.

Szanowni Czytelnicy, 

Powinnością dziennikarza, prócz przedstawiania zróżnicowanych opinii, jest także baczne obserwo- wanie otaczającej nas rzeczywistości. Przyglądam się i coraz częściej nachodzi mnie myśl, że rozmowa może stać się pojęciem zapomnianym. Nieustanie co prawda słyszymy wokół wymianę zdań, na naszych oczach toczą się spory i kłótnie, ale ta powszechna gadatliwość nie ma nic wspólnego z rozmową, czyli kontaktem z drugim człowiekiem i głębokim wzajem- nym porozumiewaniem się. Rozmowy literkami za pomocą telefonów komórkowych, na czatach i forach internetowych rozmowami nie są. To wymia- na tekstów, nic więcej. To prawda, że przesyłamy sobie wówczas informacje, wymieniamy opinie, ale nie rozmawiamy. Nie jest rozmową narzekanie na kłopoty materialne, nie są nią też opowieści o trapiących nas chorobach czy zmartwieniach.

Zbyt często wylewamy przed napotkaną osobą swoje cierpienia, nie czekając nawet na jej reakcje czy opinie. Chcemy się wygadać. Traktujemy wówczas drugiego człowieka jako środek pozwala- jący nam wyrzucić z siebie nadmiar goryczy, rozczarowań i niespełnionych nadziei. (więcej)Świadek historii - Katarzyna Szrodt

Są osoby, z którymi przebywanie ciekawsze jest niż lektura najlepszej książki, co wynika z fascynują- cego połączenia ich pasji życia, wiedzy o życiu i świecie, otwartości na ludzi i nowe wyzwania. Tymi wszystkimi cechami obdarzona jest Halina Babińska, zaś kochający Ją los dodał jeszcze urok osobisty, elegancję i niezwykłą klasę. Mieszkająca w Montrealu od 1949 roku jest Halina Babińska przedstawicielką emigracji wojennej, pokolenia, które przeżyło koniec świata. Nie mogąc powrócić w rodzinne strony, gdyż Wołyń wcielony został do Związku Radzieckiego, po wojennym końcu świata - przybyła do Kanady gdzie rozpoczęła życie raz jeszcze.

W 2022 roku, z rąk Dariusza Wiśniewskiego, konsula generalnego RP, Halina Babińska otrzymała medal Świadka Historii, zaś Kongres Polonii Kanadyjskiej wyróżnił ją srebrną i złotą odznaką honorową za "wybitne zasługi dla dobra Polonii Kanadyjskiej" z uwzględnieniem wolontariatu w Komitecie Pomocy Dzieciom Polskim oraz w Bibliotece Polskiej w Montrealu. Te zaszczytne wyróżnienia podsumowały wieloletnie, aktywne uczestnictwo w życiu społecznym i kulturalnym Polonii. (więcej)

Stulatka - opr. Stefan Władysiuk

Do montrealskich stulatków - członków Związku Weteranów Polskich, którzy dożyli 100 lat przybywa kolejna jubilatka. Pani Róża Kisielewska, której okrągłe urodziny przypadają 8 września 2023 roku, dołącza do grona takich znakomitych kolegów jak Zbigniew Berezowski, dr Jerzy Kiełczewski, Jan Wawrzków i wielu innych, którym było dane dożyć pięknego wieku. Na spotkaniu w ramach cyklu "Są wśród nas", które miało miejsce w polskim konsulacie w dniu 7 listopada 2017 r. mieliśmy okazję poznać niezmiernie interesujące, ale i też tragiczne losy jej życia. 

Róża Kisielewska (z domu Olejniczak) urodziła się w Świecianach Wileńskich w 1923 roku. Jej szczęśliwe dzieciństwo przerwał wybuch II wojny światowej, gdy 17 września 1939 wojska sowieckie wkroczyły na wschodnie ziemie pod pretekstem chronienia ludności przed Niemcami. Wojskowi, policjanci i urzędnicy państwowi masowo przekraczali granicę litewską, by tam, po złożeniu broni, zostać internowani. W tej grupie był jej ojciec. Sowieci zaczęli deportować Polaków na Sybir. (więcej)

