.

MAGAZYN PANORAMA
352 Bergevin, Suite 6 
Lasalle, Qc
H8R 3M3 

E-mail: [email protected]

Tel. (514) 367-1224 
Tel. (514) 963-1080 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Wyjątkowo polski maj 

Tegoroczny maj obfitował w rocznice i różnego rodzaju święta, był też obchodzony jako pierwszy w historii Kanady Polish Heritage Month.

1 maja obchodziliśmy Święto Pracy, a dokładniej Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. Kiedyś obowiązkowe pochody, dziś szansa na wypoczynek podczas wydłużonego weekendu.

1 maja, 20 lat temu, w 2004 roku, Polska przystąpiła do Unii Europejskiej, co na zawsze zmieniło jej byt i przyszłość. W tym roku 1 maja Polska i Polacy na całym świecie obchodzili tę rocznicę.

2 maja to Dzień Polonii i Polskiej Flagi.

Polish Heritage Day - Uroczystość w Ottawie. 

3 maja to Święto Konstytucji upamiętniające pierwszą demokratyczną i postępową konstytucję w Europie uchwaloną w 1791 roku i drugą na świecie po amerykańskiej. To jedna z najważniejszych dat w historii Polski, przypominająca wielowiekowe zmagania o wolność i niepodległość.
Wielokulturowa Kanada zawsze była przyjazna i celebrowała polskie dziedzictwo.

7 lutego tego roku parlament kanadyjski jednomyślnie przegłosował wniosek, aby uznać maj narodowym miesiącem dziedzictwa polskiego (Polish Heritage Month) w całej Kanadzie. Deputowani do Izby Gmin podkreślili, że to wyróżnienie jest wyrazem znaczącego wkładu Polonii Kanadyjskiej w budowanie lepszego i bardziej dynamicznego społeczeństwa, gospodarki, polityki i kultury w Kanadzie.

Uroczysty bal w Towarzystwie Białego Orła, Montreal. 

W wielu miejscach Kanady rozpoczęły się obchody związane z Dniem Konstytucji - począwszy od stolicy Ottawy, gdzie uroczystość odbyła się przed Parlamentem wciąganiem na maszt polskiej flagi. W tym wyjątkowym wydarzeniu uczestniczyli kanadyjscy politycy, przedstawiciele organizacji polonijnych oraz polonijna młodzież. Wśród przybyłych obecna była delegacja Kongresu Polonii Kanadyjskiej oddział Quebec na czele z prezes Bożeną Pyrkosz. 

Najsłynniejszy wodospad na świecie - Niagara został podświetlony w polskie barwy narodowe. Była to inicjatywa Konsulatu Generalnego w Toronto pod patronatem stacji radiowej RMF FM. Torontońską wieżę CN także oświetlono w biało-czerwonych barwach. Może w przyszłym roku nasz montrealski Most Jacques’a Cartiera ujrzymy w bieli i czerwieni?  Zobaczymy. Warto o tym pomyśleć. 

W pierwszą majową sobotę, w Montrealu, odbył się Bal Polonii, którego organizatorem był Kongres Polonii Kanadyjskiej oddział Quebec we współpracy z Konsulatem Generalnym RP. Na bal przybyło ponad 190 gości, którzy wyśmienicie bawili się przy muzyce na żywo dwóch orkiestr: 306 Maple Leaf Wing Concert Band oraz 438 Tactical Helicopter Squadron Band. 

Wyrafinowana kuchnia autorstwa Lady Aga, szeroki wybór doskonałych trunków oraz wspaniała atmosfera z pewnością przyczyniły się do znakomitego nastroju wieczoru i wspaniałej zabawy. Dochód z balu zostanie przeznaczony na organizację tegorocznego Dnia Polskiego. 

Niedziela 5 maja była kolejnym dniem obchodów 233 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.  Uroczysta Msza Święta w montrealskim Kościele Matki Boskiej Częstochowskiej, a po jej zakończeniu Akademia Trzeciomajowa wpisała się w Miesiąc Polskiego Dziedzictwa w Kanadzie. Organizatorem uroczystości był KPKQ. 

