.
NUMER 1 / CZERWIEC 2019

Wydawcą magazynu PANORAMA jest 
Radio Polonia - CFMB1280 AM w Montrealu

Adres do korespondencji: 

MAGAZYN PANORAMA
6625, 38e Avenue, Suite 5 
Montreal, Qc
H1T 2X8 

E-mail: kontakt@panoramanews.org

Tel. (514) 367-1224 
Tel. (514) 963-1080
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Oto my: zespół redakcyjny i współpracownicy. Czekamy na innych: pozytywnych, utalentowanych, uśmiechniętych bez względu na przekonania, orientacje polityczne, upodobania czy znajomość języka polskiego. Polonijni korespondenci mogą pisać także po angielsku i francusku jeśli jest im łatwiej i sprawniej. Liczy się pasja i chęć dzielenia się opiniami i talentami. Fotoreporterzy także mile widziani, bo oko kamery czy telefonu nie zna granic.

Łamy PANORAMY szeroko otwarte. Zapraszamy! 
 

ZESPÓŁ REDAKCJI MAGAZYNU PANORAMA

Bożena Szara - Redaktor naczelna 

Dziennikarka radiowa i prasowa, producentka programów radiowych. Jej artykuły publikowała prasa w Polsce, Grecji, USA i Kanadzie. Pracowała w Co-op Radio w Vancouver. Przez 15 lat była producentką autorskiego programu radiowego Jedynka w stacji CFMB 1280AM. Współpracuje z dziennikiem GAZETA w Toronto. Prowadzi polskojęzyczny program Radio Polonia w Montrealu. Ma dwa koty: Felę i Felka. 

Andrzej Leszczewicz - Z-ca redaktor naczelnej i redaktor wydania internetowego

Archeolog (studia na UAM w Poznaniu oraz Uniwersytecie Montrealskim). Autor artykułów o tematyce historycznej. Honorowy członek European Association of Archealogists (EAA). Projektant i administrator stron internetowych, m. in. Instytutu Archeologii UAM w Poznaniu, European Association of Archealogists (EAA), ekspedycji archeologicznych w Turcji (Çatalhöyük), Egipcie i w Polsce oraz Radia Polonia w Montrealu.

Jolanta Duniewicz - Redakcja tekstów 

Architekt (Politechnika Warszawska). Współorganizatorka Montrealskiej Kawiarni Literackiej. Zainteresowana i pełna pasji dla wszystkiego, co ją otacza: od pracy zawodowej, kontaktów międzyludzkich, rozwoju osobowości, przez umiłowanie piękna (od natury do sztuki), aż po dom, ogród, odżywianie, zdrowie, diety, kuchnię, rozrywki, trendy.

Bogusława Milewska - Korekta

Redaktorka prac naukowych,  książek krytyczno - literackich, literatury współczesnej oraz wspomnień. Wieloletni pracownik wydawnictw literackich w Polsce. Miłośniczka zwierząt. 
 

WSPÓŁPRACOWNICY MAGAZYNU PANORAMA

Jerzy Adamuszek - podróżnik, autor książek podróżniczych, obieżyświat, zdobywca rekordów Guinesa, organizator "Spotkań Podróżniczych" oraz "Są wśród nas" (www.sawsrodnas.ca). (Sydney - Montreal) 

Małgorzata Bonikowska - dziennikarka, dr językoznawstwa, tłumaczka, animatorka kultury, autorka książki - poradnika  "Odczarować angielski", redaktor naczelna dziennika Gazeta w Toronto (www.gazetagazeta.com), współtwórczyni innowacyjnego, globalnego projektu medialnego POLCAST - pierwszego na świecie anglojęzycznego  podcastu o Polsce i Polakach poza krajem. Kocha świat, którego jest nieustannie ciekawa. Uwielbia zwierzęta i naturę. Mówi o sobie, że jest zwierzęciem socjalnym i medialnym. 

Sara Borska - ghostwriter, blogerka - komentatorka życia nowojorskiej ulicy. Właścicielka papugi i jamnika długowłosego. (Nowy Jork)

Zofia Czajkowska - doktor psychologii specjalizująca się w dziedzinie terapii par i seksuologii. Kocha swoją pracę. Uwielbia czytać i podróżować. www.findourharmony.ca, (Montreal) 

Jurek Depa - studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i McGill University w Montrealu. "Osoba prywatna" wielu zainteresowań i wielu profesji; nicująca świat z przymrużeniem oka, od zawsze z socjologią na ty. 