Podaruj dziecku nasz język ojczysty - Magda Chylewska

Temat dwujęzyczności i wielojęzyczności zawsze mnie fascynował. Stykam się z nim od wielu lat na polu zawodowym jako pedagog w Polskiej Szkole im. Mikołaja Kopernika przy Konsulacie Generalnym RP w Montrealu, a także w życiu osobistym jako matka. Powrócił on do mnie podczas pobytu na I Świato- wym Kongresie Edukacji i Nauki Polskiej za Granicą, 
a w szczególności wykładów i warsztatów z udzia- 
łem fachowców w tej dziedzinie, m.in. dr Anety Nott-Bower. W czasie tego właśnie Kongresu poznałam wielu miłośników języka polskiego - 
osoby różnych narodowości i kultur. Niektórzy z polskością związani są przez kraj pochodzenia, a inni po prostu "zakochali się" w polszczyźnie, nie mieli wcześniej żadnych z nią związków. Poloniści przyje- chali z całego świata: Brazylii, Rumunii, Ukrainy, Litwy, Chin, Australii, a nawet z RPA.  (więcej)

Podziękowania Prezes KPK, okręg Québec 
Marii Palczak

Chciałam w pierwszych słowach podziękować Ojcu Dariuszowi Szurko za udostępnienie w internecie Mszy Św. dla Polonii podczas pandemii, za współpracę w organizowaniu naszych świąt narodowych i za bardzo słuszne porady. Panom Konsulom RP w Montrealu Panu Dariuszowi Wiśniewskiemu i Panu Dariuszowi Sabat za rady, rozmowy, współpracę z Kongresem, za poparcie i wsparcie finansowe wszelkich naszych inicjatyw.

Wszystkim członkom Kongresu serdecznie dziękuję za okazane mi zaufanie w wypełnianiu roli prezesa. To był dla mnie wielki przywilej i honor. Wykonywałam swoje zadania i obowiązki z wielką pasją i determinacją. (więcej)Niemożliwe nie istnieje - Bożena Szara

Gość Panoramy - Marek Materek - prezydent Starachowic, prezes partii Nowa Demokracja TAK.

Bożena Szara - Pozwoli Pan, że wrócę do listopada 2022 roku. Starachowice zajęły wtedy pierwsze miejsce w prestiżowym ogólnopolskim rankingu samorządowym organizowanym przez dziennik "Rzeczpospolita". Wygraliście z 881 jednostkami. Szefem kapituły był były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego - profesor Jerzy Buzek. W jakich kategoriach Starachowice okazały się być najlepszym samorządem w Polsce? 

Marek Materek - Ranking, o którym Pani wspomniała jest bardzo prestiżowy. Ocenia on twarde dane, na podstawie których przydzielane są miejsca w tej klasyfikacji. (więcej)

Tysiące twarzy - Maryla Kania

1 czerwca 2023 roku, po piętnastu miesiącach, harcerski punkt pomocy dla uchodźców wojennych z Ukrainy został zamknięty. Na odgórne decyzje nie ma się wpływu. Ze łzami w oczach, bo w głębi serca pozostało przekonanie, że nadal jest potrzeba jego funkcjonowania, wolontariusze ostatni raz zamykali drzwi pomieszczenia na Dworcu Głównym PKP w Krakowie.

Zgaszone, dosłownie, światło w pomieszczeniu nie wypełniło mrokiem zapomnienia najważniejsze- go - troski o losy ludzi, tych zapamiętanych z imienia, z wyglądu lub tych zupełnie anonimowych, przepływających niczym rzeka ze swoimi bagażami do lepszego, a nade wszystko bezpiecznego, jakiegoś drugiego brzegu. Przez ostatnie miesiące codziennie, średnio blisko dwa tysiące osób o coś pytało, prosiło, dziękowało, żegnało się i ruszało w dalszą drogę. (więcej)Szanujmy marzenia - Ela Hübner

Ten tytuł to parafraza głównego motywu starej piosenki zespołu Skaldowie, która przyszła mi do głowy, kiedy zbierałam myśli do tego artykułu. Tam są "wspomnienia", u mnie "marzenia", a poza tym wiele się zgadza. Ja akurat nie należę do osób, które nadmiernie żyją retrospekcjami. Nie mam łez w oczach, kiedy wracam pamięcią do wakacji na wsi i babcinych obiadków, choć jak u wielu osób, przeżycia z dzieciństwa są częścią mojego DNA. Pamiętam za to bardzo dobrze pełne żalu i goryczy utyskiwanie babci na zmarnowanie swoich talentów i brak życiowego spełnienia. (więcej)Kanadyjski System Emerytalny - Bożena Szara

Kanadyjski system emerytalny jest oceniany przez analityków jako jeden z najstabilniejszych na świecie. Jego skuteczność zdają się potwierdzać niezależne badania. W zestawieniu międzynarodowej firmy konsultingowej Mercer (badania zrobiła jej australijska filia), Kanada została zaliczona do grupy sześciu państw z najlepszym systemem emerytalnym na świecie (obok m.in. Holandii, Australii i Szwecji).

