.

MAGAZYN PANORAMA
352 Bergevin, Suite 6 
Lasalle, Qc
H8R 3M3 

E-mail: [email protected]

Tel. (514) 367-1224 
Tel. (514) 963-1080 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Infolinia Canada jest polonijną inicjatywą mającą na celu pomoc dla seniorów w Kanadzie. Projekt finansowany jest przez Rząd Federalny Kanady w ramach programu "Nowe Horyzonty dla Seniorów", a za jego koordynację odpowiedzialna jest montrealska firma konsultingowa o nazwie Imagine Ideation.

Wraz z zespołem kadry kierowniczej i oddanymi wolontariuszami odpowiadamy na potrzeby seniorów, stwarzamy im możliwości zaangażowania się w działania społeczne i łączymy pokolenia.

Seniorzy zostali szczególnie dotknięci przez pandemię COVID-19. Izolacja, narzucony dystans między ludźmi, zakłócenie rutyny oraz zwiększone ryzyko zakażenia i powikłań po chorobie COVID-19 to tylko niektóre z barier i wyzwań, z którymi borykają się od ostatnich dwóch lat. Aby im sprostać, Infolinia Kanada współpracuje z seniorami poprzez dostarczanie informacji i konkretnych rozwiązań, a także poprzez organizację wirtualnych wydarzeń oraz różnego rodzaju wsparcia.
 

Usługi infolinii i strony internetowej

Zespół wolontariuszy odpowiada na telefony od seniorów od poniedziałku do soboty, w godzinach od 11 do 13 oraz od 17 do 19. Do oferowanych usług należą między innymi wizyty domowe lub tygodniowe rozmowy telefoniczne, dostawy zakupów z polskich sklepów oraz udzielanie różnego rodzaju informacji o ciekawych wydarzeniach kulturalnych odbywających się lokalnie i wirtualnie.

Wolontariusze infolinii mogą pomóc w zamówieniu i dostawie produktów z polskich sklepów. Obejmuje to również świąteczne posiłki i zamówienia na specjalne okazje! Usługa dostawy jest bezpłatna.

Numer infolinii to 438-230-5300. Z zespołem można także kontaktować się drogą mailową pisząc na adres [email protected]. Aby zostawić wiadomość na poczcie głosowej infolinii, prosimy podać swoje imię i nazwisko, oraz dane kontaktowe. Przedstawiciel Infolinii oddzwoni do Państwa w ciągu 24 godzin.

Więcej informacji o infolinii można uzyskać na naszej stronie internetowej pod adresem www.infoliniacanada.com. Strona jest dostępna w języku polskim, angielskim i francuskim.
.

Na stronie znajdują się szczegóły o oferowanych przez nas usługach i wydarzeniach, portrety członków naszego zespołu, formularze rejestracyjne dla wolontariuszy oraz różnorodne źródła informacji dotyczących między innymi zdrowia, ochrony przed COVID-19, zwalczania izolacji społecznej, przeciwdziałania nadużyciom finansowym i oszustwom, itd.

Wszystkie działania i usługi oferowane przez Infolinię Kanada są zgodne z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia.
 

Historia Infolinii Kanada

W marcu 2020 roku, w odpowiedzi na pandemię COVID-19, nieformalna grupa młodych Kanadyjczyków polskiego pochodzenia z Montrealu, Ottawy i Toronto połączyła siły, aby odpowiedzieć na rosnące potrzeby seniorów polonii kanadyjskiej. Usługi te obejmowały infolinię, która stała się ważnym źródłem kontaktu z potrzebującymi seniorami. 

Dzięki kierownictwu i organizacji pomysłodawców, inicjatywa rozrosła się do odrębnego zespołu, który świadczy usługi na bieżąco. Projekt przynosi korzyści wspólnocie lokalnej, łącząc pokolenia i zapewniając możliwości zaangażowania i pomocy seniorom, a także pomagając budować poczucie wspólnoty i zachowania tradycji kulturowych w czasach pandemii.
 

