.

MAGAZYN PANORAMA
352 Bergevin, Suite 6 
Lasalle, Qc
H8R 3M3 

E-mail: [email protected]

Tel. (514) 367-1224 
Tel. (514) 963-1080 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

65 lat przygód, przyjaźni i pracy społecznej 

Montrealski Hufiec Harcerek obchodzi rocznicę założenia.

"Wszystko co nasze Polsce oddamy...", te słowa Hymnu Harcerskiego zabrzmiały w Montrealu w latach 1948-1949. Powstały wtedy pierwsze jednostki harcerskie na terenie naszego miasta. Harcerstwo i jego zasady przywieźli w swoich sercach harcerze i instruktorzy, którzy przybyli do Montrealu po wojennej tułaczce.

Rozkazem Komendantki Kanadyjskiej Chorągwi 1 marca 1955 roku został oficjalnie zatwierdzony Hufiec Harcerek z Montrealu. Od tego czasu, przez 65 lat Hufiec Ogniwo działa bez przerwy wychowując liczne pokolenia dzielnych dziewcząt i kobiet.

Hufiec jest złożony z różnych grup wiekowych. Praca harcerska prowadzona jest w gromadach skrzatów i zuchów, w drużynach harcerek, wędrowniczek i instruktorek.

Do dzisiaj działają dwie drużyny harcerek, założone na początkach istnienia Hufca. Drużyna Wisła założona oryginalnie przy parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w 1957 roku działa nadal, ale na West Island, a więc tam, gdzie mieszka liczna Polonia. Drużyna Błękitna Jedynka żeglarska założona w 1962 roku w dzielnicy NDG, obecnie działa przy parafii św Trójcy.

Hufiec Ogniwo prowadzi pracę harcerską od tylu lat dzięki bezinteresownej i oddanej pracy funkcyjnych, instruktorek i rodziców.

Harcerstwo dopasowuje się do środowiska i potrzeb młodzieży mimo, że ogólne zarysy metody harcerskiej nie zmieniły się od początków istnienia harcerstwa: rozwijanie samodzielności, zaradności, umiejętności współpracy i przewodzenia. A ponadto pielęgnowanie wiary w siebie i swoje możliwości, szacunek nie tylko dla naszego polskiego pochodzenia, ale też dla kraju w którym mieszkamy. Praca wychowawcza sprawdza się na co dzień, ale szczególnie wyróżnia się w warunkach wyjątkowych.

W tym roku Hufiec Ogniwo ponownie potwierdził swoją rację bytu na terenie Montrealu. W marcu 2020 gdy wszystkie szkoły i zajęcia pozaszkolne zostały odwołane z powodu pandemii, Hufiec Ogniwo w ciągu dwóch tygodni zorganizował i poprowadził wirtualne zbiórki zuchowe, harcerskie i wędrownicze. 

"Zabierz ze sobą w świat, zabierz z rodzinnych stron, mały bukiecik"..., jak w piosence o "Polskich kwiatach", harcerstwo  zostało przywiezione i posadzone w Montrealu. Z małego bukiecika rodzimych kwiatów wyrósł piękny Hufiec Ogniwo, który od 65 lat czuwa nad montrealską Polonią i jej młodzieżą.

Czuwaj,

Instruktorki z Instruktorskiej Drużyny Szczyty

Hufiec Ogniwo
 

ZHP Montreal - https://www.zhpmontreal.org/
 
 

 


PANORAMA - MAGAZYN RADIA POLONIA CFMB 1280 AM, MONTREAL, KANADA
Tel: (514) 367-1224, (514) 963-1080, E-mail: [email protected]
Designed and maintained by Andrzej Leszczewicz
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
ZALOGUJ SIĘ