8 maja Konsulat Generalny RP w Montrealu był gospodarzem uroczystości rocznicowych. Na spotkanie przybyli przedstawiciele Rządu Quebecu, korpus dyplomatyczny oraz przedstawiciele organizacji polonijnych w Montrealu. Wieczór uświetnił koncert muzyki polskiej w wykonaniu Katarzyny Musiał. 

Oto fragment wystąpienia Konsula Generalnego RP Michała Sarnickiego skierowany do rodaków - przedstawicieli Polonii montrealskiej zgromadzonej na spotkaniu upamiętniającym uchwalenie Konstytucji 3 Maja. 

"2 maja obchodzimy Dzień Polonii i Polaków za granicą. W związku z tym szczególnie chciałem podkreślić siłę, wytrwałość i aktywność Polonii w Kanadzie. Wasza solidarność i zaangażowanie pozwalają utrwalać i podtrzymywać polską tradycję oraz dziedzictwo na co dzień, mimo że żyjecie stosunkowo daleko od naszej ojczyzny.

Katarzyna Musiał podczas koncertu w Konsulacie Generalnym RP w Montrealu.

To właśnie dzięki inicjatywie Polonii w Kanadzie maj został ustanowiony Miesiącem Dziedzictwa Polskiego w całym kraju, a każdego roku 3 maja Kanada będzie świętować Dzień Konstytucji Polski razem z nami. Decyzja ta została podjęta jednogłośnie przez kanadyjską Izbę Gmin 7 lutego 2024 r.

Ten sukces został osiągnięty dzięki zaangażowaniu Kongresu Polonii Kanadyjskiej oraz Kanadyjsko-Polskiej Grupy Przyjaźni Międzyparlamentarnej. Podczas każdej z debat, wszyscy deputowani jednogłośnie podkreślali znaczący wkład Polonii kanadyjskiej w budowę pomyślności i dobrobytu Kanady. Wspominali też o szczególnej roli Polski w historii państwa kanadyjskiego oraz jej współczesne znaczenie jako lidera w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, jak również strategicznego partnera Kanady. Polonia, między innymi dzięki tak pozytywnemu postrzeganiu Polski, jest bardzo doceniana w Kanadzie. To wszystko zawdzięczamy Wam.

Miesiąc Dziedzictwa Polskiego będzie obejmować cały wachlarz wydarzeń stanowiących okazję do odkrywania i celebrowania naszego dziedzictwa kulturowego - zarówno przez Polaków w Kanadzie, jak i rdzennych Kanadyjczyków. Wydarzenia te obejmują wystawy sztuki, pokazy filmowe, warsztaty kulinarne, programy edukacyjne i historyczne oraz występy zespołów tanecznych i wokalnych. Przykładem działań wpisujących się w Miesiąc Dziedzictwa Polskiego jest ostatni Bal Polonii w Montrealu, który odbył się w sobotę 4 maja.

Ta historyczna dla kanadyjskiej Polonii decyzja przyczyni się do zacieśnienia przyjaźni między naszymi narodami, opierającej się na wspólnej historii oraz polskiej ponad dwustuletniej obecności w Kanadzie. Dziękuję Wam bardzo i gratuluję!"

Na zakończenie przypomnijmy, jak brzmiał tekst uchwały przyjętej jednomyślnie przez Izbę Gmin 7 lutego 2024 roku. 

"Izba uznaje istotny wkład Kanadyjczyków polskiego pochodzenia do kanadyjskiego społeczeństwa, gospodarki, polityki i kultury, oraz znaczenie edukacji Kanadyjczyków w każdym wieku na temat kluczowych wartości, którymi Kanadyjczycy polskiego pochodzenia przyczynili się do siły i różnorodności Kanady. W opinii Izby rząd powinien dokonać refleksji nad polskim dziedzictwem, mając na myśli przyszłe pokolenia i ustanowić 3 maja każdego roku Dniem Polskiej Konstytucji, a miesiąc maj, każdego roku, Miesiącem Polskiego Dziedzictwa" 
 

Bożena Szara


Bożena Szara - dziennikarka, redaktor naczelna PANORAMY.


PANORAMA - MAGAZYN RADIA POLONIA CFMB 1280 AM, MONTREAL, KANADA
Tel: (514) 367-1224, (514) 963-1080, E-mail: [email protected]
Designed and maintained by Andrzej Leszczewicz
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
ZALOGUJ SIĘ