na wyprowadzaniu psów na spacery, gdy właściciel jest w pracy, bądź sam z innych przyczyn nie może tego robić (15-20 dolarów za spacer). 

Serwis rover.com to dobra strona, jeśli chcemy znaleźć zaufanego opiekuna dla swoich zwierzaków. Kandydaci do takiej opieki zanim zostaną zaakceptowani przez zespół rover.com,  przechodzą szczegółową procedurę, taką jak przy normalnym przyjęciu do pracy. Właściciele zwierzaków szukają osoby odpowiedzialnej, godnej zaufania i sprawdzonej. Warto zaznaczyć, że właściciele i opiekunowie w każdej chwili mogę skorzystać ze wsparcia, które oferuje rover.com - 24 godz. na dobę jest gorąca linia, a w nagłych przypadkach, gdy np. coś się stanie, gdy np. potrzebna jest wizyta u weterynarza rover.com. oferuje również asystę.

Stroną działającą na podobnych zasadach jest także: https://en.pawshake.ca/

Wszystkich, którym na sercu leży los naszych braci mniejszych, zachęcam do adopcji, zaopiekowania się psem lub kotem na określony czas lub do skorzystania z możliwości pracy jako opiekun zwierząt domowych. Jest to dobra forma obcowania ze zwierzętami, zwłaszcza dla osób samotnych, starszych, studentów lub takich, którzy z różnych powodów sami nie mogą mieć czworonoga u siebie w domu. Nie dość, że pomagamy właścicielom, którzy chcą zapewnić swoim zwierzęcym pociechom najlepszą opiekę, ale sami w ten sposób uczymy się odpowiedzialności, poznajemy naturę zwierząt i spędzamy z nimi czas, stajemy się po prostu lepszymi ludźmi. 

Adopcja jest najlepszą formą pomocy zwierzętom porzuconym, tym które znalazły się w schronisku, czekają na stały dom i kochającą rodzinę. Dzięki adopcji zmieniamy na zawsze nieszczęśliwe dotąd życie zwierząt i zyskujemy wiernego przyjaciela.

SPCA w Montrealu zachęca do adopcji psów, kotów, a także królików i innych mniejszych zwierząt (m.in. żółwi). Poleca adopcję zwłaszcza psów starszych, które często mają już bardziej stabilną osobowość i wymagają mniejszej liczby godzin tresury niż psy młode.

Kolejnym plusem, który przemawia za adopcją, jest kwestia ekonomiczna, jest to po prostu tańsze niż np. kupno psa. Takie zwierzę jest już wysterylizowane, przeszło najważniejsze szczepienia, jest odrobaczone oraz ma wszczepiony chip. Koszt adopcji ośmiomiesięcznego (lub starszego) psa w SPCA to zaledwie 295 dolarów. Po więcej informacji odsyłam na stronę SPCA w Montrealu: https://www.spca.com/en/four-good-reasons-to-adopt/

Informacje o innych placówkach w Montrealu, zajmujących się pośredniczeniem w adopcji zwierząt i pomocy, można znaleźć także na stronie internetowej Humane Society: https://www.humanesociety.com/pets/shelters/46-cat-quebec/616-montreal

Foster to tymczasowy dom dla zwierzaka (kota, psa, królika, ptaków i mniejszych zwierząt). Oferta ta skierowana jest do osób, które nie mogą z różnych przyczyn zaadoptować  ich, ale mają możliwość zaopiekowania się nimi tymczasowo (przez miesiąc lub dłużej), dopóki nie znajdzie się stałego domu. Często są to zwierzęta, które wymagają specjalnej troski, np. karmiące kotki z młodymi, osierocone kocięta lub zwierzęta w trakcie leczenia. Potrzebują specjalnych warunków z dala od zwierząt zdrowych w schronisku. Oczywiście schronisko zapewnia wszystkie potrzebne lekarstwa i pomoc w czasie opieki nad zwierzętami i dostęp do weterynarza (od poniedziałku do piątku w godzinach od 1 pm do 3 pm). 

Więcej informacji: https://www.spca.com/en/get-involved/foster/, nr tel: 514 735-2711 (ext.: 2237) lub e-mail: [email protected]

Nasi bracia mniejsi nas potrzebują, ale my także ich potrzebujemy, bo dom ze zwierzątkiem to dom pełen bezwarunkowej miłości i oddania z ich strony. 

Katarzyna Knieja


Katarzyna Knieja - pedagog, publicysta


PANORAMA - MAGAZYN RADIA POLONIA CFMB 1280 AM, MONTREAL, KANADA
Tel: (514) 367-1224, (514) 963-1080, E-mail: [email protected]
Designed and maintained by Andrzej Leszczewicz
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
ZALOGUJ SIĘ