Jan Duniewicz - magister inżynier elektronik (Politechnika Warszawska). Pracował na kierowniczych stanowiskach w firmach informatycznych. Był zatrudniony w rządzie kanadyjskim: Industry Canada, Treasury Board. Doradca międzynarodowy w biznesie, leadership i transformacji osobistej. Pasjonat pisarstwa interaktywnego. (Montreal) 

Leszek Kaczor - pasjonat życia, podróżnik, optymista. ASSS/PAB czyli pracownik pomocy socjalnej i pielęgniarskiej. (Montreal)

Teresa Kastelik - studiowała orientalistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jej zainteresowania to cywilizacja perska (historia, literatura i sztuka), z którą mogła się lepiej zapoznać podróżując do Iranu. Tworzy prace z pogranicza malarstwa i płaskorzeźby. Tworzy konstrukcje trójwymiarowe, które przybierając stałą formę, przypominają wieże i obrazują czasem nastroje chwili lub ulubione miejsca. Wystawia swoje prace w wielu galeriach w Montrealu. 

Tomek Kniat - metrolog, nie od przewidywania pogody, ale mierzenia i szacowania błędów. Zamiłowania, które minęły, to fotografia, tenis, żeglarstwo. Te, które trwają to Internet i dźwięk pod różnymi postaciami. To, którego się uczę to tworzenie w drewnie. Rodzina i Dzieci są sensem mojego życia. Warszawiak z urodzenia. Obecnie Torontończyk. 

Katarzyna Knieja - pedagog z wykształcenia, trochę "niedzisiejsza" miłośniczka kultury wszelakiej, podróżowania, natury i zwierząt. Ze swej pasji uczyniła zawód, na co dzień zajmuje się opieką nad czworonożnymi pupilami mieszkańców Montrealu i sprawianiem, by jej życie miało sens. Posiadaczka ubóstwianego psa o wdzięcznym imieniu Thor.

Anna Król - doktor filozofii, specjalistka etyki języka i walki z dyskryminacją. Obecnie pracuje w laboratorium zajmującym się relacjom międzykulturowymi na Uniwersytecie w Montrealu. Kolekcjonerka wiedzy i doświadczeń. Lubi czytać, lubi wiedzieć, lubi odkrywać. (Grenoble - Montreal)

Andrzej Krysztofowicz - studiował grafikę użytkową na Uniwersytecie Concordia w Montrealu. Prowadził pracownię modeli i prototypów na Concordii na Wydziale Projektowania, Fakultetu Sztuk Pięknych przez ponad 30 lat. Współpracował jako grafik z Teatrem Prospero w Montrealu oraz firmami inżynieryjnymi. Projektował plakaty filmowe, koncertowe i teatralne Właściciel firmy IDI. Od wielu lat pasjonuje się rowerem, uprawia kolarstwo szosowe i górskie, brał udział w kilku triatlonach. www.idinet.ca

Anna Lenc-Rabiega - socjolog z wykształcenia, zawodowo związana z tematyką polskiej wsi i rolnictwa, uważna obserwatorka otaczającej rzeczywistości. Działaczka kultury. Kocha ludzi i przyrodę. Bywa poetką i pisarką. Wydała arkusz poetycki "Odnaleźć Rzeczywistość" i tomik wierszy "Donikąd". Publikowała swoją twórczość w wielu polskich pismach. (Warszawa)

Iwona Majewska-Opiełka - psycholog z ponad 30-letnim doświadczeniem, trener i konsultant; przetłumaczyła "7 nawyków skutecznego działania" S.R. Coveya. Napisała 25 książek. Stworzyła koncepcję wspierania rozwoju ososbistego i rozwoju firm - logodydaktykę. Inspiruje, pobudza do myślenia i zmian. Matka dwóch córek. Mieszka w Toronto. www.majewska-opielka.pl

Beata Marciniak - coach ICC, trener międzykulturowy, autorka serii książek "Zmiana niejedno ma imię", poliglotka, ekspatka mieszkająca w USA w stanie New Jersey, romanistka i wielbicielka Francji w tym najbardziej Prowansji, podróżniczka. Kobieta szczęśliwa, kochająca ludzi i zwierzęta. www.beatamarciniak.pl

Danuta Owczarz-Kowal - filolog orientalny i prawnik. Kiedyś zawarła pewien kompromis ze światem i od tego czasu oboje nieźle sobie radzą. Jest spoko, chociaż świat czasami potrzebuje poprawek... (Montreal)

Andrzej Pijet - międzynarodowy rysownik i karykaturzysta, ilustrator, malarz, nauczyciel sztuki. Jego satyryczne prace ukazały się w Polsce, Grecji, Belgii, Francji, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Turcji, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. W Quebecu zyskał sławę dzięki serii kreskówek związanych z play-offami hokeja na lodzie, które rysował dla jednej z głównych gazet w Montrealu. www.pijet.com

Łukasz Przelaskowski - absolwent Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego. Prezes Fundacji Rodu Przelaskowskich herbu Szreniawa. Redaktor Naczelny kwartalnika historyczno-naukowego Młody Szreniawa. W 2016 roku zamieszkał w Holandii, gdzie w wolnych chwilach pracuje jako wolontariusz w Polskiej Szkole w Groningen. Łączy podróże z konkursami fotograficznymi, pisze i publikuje książki oraz poezję.