W rankingu oceniano m.in. przejrzystość systemu, pewność otrzymania przyrzeczonej emerytury, sposób finansowania i integralność z sektorem prywatnym. (więcej)

Polska emerytura w Québecu - Magdalena Ptaszkiewicz

Warto wiedzieć, że 3 czerwca 2015 r. podpisane zostało porozumienie między Rządem Rzeczy- pospolitej Polskiej a Rządem Québecu o zabezpie- czeniu społecznym. Porozumienie o zabezpieczeniu społecznym między rządami Polski i Québecu weszło w życie 1 września 2018 r.  Jest ono skierowane do osób, które pracowały w Polsce i w Québecu, i chcą ubiegać się o emeryturę lub rentę.

Jeśli ktoś pracował w Polsce i w Québecu, może otrzymywać dwie emerytury lub renty - z ZUS oraz z qubeckiej instytucji ubezpieczeniowej. Musi jednak spełnić warunki do przyznania tych świadczeń, które są określone w przepisach obowiązujących w Polsce oraz w Québec. (więcej)


... 3 października 2023 (wtorek), godz. 19.00 - 85. spotkanie z cyklu "Są wśród nas". Gość wieczoru: Wanda Smorągiewicz - profesor UQAM, wpółzałożycielka Sieci Profesjonalistów Polskich w Montrealu (tzw. "Pajęczaków"). Ilustracja muzyczna: Wanda 
Smorągiewicz - fortepian, Stanisław Zemka - gitara. Konsulat Generalny RP, 3501 Ave. du Musée.

7 października (sobota) - Zamknięcie sezonu na Polskiej Farmie. 484, Ch. de la 1e Concession, Hinchinbrooke.

Komunikat w sprawie wyborów do Sejmu i Senatu RP 14 października 2023 w Montrealu

14 października (sobota) godz. 18.00 - Zabawa Harcerska,PKTWP Gr. I, 2721 rue Jolicoeur. Info i bilety: Halszka Wolejko (514) 768-7882, Magdalena Nowak (514) 831-1461, [email protected]

24 października 2023 (wtorek), godz. 19.00 -  "Spotkanie Podróżnicze". Iwona Chojnacka i Adam Grodecki: relacja z 20 miesięcy po bezdrożach Ameryki Południowej - pokaz slajdów (część I). Konsulat Generalny RP, 3501 Ave. du Musée.

28-29 października (sobota-niedziela), godz. 10:00-15:00 - Bazar jesienny. W sprzedazy ubrania, zabawki, biżuteria, polskie i filipińskie potrawy, duży wybór książek i wiele innych rzeczy. Parafia Jana Pawła II, 34, 34th Avenue, Lachine. 

4-5 listopada (sobota-niedziela) - Kiermasz Jesienny Komitetu Pomocy Dzieciom Polskim,  Sala Kościoła Św. Antonina, 5361 Av. Snowdon.

Do 31 października - Wystawa Instytutu Pamięci Narodowej "Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności"

Słynni polscy podrożnicy z wizytą w Montrealu! Zapraszamy do obejrzenia filmu "Czy to jeszcze Polacy? Czy już Kanadyjczycy?" na kanale YouTube "Planeta Abstrakcja"! 

APEL PEŁNOMOCNIKA RZĄDU DS. POLONII I POLAKÓW ZA GRANICĄ DO POLONII ŚWIATA O SOLIDARNOŚĆ Z WALCZĄCĄ UKRAINĄPolacy w prowincji Québec, wg. oficjalnego rządowego spisu ludności z 2016 roku


Marek Materek - prezydent Starachowic, prezes partii Nowa Demokracja TAK. Rozmowy można posłuchać tutaj.

Michał Korwin-Szymanowski - przedsiębiorca, filantrop, założyciel Fundacji Rodziny Korwin- Szymanowskich. Rozmowy można posłuchać tutaj.