Wydarzenia i usługi

Infolinia Kanada była inicjatorem wielu wydarzeń i działań społecznych, w tym:

Rozdanie ponad 400 kartek świątecznych dla polskich seniorów w całej Kanadzie z okazji Świąt Bożego Narodzenia, Nowego Roku i Walentynek.

Udało nam się nawet uzyskać pomoc Świętego Mikołaja we wręczeniu kartek mieszkańcom i członkom personelu domu opieki długoterminowej CHSLD Polonais im. Marii Skłodowskiej-Curie!

Wolontariusze w różnym wieku pomogli nam rozprzestrzenić świąteczną radość wśród seniorów, zwłaszcza tych, którzy byli samotni podczas Świąt. Szczególne podziękowania kierujemy do dzieci, ich rodziców oraz uczniów Polskiej Szkoły im. Mikołaja Kopernika przy Konsulacie R.P. w Montrealu. Wszyscy pomogliście rozgrzać wiele serc w okresie świątecznym!

Walentynki szczególnie osłodziły Kamila Bryła z kawiarni i cukierni Goplana, która przygotowała pyszne walentynkowe słodkości dla rezydentów CHSLD Polonais im. Marii Skłodowskiej-Curie, oraz skrzypaczka Nadia Monczak, dzięki której słowiańska muzyka zagościła na kilku piętrach domu opieki.

Z wielką przyjemnością wzięliśmy udział w wirtualnym spotkaniu "Kulturowa historia kolędowania: słowiańskie procesje kolędnicze", podczas którego wykład o słowiańskich pogańskich i chrześcijańskich korzeniach tradycji kolędowania wygłosiła profesor Anna Paluch z Carleton University, a część muzyczną poprowadziła skrzypaczka Nadia Monczak, wykonując na żywo wybrane polskie kolędy. Dziękujemy wszystkim, którzy się do nas dołączyli - było Was ponad 40 osób! Razem udało nam się radośnie przywołać najmilsze wspomnienia świąteczne i zaśpiewać ulubione kolędy.

Parę tygodni później ponownie zaprosiliśmy profesor Annę Paluch by tym razem przedstawiła szerszy wykład pod tytułem "ZIMA" dotyczący polskich i słowiańskich tradycji zimowych w tym tradycji kolędowania (słowiańskich pochodach kolędniczych) i święta Trzech Króli. Prof. Paluch przedstawiła także polskie zimowe obrazy, wiersze i przepisy kulinarne, zaś skrzypaczka Nadia Monczak i pianista Steven Massicotte wykonali utwory nawiązujące do zimy polskich kompozytorów: Fryderyka Chopina, Grażyny Bacewicz, Witolda Lutosławskiego, Zygmunta Noskowskiego oraz Ignacego Jana Paderewskiego. Na ekranie pojawił się także gość specjalny - psinka Minka! Po wykładzie i koncercie miała miejsce ożywiona dyskusja z wszystkimi uczestnikami.

Innym wirtualnym wydarzeniem był pokaz filmu Matta LeMay'a z 2016 roku TRUTH AND RECONCILIATION ("Prawda i pojednanie"), w którym przedstawione zostały historie dzieci kanadyjskich, które przebywały w ośrodkach szkolno-wychowawczych. Po projekcji nastąpiła dyskusja na temat zaangażowania diaspory w proces pojednania. Film dokumentalny zaprezentowany był z polskimi napisami. Na życzenie widzów zaplanowano drugi seans.

22 stycznia obchodziliśmy uroczyście Dzień Babci i Dziadka! Ważnym punktem wydarzenia było nie tylko podzielenie się historią tradycji tego polskiego święta, lecz także przedstawienie zdjęć i historii babć i dziadków wielu członków naszej polonii. Dziękujemy wszystkim, którzy podzielili się swoimi wspomnieniami! Część muzyczną przygotował ponownie duet Nadii Monczak i Stevena Massicotte, tym razem nie tylko z programem klasycznym (Chopin, Moszkowski) lecz także z najpopularniejszymi melodiami i pieśniami z polskich filmów i seriali od lat 50 do 80. Koncert był skromnym wyrazem uznania dla naszych babć i dziadków, w podziękowaniu za wszystko co im zawdzięczamy i za to czego się od nich nauczyliśmy.

