.
NUMER 5 / PAŹDZIERNIK 2019

MAGAZYN PANORAMA
352 Bergevin, Suite 6 
Lasalle, Qc
H8R 3M3 

E-mail: [email protected]

Tel. (514) 367-1224 
Tel. (514) 963-1080 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Relacje międzypokoleniowe

Przeczytałam niedawno na jednej z grup FB ogłoszenie młodych dziewczyn, które mnie ujęło i utwierdziło w przekonaniu, że pokoleniowa wymiana doświadczeń jest bardzo potrzebna i że nie tylko ja tak myślę. 

Ogłoszenie brzmiało mniej więcej tak:

"Dwie podstarzałe 20-tki szukają kobiety 50+ do rozmowy przy piwku. Zaczynamy dorosłe życie a trochę brakuje nam wskazówek i opinii kogoś, kto ma poukładane w głowie. W zamian oferujemy porady z perspektywy młodych i głupich, którym wydaje się, że wszystko jest możliwe."

Ależ ja chętnie umówiłabym się z takimi dziewczynami na piwko! Ale geograficznie było to jednak niemożliwe. Odpisałam zaraz i życzyłam im, żeby mogły spotkać na swojej drodze fajne dziewczyny 50+ które już niejedno widziały, niejedno przeżyły i z dystansem do siebie, będą mogły pogadać przy piwku.

Łączenie pokoleń, budowanie relacji międzypokoleniowych, to moim zdaniem duża potrzeba dzisiejszych czasów, gdzie młodość i dojrzałość może się świetnie uzupełniać.

Dojrzałość ze swoim doświadczeniem życiowym, z dystansem do wielu mało ważnych spraw i koncentracji na istotnych wartościach. I młodzi ludzie z ich świeżością, pomysłowością, radością ,otwartością i odwagą, chęcią wdrażania zmian, kształtowaniem rzeczywistości.  Dwa światy, jeżeli dobrze je połączyć, mogą przynieść tylko korzyści obu stronom.

Sama doświadczam takiej synergii. Współpracuję z młodszymi ode mnie dziewczynami, biorę udział w projektach, gdzie wiek kobiet jest bardzo zróżnicowany, korzystam z zaproszeń ( np. tematyczna sesja zdjęciowa), gdzie różnica wieku między mną a najmłodszą uczestniczą to ok.40 lat i wszędzie tam czuję się dobrze.

Nie ukrywam swojego wieku ( 63 lata), ale też nie demonstruję go nadmiernie. Ważne, jakie mamy wartości, jakie mamy osobowości, zainteresowania, które nas przyciągają, co możemy razem zrobić. Często to wspólny biznes, akcja charytatywna czy idea, którą razem łatwiej wdrożyć. Wiek jest rzeczą wtórną. Chociaż muszę przyznać, że energia, optymizm i młodość moich koleżanek, daje mi siłę i często sens moim działaniom. Dzięki temu moja dusza jest młoda, wbrew temu co Pesel pokazuje.

Ale nie jest to normą i dlatego bywa ,że brakuje mi w tych grupach kobiet 50+,60+. Zauważam ich izolację wiekową. Ludzie dojrzali w większości, jeżeli się uaktywniają, to wokół tematów wyłącznie senioralnych. To też dobrze, że w ogóle chcą być aktywni!

Ale moja idea, to łączenie światów. Jak jest w wieku dojrzałym, to ja sama doświadczam, ale jak prowadzić np. Instagram nauczę się lepiej od młodych i bardziej sprawnych w świecie social mediów. Jak prowadzić dziś nowocześnie biznes, też się od nich uczę na co dzień. Mobilizują mnie także, żeby o siebie dbać wizerunkowo i nadążać za dzisiejszym światem. Rewanżuję się swoim doświadczeniem zawodowym i życiowym.

Społeczeństwo się starzeje. Wg prowadzonych badań demograficznych za ok. dwie dekady  ilość ludzi 60-letnich i starszych, w największych ośrodkach Europy zwiększy się o niemal połowę! Żyjemy coraz dłużej, coraz dłużej bywamy też aktywni zawodowo, chcemy być w dobrej kondycji i dobrze wyglądać. To wszystko sprawia, że nie jest możliwe, żeby świat ludzi młodych i dojrzałych nie przenikał się nawzajem. To wręcz konieczność współistnienia obok siebie. 

Nie jestem zwolenniczką uczestniczenia w wydarzeniach, projektach, gdzie jedynym kryterium jest wiek uczestników. Lubię swoje aktywności kierować w miejsca, gdzie idea, zainteresowania, pasje, kompetencje są wyznacznikami udziału.

A zacytowany na początku artykułu  list młodych dziewczyn, tylko potwierdza moją tezę, że jesteśmy sobie potrzebni i tylko ucząc się od siebie damy sobie radę w tym błyskawicznie zmieniającym się świecie.
 

Ela Stan


Elżbieta Stan - filolog z wykształcenia, realizująca się zawodowo, jako menedżer sprzedaży w międzynarodowych korporacjach. Ostatnie 9 lat jej pracy etatowej, to organizowanie szkoleń dla największych firm i instytucji w Polsce. Po 60-tce założyła własną firmę i teraz buduje swój biznes w branży beauty. Aktywna w social mediach, prowadzi m.in. swój fanpage "Dobry wygląd w każdym wieku". Mieszka obecnie na południu Polski, blisko Katowic.


PANORAMA - MAGAZYN RADIA POLONIA CFMB 1280 AM, MONTREAL, KANADA
Tel: (514) 367-1224, (514) 963-1080, E-mail: [email protected]
Designed and maintained by Andrzej Leszczewicz
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
ZALOGUJ SIĘ