.
NUMER 3 / SIERPIEŃ 2019

Wydawcą magazynu PANORAMA jest 
Radio Polonia - CFMB1280 AM w Montrealu

Adres do korespondencji: 

MAGAZYN PANORAMA
6625, 38e Avenue, Suite 5 
Montreal, Qc
H1T 2X8 

E-mail: kontakt@panoramanews.org

Tel. (514) 367-1224 
Tel. (514) 963-1080
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Kultura, a zatem filmy, książki, teatr, festiwale, przeglądy, sztuka i muzyka, która ponoć łagodzi obyczaje. Naszych łagodzić nie trzeba i dlatego kulturalnie zapraszamy do zatrzymania się nieco dłużej na tej stronie, by nie przeoczyć żadnego tekstu, żadnego autora, który chce dzielić się swoim kulturalnym spojrzeniem i oceną.
 
Polskie nieme kino 1920-1932 (cz.2) - Piotr Borowiec

W ciągu 12 lat, od 1920 do 1932 roku, nakręcono w Polsce około 150 filmów niemych. Zachowało się około 15%, czasem jedynie we fragmentach.  Wiele z nich jest dostępnych do obejrzenia w Internecie.

Sztuka i Piękno - Edyta Gawryś

Materią sztuki są dzieła sztuki, a ich autorzy (według idealnego modelu) stają się artystami motywowanymi wewnętrznym przymusem tworzenia, czy też potrzebą wyrażenia uczuć, rozwiązania problemów własnych lub ogólnoludzkich ... 

W galerii u Stanleya M. Borensteina... - Tomasz Rudomino

Urodził się jako Slomo Shalom. Tak nazwał go dziadek. W czasie wojny po aryjskiej stronie był Stasiem Kowalskim. Dziś jest legendą, marszandem, kolekcjonerem sztuki współczesnej. 

Ludzie Muzyki - Mapa - Witold Suryn

Na początku miał to być cykl o wielkich muzykach i momentalnie pojawiła się wątpliwość czy tylko oni są odpowiedzialni za rozwój muzyki. Jak popatrzeć na temat uczciwie, to owszem, kompozytorzy kreują muzykę, a instrumentaliści ją odtwarzają... 

Józef Elsner - Radosław Rzepkowski 

Mija 250 lat od urodzin Józefa Elsnera, wielce zasłużonej postaci dla polskiej kultury muzycznej. Jego nazwisko kojarzy się najczęściej z naszym wielkim Fryderykiem Chopinem, którego był nauczycielem, ale na polu polskiej kultury muzycznej jego zasługi są znacznie szersze. 

"Zew Włóczęgi", R. Solnit - audiobook - Anna Pelesz 

Rebecca Solnit jest amerykańską eseistką, historyczką i działaczką feministyczną. Napisała kilkanaście książek z pogranicza antropologii, filozofii i polityki, m.in. wielokrotnie nagradzaną Eadweard Muybridge and the Technological Wild West oraz Wanderlust: A History of Walking. 

Największy jazzowy festiwal świata - Katarzyna Knieja 

Spośród wielu atrakcji kulturalnych z których słynie Montreal z pewnością na szczególne wyróżnienie zasługuje Festival International de Jazz de Montréal. Jego czterdzieste wydanie można było świętować w tym roku od 26 czerwca do 6 lipca.

Jazz ponad wszystko - Bożena Szara

Montreal w okresie lata przypomina ul, w którym pracowite pszczoły zastąpiono watahami turystów z całego świata. Na przełomie czerwca i lipca ściągają nad Rzekę Św. Wawrzyńca, by wziąć udział w misterium zwanym jazzem. Nikomu niestraszny upał z piekła rodem, brak miejsc w hotelach... LIPIEC 2019

Początki polskiego kina (1894-1919) - Piotr Borowiec
Prawie nic, a tak bardzo wiele... - Tomasz Rudomino
Muzyka i Technologia - Witold Suryn
Twórca Festiwalu w Joliette - Radosław Rzepkowski
Spotkanie "w drodze" -  Katarzyna Szrodt
Thierry Mugler - modowe dzieła sztuki - Katarzyna Knieja
 

CZERWIEC 2019

Polscy artyści oklaskiwani w Montrealu - Katarzyna Knieja
Początek - Witold Suryn
Moja księga rodzaju - Katarzyna Szrodt
Fenomen filmu "Tylko nie mów nikomu" - Bożena Szara 
Leonard Cohen - Katarzyna Knieja
Krzysztof Komeda - Radosław Rzepkowski
Spotkanie z Alfredem - Tomasz Rudomino

 


PANORAMA - MAGAZYN RADIA POLONIA CFMB 1280 AM, MONTREAL, KANADA
Tel: (514) 367-1224, (514) 963-1080, E-mail: kontakt@panoramanews.org
Designed and maintained by Andrzej Leszczewicz
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
ZALOGUJ SIĘ