Nowy początek - rozmowa z Witoldem Dzielskim - Ambasadorem RP w Kanadzie - Bożena Szara

Nie wyrzucaj książek, przynieś je do Konsulatu!Pożegnanie z Radio Polonia - Bożena Szara

Niemal 20 lat spotykałam się z Państwem co tydzień na antenie stacji CFMB - 1280 AM. Dziś przyszedł czas rozstania. Tymi słowami pożegnałam się ze słuchaczami Radia Polonia w ostatnią niedzielę stycznia 2022 roku. (więcej)

Cykl spotkań polonijnych Są Wśród Nas organizowany przez Jerzego Adamuszka od marca 2007 roku.
POLONIA W KANADZIE I NA ŚWIECIE
Pożegnanie Konsula Dariusza Wiśniewskiego
Stulatka - opr. Stefan Władysiuk
Świadek historii - Katarzyna Szrodt
Podaruj dziecku nasz język ojczysty - Magda Chylewska
Podziękowania Prezes KPK, okręg Québec Marii Palczak
Znak czasów - Dariusz Wiśniewski
Pamiętamy... wspominamy... - opr. Stefan Władysiuk
Sybiraczka, weteranka, patriotka - opr. Jolanta Walkowiak
Emigracyjne drogi (cz. 15) - Jan Duniewicz
Szkoła, o której warto mówić - Magda i Stanisław Chylewscy
Na pomoc dzieciom - Kazimierz Zaraś
Wystawa "Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności" w Montrealu
Tułacze wolności - opr. Stefan Władysiuk
Czcząc pamięć zmarłych - Stefan Władysiuk
Biblioteka Polska w Montrealu i jej darczyńcy - S. Władysiuk
Wywiad z Witoldem Dzielskim - Ambasadorem RP w Kanadzie
Czy Józef Piłsudski odwiedził Montreal? - Stefan Władysiuk
Jezioro Gopło w Québecu - Stefan Władysiuk
Pożegnanie z Radio Polonia - Bożena Szara
Infolinia Kanada - Serwis dla polskich seniorów
Zapiski ostatniego dziedzica z Mokrska - Stefan Władysiuk
Zasłużeni dla Polonii - Leszek i Krystyna Chełmińscy
Pamiętnik liryczny - Katarzyna Szrodt
"Świadkowie Historii" z Kanady - opr. Stefan Władysiuk
Wspomnienie o Kazimierzu Stańczykowskim - Stefan Władysiuk
Krótka historia Związku Weteranów Polskich - Józef P. Foltyn
Wizyta kardynała zza żelaznej kurtyny - Stefan Władysiuk
Polska Fundacja Społeczno-Kulturalna w Québecu
Montrealski laureat Orderu Uśmiechu - Stefan Władysiuk
67 lat pracy Komitetu Pomocy Dzieciom Polskim - K. Zaraś
Zapomniana tragedia - Stefan Władysiuk
Polscy artyści plastycy w Kanadzie - Katarzyna Szrodt
65 lat przygód, przyjaźni i pracy społecznej
Pomnik Mikołaja Kopernika w Montrealu - Stefan Władysiuk
Wydarzenia polonijne w Montrealu - Radio Polonia
ŚWIAT POLITYKI
Niemożliwe nie istnieje - Bożena Szara
Tysiące twarzy - Maryla Kania
Na granicy - Rozmowa z Agathą Czyżykiewicz - Bożena Szara
Królowie i króliki - Danuta Owczarz-Kowal
Nieść chętną pomoc bliźnim... i niesiemy. Całym życiem.
To jest wojna - Dariusz Wiśniewski
HISTORIA
Ocalić od zapomnienia - Katarzyna Szrodt
Skarby wawelskie - Katarzyna Szrodt
Dzień Bastylii - Tomasz Rudomino
Poznański Czerwiec 1956 - Dariusz Wiśniewski
WOKÓŁ ŻYCIA
Szanujmy marzenia - Ela Hübner
Filozofia "slow life" - Bożena Szara
Kartki z kalendarza - Maryla Kania
Pięknie żyć - Ela Hübner
Kot na receptę - Bożena Szara
Powrót do normalności - Katarzyna Szrodt
Zaproszenie na małą czarną - Bożena Szara
O striptizie w internecie - Aleksandra Trendak
Proste życie - Jagoda Miłoszewicz
KULTURA
"Emigrantki" - Kazimierz Braun
Genius loci Krakowa - Maryla Kania
Poetka światłocienia - Katarzyna Szrodt
Wskrzeszony świat - opr. Bożena Szara
Wielka woda - opr. Bożena Szara
Filmowe premiery - Marcin Śmigielski
Stella Musica PL / EN - Benjamin Dooley
Sekrety życia Marysi Collin - Tomasz Rudomino
Dyplomacja, wojna, poezja - Katarzyna Knieja
PRAWO NA CO DZIEŃ
Prawo rodzinne (2) - Ewelina Piwowar
Prawo rodzinne (1) - Ewelina Piwowar
Wolność Tomku w swoim domku - Ewelina Piwowar
BIZNES
Kanadyjski System Emerytalny - Bożena Szara
Polska emerytura w Québecu - Magdalena Ptaszkiewicz
Bogactwo to oszczędzanie - Magdalena Ptaszkiewicz
Jak zarobić na swoich pieniądzach? - Magdalena Ptaszkiewicz
W biznes ringu - Anna Kupisz i Karol Cichosz
Siła podświadomej sprzedaży - Anna Kamińska
GALERIA
Galeria Andrzeja Pijeta
Transformacje. Czesław Sornat - Joanna Sokołowska-Gwizdka
Warsaw - Marc-Olivier Giguere
DOOKOŁA ŚWIATA
Magia Argentyny - Magda Chylewska
Zmysły Krakowa - Maryla Kania
Więcej niż wino - Tomasz Rudomino
Rozbudowa montrealskiego metra - Andrzej Leszczewicz
Podróże kształcą... - Izabela Potocka
MINIATURKI
Lajtmotiva wiosenna - Ela Hübner
Szeptem - Katarzyna Dąbecka
Oda do świata - Dorota Górczyńska-Bacik
Bezsenność - Elizabeth Wawrzyniak
LIFESTYLE
Agnieszka o wielu twarzach - Bożena Szara
WOŚP - Bożena Szara
Pan Samochodzik znów na ekranie - Marcin Śmigielski
PROJEKT FINANSOWANY ZE ŚRODKÓW KANCELARII PREZESA RADY MINISTRÓW W RAMACH KONKURSU POLONIA I POLACY ZA GRANICĄ 2023
PROJEKT "POLSKA PLATFORMA MEDIALNA ŚWIAT" REALIZOWANY PRZEZ FUNDACJĘ WOLNOŚĆ I DEMOKRACJA. PUBLIKACJA WYRAŻA JEDYNIE POGLĄDY AUTORA/ÓW I NIE MOŻE BYĆ UTOŻSAMIONA Z OFICJALNYM STANOWISKIEM KANCELARII PREZESA RADY MINISTRÓW. 