10 lutego zorganizowaliśmy specjalne wirtualne wydarzenie upamiętniające 82. rocznicę deportacji obywateli polskich na Syberię w czasie II wojny światowej. Wielu ocalałych z tych deportacji osiedliło się w Kanadzie. Aby upamiętnić tę rocznicę, wyświetlona została 45-minutowa wersja wielokrotnie nagradzanego filmu dokumentalnego "Memory is our homeland" ("Naszą ojczyzną jest pamięć") kanadyjskiego reżysera Jonathana Kołodzieja Duranda. Poprzez wspomnienia jego babci i innych ocalałych, film opowiada o sowieckich deportacjach do gułagów, o odysei dziesiątek tysięcy ocalałych, którzy zostali przeniesieni do Afryki Wschodniej przez Iran i Indie, oraz stawia pytania o naturę tożsamości zakorzenionych w wygnaniu i traumie.

W wydarzeniu tym wzięło udział ponad 100 osób, w tym wiele, które przeżyły lub których rodziny przeżyły deportacje. Podczas dwugodzinnej dyskusji, mieliśmy okazję usłyszeć świadectwa ocalałych a także obejrzeć rodzinne zdjęcia i posłuchać wielu opowiadań. Wydarzenie to pokazało jak silne jest zainteresowanie polskiej społeczności, aby pomóc większej liczbie seniorów w naszej polonii opowiedzieć ich historie i zaangażować ludzi z różnych pokoleń.
 

Poznajcie Zespół Infolinii Canada
 
... DR. KAROLINA POPŁAWSKA - Koordynator ds. Zdrowia i Wellness

Dr. Karolina Popławska skupia się na konkretnych rozwiązaniach i edukacji związanej ze złożonymi potrzebami seniorów. Obejmuje to promocję jak najwyższej jakości życia, wsparcie zdrowotne, a także pomoc w ocenie, planowaniu i koordynowaniu świadczonych im usług. Karolina urodziła się w Krakowie, studiowała medycynę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ukończyła rezydenturę w dziedzinie pediatrii na University of Western Ontario, ze szkoleniem specjalistycznym w zakresie pulmonologii dziecięcej na McGill University afiliowanym z Montreal Children's Hospital. Jej pasją są najwrażliwsi pacjenci zarówno w najmłodszej, jak i najstarszej kategorii wiekowej.

..
NADIA MONCZAK - Koordynator Infolinii

Nadia jest skrzypaczką, która jako solistka i kameralistka wystąpiła już w ponad 20 krajach na całym świecie. Kształciła się na Universite de Montréal, w Maastricht Conservatorium (Holandia) oraz w Zakhar Bron Academy (Szwajcaria). Ponadto była dyrektorem artystycznym licznych koncertów w Carnegie Hall w Nowym Jorku, koordynatorem ds. edukacji w Orford Music i prowadziła zajęcia muzyczne dla młodych w Kanadzie, Peru i Chile, oraz w obozach dla uchodźców w Grecji. Nadia koordynuje pracę infolinii i swoją grą na skrzypcach regularnie pomaga jednoczyć i przynosić ukojenie seniorom w naszej społeczności.

...
MARTYNA TURCZYNOWICZ - Koordynator wolontariatu

Martyna jest administratorem sztuki i specjalistką ds. zaangażowania społecznego mieszkającą w Ottawie. Obecnie pełni funkcję koordynatora ds. administracji i wsparcia dla APCM, kanadyjskiej organizacji wspierającej rozwój artystów frankofońskich. Jest również członkiem zarządu Polski Piknik MTL. W zespole Infolinii Kanada, Martyna koordynuje pracę wolontariuszy, jednocześnie odpowiadając na potrzeby seniorów.

