.
NUMER 8 / STYCZEŃ 2020

MAGAZYN PANORAMA
352 Bergevin, Suite 6 
Lasalle, Qc
H8R 3M3 

E-mail: [email protected]

Tel. (514) 367-1224 
Tel. (514) 963-1080 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Efekt Motyla - mała zmiana, duży efekt

Jedna, drobna zmiana ma olbrzymi wpływ na to, co wydarzy się w długim terminie. Czy faktycznie szczegół może sprawić, że zmieni się całe życie?

Pani Aniela zawsze ok. 7.40 wychodziła na poranne zakupy. Pół chleba, mleko, coś na obiad. Tak było i tym razem. Dzień wydawał jej się wyjątkowo duszny, a ona już od wieczora czuła jakiś dziwny ucisk po lewej stronie piersi. Kiedy otworzyła drzwi mieszkania, po prostu upadła. Monika usłyszała zza drzwi dziwny huk. To ona wezwała pogotowie i zaczęła reanimować starszą kobietę. Nie byłoby może w tej historii nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że Monika normalnie o tej porze wsiadałaby już do autobusu i spokojnie jechała do pracy. Tego dnia jak zwykle wyszła z domu kilka minut po 7.30. Kiedy zeszła na dół trzypiętrowego bloku, zobaczyła, że poszło jej oczko w rajstopach. Szybka decyzja: jechać do pracy i kupić jakieś rajstopy po drodze czy wrócić do domu? Postanowiła wrócić. Najwyżej spóźni się te parę minut. Kiedy usłyszała upadek sąsiadki, właśnie zakładała nowe rajstopy... Pani Aniela mówi, że żyje dzięki swojej eleganckiej sąsiadce.

Andrzej wybierał się do rodziny na weekend. Mama dzwoniła dwa razy. Nie odbierał telefonu, bo się spieszył. Kilka kilometrów od domu zawrócił jednak, bo zapomniał komputera, a w planach miał kilka godzin zdalnej pracy. Zaparkował, wbiegł do mieszkania, zabrał swoje rzeczy, a potem wybiegł bo był spóźniony o 20 minut - a wiedział, że wszyscy czekają tylko na niego z obiadem z okazji urodzin babci. Na klatce schodowej nie zauważył młodej kobiety, która niepewnie rozglądała się po numerach mieszkań. Wpadł na nią, strącił notatki, które trzymała w rękach i na chwilę ich oczy się spotkały... Spóźnił się na urodziny babci dokładnie dwie godziny. Pięć lat później ma dwoje dzieci z kobietą, na którą wpadł na klatce schodowej. Decyzja o oddzwonieniu do mamy lub o nieodebraniu telefonu zaważyła na kolejnych latach jego życia. Kiedy był zmuszony wrócić po komputer, wpadł na swoją przyszłą żonę. Drobiazg, który wtedy nic nie znaczył, zmienił całe jego życie.

Zygmunt dokładnie pamięta chwilę, kiedy cofnął nogę z podestu windy. Pracował przy budowie komina w elektrowni Dolna Odra. Każdego dnia winda wwoziła jego i kolegów z brygady na powstający komin. Tak miało być i tym razem. Szóstka mężczyzn wsiadła, Zygmunt był gotów jechać z nimi. Stojący za nim kolega położył mu rękę na ramieniu: - Zostań, pojedziemy następnym razem - powiedział. Następnego razu już nie było. Winda z sześcioma osobami spadła z wysokości. Wszyscy zginęli. - Dzięki Bogu żyję! To było chyba pierwsze, co wtedy pomyślałem - wspomina Zygmunt.

Przypadek? Pech albo szczęście? Przeznaczenie? Opatrzność? Anioł Stróż? Każdy ma swoją teorię, która pomaga zrozumieć, co się wydarzyło. Czasami z pozoru nieważne zdarzenia i decyzje wywołują prawdziwe rewolucje i mogą decydować nawet o życiu lub śmierci. To, że spóźnisz się na samolot, że nie wsiądziesz do windy, że nie pojedziesz na spotkanie, że zawrócisz z drogi, bo coś sobie przypomniałeś, że spotkasz nieznaną wcześniej osobę, że zobaczysz jakiś „znak” itd. mają wpływ na następne zdarzenia, które w efekcie doprowadzają do zwrotu akcji i do nieprzewidzianych wcześniej zmian w życiu.

Powstało dużo filmów na ten temat i pewnie jeśli prześledzić prywatnie swoje losy, to można byłoby znaleźć historie, które pozornie w danym momencie nie miały znaczenia, a zmieniły wszystko.

"Efekt Motyla" - Butterfly Effect wymyślił Edward Lorenz, amerykański meteorolog i matematyk. To on doszedł do wniosku, że trzepot motyla gdzieś w Singapurze może spowodować burzę nad Karoliną Północną w USA. Ten z pozoru niewinny wpływ jednych wydarzeń na drugie, który może skutkować lawiną kolejnych, zaczęto nazywać właśnie efektem motyla.

Lorenz zajmował się komputerowym prognozowaniem pogody. Wykorzystywał do tego specjalne równania. Był zaskoczony, kiedy wprowadzenie do nich różniącej się minimalnie liczby wyjściowej (dokładnie 0,506 i 0,506127), w miarę upływu czasu, zupełnie zmieniało całą symulację i prognozy na dalsze dni. To dlatego żaden szanujący się meteorolog nie poda długoterminowej pogody, bo wie, że nie jest w stanie określić bieżących warunków tak dokładnie, aby uniknąć błędu w dalszych obliczeniach.

W matematyce nie da się nikogo oszukać. Drobny błąd, mała zmiana czy ingerencja - powoduje zmianę wyniku. Ale w życiu nie możemy wszystkiego policzyć, przewidzieć który szczegół zaważy na przebiegu naszej historii. To wiemy dopiero po czasie, z perspektywy tego, co już się wydarzyło i jaki miało skutek.

Uważa się, że świat zmieniają wielkie wydarzenia, które dotyczą większości mieszkańców planety - wojny, ruchy społeczne i inne olbrzymie przedsięwzięcia, które mogą poruszyć globem i ludnością. Prawda jest jednak taka, że każda, najmniejsza decyzja zmienia świat. To, co jest dużą zmianą w świecie, może być nic nie znaczącym drobiazgiem w danej chwili. Dlatego należy doceniać każdy gest, każde najmniejsze zdarzenie, każdą swoją decyzję, każdą aktywność, bo nigdy nie wiemy, jak wielki może ona przynieść efekt.

Na początku Nowego Roku większość ludzi planuje, zapisuje swoje zobowiązania, cele, marzenia. Życzę wszystkim i sobie też, żeby małe, może dziś nieistotne zmiany i wydarzenia miały duży, pozytywny skutek dla nas w całym 2020 roku. Udanego Nowego Roku!
 

Elżbieta Stan


Elżbieta Stan - filolog z wykształcenia, realizująca się zawodowo, jako menedżer sprzedaży w międzynarodowych korporacjach. Ostatnie 9 lat jej pracy etatowej, to organizowanie szkoleń  dla największych firm i instytucji w Polsce. Po 60-tce założyła własną firmę. Aktywna w social mediach. Mieszka obecnie na południu Polski, blisko Katowic.


PANORAMA - MAGAZYN RADIA POLONIA CFMB 1280 AM, MONTREAL, KANADA
Tel: (514) 367-1224, (514) 963-1080, E-mail: [email protected]
Designed and maintained by Andrzej Leszczewicz
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
ZALOGUJ SIĘ