.
NUMER 4 / WRZESIEŃ 2019

MAGAZYN PANORAMA
352 Bergevin, Suite 6 
Lasalle, Qc
H8R 3M3 

E-mail: [email protected]

Tel. (514) 367-1224 
Tel. (514) 963-1080



 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Jarmuż - najzdrowszy na świecie

Zachęcając czytelników do sięgania po potrawy oparte  na roślinności zachęcam do przyjaźni z jarmużem - wspaniałym- zielonym warzywem - zapraszajcie go do swoich potraw ! Niech Cię nie zmyli jego fikuśny  wygląd i niechlubna etykietka "warzywa dla hipsterów". Za tymi pomarszczonymi liśćmi kryje się smak, a jego właściwości sprawiają, że plasuje się w czołówce najzdrowszych produktów spożywczych na świecie. 

Historia

Jarmuż był znany już w starożytnym Rzymie i Grecji, gdzie doceniano jego właściwości smakowe i zdrowotne, ale także niezwykły wygląd - uprawiany był także jako roślina ozdobna. Od stuleci znany jest w Ameryce Północnej i części Azji. Do Polski trafił w XIV wieku. Wprawdzie jego sława przycichła na wiele lat, ale kilka lat temu powrócił w wielkim stylu. 

Jarmuż - co to takiego?

Jarmuż to kapusta, a nie, jak myśli wielu, odmiana sałaty. Jest rośliną dwuletnią, której liście mogą rozrastać się nawet do 1 m. Fantastycznie sprawdza się w naszym klimacie, gdyż toleruje temperatury do -15C. Przymrozki wręcz mu służą, gdyż pozbawiają go charakterystycznej goryczki. Jarmuż można zbierać wiosną, latem, a nawet w okresie jesienno-zimowym. 

Przechowywanie

Nie jest rośliną zbyt trwałą i nie nadaje się do długiego przechowywania. Po wyjęciu z ziemi powinien być jak najszybciej zjedzony.  Jeśli przechowujemy go w bardzo określonych warunkach (temperaturze 0C i wilgotności 90-95%) pozostaje zdatny do spożycia zaledwie przez 4 tygodnie. 

Składniki odżywcze

Jarmuż to roślina, która ze względu na ogromną ilość składników odżywczych, znajduje się na szczycie listy ANDI. Zawartość witamin, minerałów i związków organicznych, które wspierają nasze zdrowie, jest imponująca. 

Jarmuż stanowi doskonałe źródło przeciwutleniaczy, wśród których największe znaczenie mają:

 - Karotenoidy - ich kolor (zazwyczaj żółty, czerwony lub pomarańczowy) maskowany jest przez obecność chlorofilu. Wśród nich dominuje beta-karoten i luteina, które zapobiegają rozwojowi nowotworów oraz chorób układu krążenia
 - Chlorofil - działa oczyszczająco, odkwasza organizm, powstrzymuje namnażanie bakterii, grzybów i wolnych rodników 
 - Flawonole - mają działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające, chronią m.in. przed rakiem trzustki 
 - Sulforafan - ma bardzo silne działanie przeciwnowotworowe, chroni m.in. przed rakiem prostaty, płuc i jelita grubego.

Jarmuż zawiera też najwięcej witamin i składników mineralnych wśród roślin kapustnych. Znajdziemy w nim witaminę C, tiaminę (B1), ryboflawinę (B2), niacynę (B3), kwas foliowy oraz witaminy A, B6, E i K. Minerały to przede wszystkim potas, żelazo i wapń, a także fosfor, magnez, sód i cynk. Zawiera również kwas alfa-linolowy (ALA), który obniża poziom cholesterolu, zmniejsza ryzyko wystąpienia zaburzeń krążenia, a także wpływa na rozwój i wzrost mózgu. 