...
MARY SAMULEWSKI - Asystentka koordynatora programu

Mary jest na emeryturze po karierze pedagogicznej, zarówno na poziomie szkoły średniej, jak i adiunkta w York University w Wydziale Edukacji. W tym czasie pracowała nad rozwojem programów nauczania w zakresie studiów o prawach kobiet, edukacji o Holokauście, oraz rozwoju praw człowieka, zarówno na poziomie ministerstwa, jak i w radzie edukacji, a także brała udział w życiu polonijnym jako przedstawicielka różnych organizacji i pracowała nad rozwojem i propagowaniem polskiej kultury. Mary jest niezbędna dla sukcesu Infolinii Kanada dzięki swojemu bogatemu doświadczeniu i unikalnej perspektywy seniorki, które pozwalają jej wspierać wszystkie aspekty projektu.

...
KATARZYNA LEHMANN-ROSPOND - Asystent koordynatora programu

Katarzyna jest koordynatorem badań w branży nauk społecznych i marketingu. Ukończyła studia licencjackie z psychologii i zarządzania na Concordia University. Urodzona w Kanadzie, jest przywiązana do polskiej tradycji i historii, w której tworzeniu brała czynny udział najbliższa rodzina walcząca w Powstaniu Warszawskim. Przez kilka lat należała do Związku Harcerstwa Polskiego (Hufiec Ogniwo). W zespole Infolinii Canada, Katarzyna asystuje we wszystkich aspektach projektu, oferując wsparcie wszędzie tam, gdzie jest ono potrzebne.

..
AMANDA CHALUPA - Główny Koordynator programu

Amanda jest konsultantką ds. rozwoju biznesu w imagine ideation oraz doktorantką w dziedzinie psychiatrii kulturowej na Uniwersytecie McGill. Jest także współproducentką filmu "MEMORY IS OUR HOMELAND", opowiadającego o ludziach, którzy jako dzieci zostali deportowani z Polski na Syberię podczas II wojny światowej. Amanda ściśle współpracuje ze środowiskiem naukowym, przedsiębiorcami, organizacjami non-profit i inicjatywami obywatelskimi, aby wspierać współpracę i wspólny sukces. Pomogła stworzyć wiele inicjatyw w polskiej społeczności.

..
Dołącz do naszego zespołu wolontariuszy

Infolinia Kanada jest polonijną inicjatywą, która ma na celu pomoc seniorom w społeczeństwie kanadyjskim. Szukamy wolontariuszy w każdym wieku, bez względu na poziom znajomości języka polskiego, aby pomóc nam w świadczeniu naszych usług!

Dołącz do naszego zespołu wolontariuszy i pomóż nam:

  • Odpowiadać na potrzeby seniorów
  • Stwarzać seniorom możliwość angażowania się w działania społeczne
  • Łączyć pokolenia
Wolontariuszy chętnych do pomocy w realizacji tego programu prosimy o wypełnienie formularzu na naszej stronie www.infoliniacanada.com lub o bezpośredni kontakt z Martyną Turczynowicz przez [email protected] lub 438-230-5300.
 

Linki i więcej informacji:

Infolinia: 438-230-5300

Zespół wolontariuszy odpowiada na telefony od seniorów od poniedziałku do soboty, w godzinach od 11 do 13 oraz od 17 do 19.

Strona internetowa: www.infoliniacanada.com
Strona Facebook: www.facebook.com/InfoliniaCanada
Grupa Facebook: www.facebook.com/groups/InfoliniaCanada

Wszystkie nasze działania są prowadzone zgodnie z wytycznymi ministerstwa zdrowia. Projekt finansowany jest przez Rząd Kanady w ramach programu Nowe Horyzonty dla Seniorów.

 


PANORAMA - MAGAZYN RADIA POLONIA CFMB 1280 AM, MONTREAL, KANADA
Tel: (514) 367-1224, (514) 963-1080, E-mail: [email protected]
Designed and maintained by Andrzej Leszczewicz
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
ZALOGUJ SIĘ