..

..

Montreal jest drugim co do wielkości miastem Kanady - aglomeracja, w której skład wchodzą m.in. Laval, Longueuil, Verdun i St-Laurent liczy obecnie ponad 4,2 mln. mieszkańców. Ok. 65% ludności stanowią Kanadyjczycy pochodzenia francuskiego. Tak w mieście jak i w całej prowincji Québec, w której Montreal się znajduje, francuski jest jedynym oficjalnie obowiązującym językiem urzędowym. (czytaj dalej)
DZIEŃ POLSKI W PARKU MÉDÉRIC-MARTIN (26 SIERPNIA 2023)

W sobotę 26 sierpnia 2023 roku miała miejsce Czwarta Edycja Dnia Polskiego w Montrealu zorganizowanego przez Kongres Polonii Kanadyjskiej okręg Quebec przy współpracy licznych sponsorów. Park Médéric-Martin odwiedziło blisko 4,000 osób z Polonii oraz Społeczności Montrealskiej i Quebeckiej. Pozostaną wspomnienia i mamy nadzieję, ogromne zadowolenie uczestników. Była to impreza z dużym ładunkiem pozytywnej energii, wzbudzająca moc ciepłych emocji, okazja do spotkań z przyjaciółmi. (więcej)Alexandra Szacka - kanadyjska dziennikarka telewizyjna, korespondentka zagraniczna CBC/Radio-Canada. Rozmowy można posłuchać tutaj.

Grzegorz Nawrocki - dziennikarz niezależny, organizator i gospodarz debat oksfordzkich. Rozmowy można posłuchać tutaj.

Magdalena Zawadzka - znakomita aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Rozmowy można posłuchać tutaj.

Irmina Somers - dziennikarka programu "Dzień Dobry TVN", producentka telewizyjna. Rozmowy można posłuchać tutaj.


PANORAMA - MAGAZYN RADIA POLONIA CFMB 1280 AM, MONTREAL, KANADA
Tel: (514) 367-1224, (514) 963-1080, E-mail: [email protected]
Designed and maintained by Andrzej Leszczewicz
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
ZALOGUJ SIĘ