Tomasz Rudomino - historyk sztuki, dziennikarz, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego i Sorbony. Mieszka w Paryżu. Pisuje głównie o podróżach i sztukach pięknych. Z aparatem fotograficznym zwiedził ponad 140 krajów. Pisze również w: wsztuce.com

Radosław Rzepkowski - muzykolog, pianista, krytyk muzyczny, publicysta. Autor artykułów, felietonów i prac naukowych z zakresu polskiej i kanadyjskiej kultury muzycznej.(Montreal) 

Joanna Sokołowska-Gwizdka – dziennikarka, pisarka, wydawca i redaktor naczelna magazynu internetowego promującego kulturę poza krajem - "Culture Avenue". Współpracowała z pismami w Kanadzie, Egipcie, Australii i Szwajcarii. Przez sześć lat redagowała "List oceaniczny" - dodatek kulturalny wydawany przez "Gazetę" w Toronto. Członkini Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie. www.cultureave.com. (Texas) 

Michał Stefański - dziennikarz radiowy i prasowy, amerykanista. Od ponad 25 lat felietonista w polskojęzycznych programach radiowych w wieloetnicznej stacji CFMB 1280 AM w Montrealu. Jego artykuły i komentarze ukazywały się na łamach Gazety Wyborczej, dziennika polonijnego "Gazeta" w Toronto i montrealskiego Biuletynu Polonijnego. Ma kotkę Zuzię. 

Gabrielle Suryn - niestrudzona podróżniczka, fotografka, pisarka książki w trakcie pisania, miłośniczka zwierząt i aktywistka ich praw, specjalistka ds. biznesu i zarządzania oraz przyszła właścicielka schroniska dla zwierząt. Silna wiara w autorefleksję i dążenie do poprawy to motto Gabrielle na całe życie. (Montreal)

Witold Suryn - kompozytor, pianista, basista i producent muzyczny. Komponuje od ponad 40 lat muzykę filmową, klasyczną, współczesne gatunki symfoniczne, jazz oraz muzykę do produkcji kinowych i telewizyjnych, wydaje albumy jazzowe, a ostatnio także gatunki elektroniczne. Współpracował z kilkoma młodymi reżyserami z Ameryki Północnej i Wielkiej Brytanii. www.musicwitold.wixsite.com. (Montreal) 

Katarzyna Szrodt - doktor nauk humanistycznych, badacz emigracji artystycznej do Kanady, animatorka życia kulturalnego, kurator wystaw, felietonistka w prasie polonijnej. (Montreal - Warszawa) 

Marcin Śmigielski - obserwator rzeczy dziwnych i ulotnych, podróżnik po Polsce i kronikarz. Instruktor i pasjonat harcerstwa, autor książki o harcmistrzu Stefanie Padowiczu, żołnierzu 2. Korpusu Polskiego generała Andersa. Niepoprawny entuzjasta wszystkiego, co związane z Polską, oprócz polityki. Od kilku lat szczęśliwy mąż, z niecierpliwością oczekujący dalszych życiowych wyzwań. (Toronto) 

Krzysztof Tumanowicz - lekarz weterynarii ze specjalnością tropikalną. Pracował w Afryce i 25 lat w Ministerstwie Rolnictwa prowincji Quebec. Realizował autorskie projekty weterynaryjno – humanitarne w Mali i na Madagaskarze. Zajmuje się fotografią i komponowaniem muzyki. Działa społecznie w środowisku Polonii montrealskiej. 

Dariusz Wiśniewski - historyk z wykształcenia, dyplomata z zawodu, od ponad 25 lat pracuje w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP, od lutego 2018 r. Konsul Generalny RP w Montrealu. 


PANORAMA - MAGAZYN RADIA POLONIA CFMB 1280 AM, MONTREAL, KANADA
Tel: (514) 367-1224, (514) 963-1080, E-mail: kontakt@panoramanews.org
Designed and maintained by Andrzej Leszczewicz
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
ZALOGUJ SIĘ