Wpływ na organizm

Tak bogaty zestaw prozdrowotnych składników nie zdarza się często. Jego sława ma więc bardzo solidne podstawy. Nie jest przesadą stwierdzenie, że jarmuż ma dobroczynny wpływ na cały organizm człowieka. Warto jednak podkreślić, że przede wszystkim wspomaga układ sercowo-naczyniowy, chroni przed nadciśnieniem i miażdżycą, zapewnia prawidłową krzepliwość krwi. Poza tym wpływa na prawidłową pracę nerek. Dzięki działaniu antyoksydantów unieszkodliwia wolne rodniki, a więc opóźnia procesy starzenia i działa przeciwnowotworowo. 

Warto wiedzieć, że jarmuż...

 - obniża stężenie jodu w organizmie, co może prowadzić do przerostu tarczycy
 - zawiera szczawiany, które mogą odkładać się w drogach moczowych i nerkach (przyczyna kamicy nerkowej)
 - lubi niską temperaturę, dlatego należy przechowywać go w lodówce 
 - im dłużej go przechowujemy, tym więcej ubywa mu składników odżywczych

Jak spożywać jarmuż

Najlepiej jeść jarmuż na surowo - zachowuje wtedy najwięcej witamin, minerałów i innych składników odżywczych. Jeśli poddajemy go obróbce termicznej, to nie dłużej niż 4 minuty. To optymalny czas, który pozwoli zachować jak najwięcej dobroczynnych właściwości. 
Jarmuż stanowi doskonały składnik wszelkich sałatek, koktajli, dań jednogarnkowych i sosów. Pieczone chipsy z jarmużu do pyszna, zdrowa i niezwykle chrupiąca przekąska.
 

Do tego wspaniałego warzywa proponuje wspaniały przepis koktajlu :)

Koktajle  bardzo pożywne i szybkie rozwiązanie  zwierają podobnie jak surówki najwięcej enzymów i składników odżywczych i błonnika pokarmowego .  Świetna alternatywa dla surówek,  szczególnie te przygotowane z warzyw , świetny sposób aby  spożywać   jarmuż czy imbir. 
Koktajle to nieskoczną ilość możliwości, daje pełne pole do popisu kubkom smakowym, da się przygotować że wszystkiego co jest wskazane na diecie,  można miksować  wskazane kiełek do tych z przewaga warzyw dodawać soku z kiszonych warzyw czy ogórków…. 

Koktajl z jarmuż, selera naciowego, natki pietruszki, ogórka

Składniki
-  1 łodyga selera naciowego 
-  garść umytego poszatkowanego jarmuż ,
-   obranego ze skórki ogórka,
-  2 łyżki posiekanej drobno pietruszki ,
-  1 szklanka wody (może być mineralna ),
-  Latem można dodać  kilka kostek lodu,
-  Opcjonalnie można przyprawić gałką muszkatołowa i kurkuma, szczyptą soli,

Przygotowanie

Składniki miksujemy w blenderze, doprawiamy, pijemy bezpośrednio po przygotowaniu. 
 

Beata Anna Dąbrowska

Więcej szczegółów o poście i diecie opartej na roślinach znajdziecie na stronie: http://ewadabrowska.pl/
 



Beata Anna Dąbrowska - z zawodu terapeuta zajęciowy, z zamiłowania - szef kuchni. Gotowanie to jej pasja. Pracując z osobami z upośledzeniem umysłowym, osobami starszymi i dziećmi, osobami podejmującymi post obserwuje dobroczynny wpływ diety opartej składnikach pochodzenia roślinnego na ich komfort życia i stan zdrowia. Regularnie podejmuje dietę warzywno-owocową. Tworzy własne przepisy diety warzywno-owocowej i roślinnej na potrzeby diety warzywno-owocowej dr Ewy Dąbrowskiej.
 


PANORAMA - MAGAZYN RADIA POLONIA CFMB 1280 AM, MONTREAL, KANADA
Tel: (514) 367-1224, (514) 963-1080, E-mail: [email protected]
Designed and maintained by Andrzej Leszczewicz
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
ZALOGUJ SIĘ