.

MAGAZYN PANORAMA
352 Bergevin, Suite 6 
Lasalle, Qc
H8R 3M3 

E-mail: [email protected]

Tel. (514) 367-1224 
Tel. (514) 963-1080 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Zadbana dojrzałość 

"Wiek dla kobiety nie jest najważniejszy; można być świetną mając 20 lat, śliczną mając 40 i czarującą do końca swoich dni" (Coco Chanel)

Jak przyjrzeć się dziś kampaniom reklamowym, to można zauważyć, że coraz więcej tam dojrzałości.

Produkty dla dojrzałych, reklamują adekwatnie osoby dojrzałe. Nareszcie zaczęto zauważać, że dojrzałość może być też atrakcyjna.

Od kilku lat moda nie opiera się już wyłącznie na młodziutkich modelkach. Po wybiegach chodzą piękne 50, 60, 70, 80+ i udowadniają, że wiek nie przeszkadza, jak się ma wyczucie stylu.
Styl nie zna wieku! Moda bez wieku stała się już ruchem, który podkreśla, że data urodzenia nie wiąże się z nakazem noszenia pewnych ubrań i koniecznością rezygnacji z innych.

Coraz bardziej chcemy oglądać prawdę i naturalność. Zmarszczki, siwe włosy na wielkim ekranie czy okładkach magazynów stały się nie tylko akceptowalne, ale i pożądane. 

Nie sztucznie odmłodzona, ale naturalnie zadbana, mająca swój styl kobieta zwraca coraz bardziej uwagę, niezależnie od wieku. Powoli przebija się do świadomości, że kobieta dojrzała może być widzialna i atrakcyjna, nawet jak jej Pesel wskazuje, że w urzędowej nomenklaturze została Seniorką.

Coraz częściej oglądam w mediach społecznościowych dojrzałe kobiety, które interesują się modą, swoim wyglądem, sposobami na poprawę jakości swojego życia, dbają o ciało, umysł i duszę.

Idą z duchem czasu i nie walczą nadmiernie ze starzeniem się, ale szukają sposobów na mądre jej spowolnienie. I to jest trend w który ja też z przyjemnością chcę się wpisywać.

Zauważam też, że można spotkać mężczyzn (ciągle jeszcze w mniejszości), którzy dbają o siebie, wyznaczają kierunek nowej, zadbanej dojrzałości. 

To takie działania wbrew staromodnej już definicji "godnego starzenia się".  

Można przecież zadbać dzisiaj tak o siebie, żeby było młodziej, ładniej, nowocześniej, stylowo a jednocześnie naturalnie i godnie też.

I nie musi się to wiązać z dużymi nakładami finansowymi. Bo takie zarzuty czytam czasami pod postami prezentującymi tych "zadbanych".

Jak się dobrze rozejrzeć, to można dziś nowocześnie i stylowo ubrać się za nieduże pieniądze.
Kupowanie z tzw. "drugiej ręki" czy w dobrych second hands - to dziś już normalność.
Każdy według własnych możliwości. 

A zadbanie o swoją twarz i ciało nie musi się od razu wiązać z medycyną estetyczną.
Są już możliwości, żeby skutecznie i niedrogo zadbać o urodę w warunkach domowych.
Kto chce i szuka, znajdzie sposoby.

Czy dbanie o swój wygląd, zdrowie, rozwój wyklucza lub ogranicza relacje z dziećmi i wnukami?

Ze zdumieniem przeczytałam wywiad ze znanym psychologiem który mówi, że dla niego takie nadmierne dbanie o siebie w wieku dojrzałym, to beznadziejna walka z przemijaniem, która i tak kończy się porażką i negatywnie wpływa na relacje z wnukami. Według niego "zadbana" babcia poświęca większość czasu w zabieganiu o wygląd i atrakcyjność, zamiast odkrywać przed wnukami swoją przyrodzoną mądrość.

Naprawdę?  Mam wrażenie, że zadziałał tutaj właśnie stereotyp "godnego starzenia się". Przecież dobry, zadbany wygląd nie dewaluuje naszej wiedzy, mądrości, doświadczenia. A dawanie przykładu, jak najdłużej zostać sprawnym, zadbanym, samowystarczalnym, może według mnie tylko przynieść korzyść obu stronom.

Dlatego nie powinnyśmy mieć wyrzutów, że chcemy zadbać o siebie. Nie zostawiajmy swoich potrzeb na koniec, dopiero po zatroszczeniu się o wszystko i wszystkich.

Należy siebie postawić na pierwszym miejscu, bo jesteśmy najważniejsze. I wtedy dopiero można pomóc innym. Bo można mieć sprawność, jak się ma zdrowie, dobre samopoczucie, pewność siebie wynikające też z dobrego wyglądu. Wszędzie oczywiście ważne są proporcje, ale po to mamy tę dojrzałą mądrość, żeby z niej korzystać.

Ach, jak ja chciałabym, żeby nasze ulice były pełne pięknych, stylowych, zadbanych dojrzałych kobiet i mężczyzn. Wypracować sobie swój styl w wieku dojrzałym, to czasami wyzwanie.  Mój wzrok zatrzymują dojrzałe tzw. "kolorowe ptaki", które uwielbiają oryginalne ubrania i pięknie się wyróżniają. Zwracają moją uwagę też klasycznie eleganckie kobiety, takie z nutą szaleństwa w swoich codziennych stylizacjach. Lubię też sportowo ubrane dojrzałe dziewczyny, które wiedzą, kiedy założyć szpilki, a kiedy tenisówki czy mokasyny. Wiedzą co z czym połączyć, żeby nie było banalnie. Ważne, żeby było stylowo a nie kiczowato.  Dobrze się poczuć, nabrać pewności siebie, nosić swoją dojrzałość dumnie i lekko - to właśnie zadanie dla zadbanych dojrzałych (bo mężczyzn też przecież to dotyczy).

Zdaję sobie sprawę, że Ci "zadbani" są w mniejszości, ale mam nadzieję, że dobry trend i moda w dbaniu o siebie w dojrzałości będzie się rozwijać.  Mówiąc "zadbana dojrzałość" mam na myśli całokształt: zdrowie, kondycję, samorozwój, wygląd. Chociaż o wyglądzie było dziś najwięcej. Bo przecież pierwsze wrażenie opiera się najczęściej na wyglądzie i ono decyduje, czy chcemy dalej poznać osobę, czy też niekoniecznie.

Jest jeszcze jeden aspekt, który może nas zawsze pozytywnie wyróżnić. Uśmiech! Uśmiech i radość życia zawsze wpływają na dobry wygląd - w każdym wieku!

Zatem uśmiechu jak najczęściej życzę wszystkim Czytelniczkom i Czytelnikom PANORAMY.
 

Elżbieta Stan


Elżbieta Stan – filolog, bizneswoman

 


PANORAMA - MAGAZYN RADIA POLONIA CFMB 1280 AM, MONTREAL, KANADA
Tel: (514) 367-1224, (514) 963-1080, E-mail: [email protected]
Designed and maintained by Andrzej Leszczewicz
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
ZALOGUJ SIĘ