.
NUMER 7 / GRUDZIEŃ 2019

MAGAZYN PANORAMA
352 Bergevin, Suite 6 
Lasalle, Qc
H8R 3M3 

E-mail: [email protected]

Tel. (514) 367-1224 
Tel. (514) 963-1080 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Z działalności Biblioteki Polskiej  im. Wandy Stachiewicz w Montrealu

JESIEŃ 2019

Kolejna ZBIÓRKA JESIENNA na Bibliotekę Polską dobiegła półmetka. Od początku września do 25 listopada na nasz apel odpowiedziało 68 osób i organizacji polonijnych. Zebraliśmy dotychczas $ 13.000, to jest zaledwie ok. 50 % z zaplanowanej sumy $ 25.000.

Zwracamy się z gorącą prośbą do wszystkich czytelników i sympatyków Biblioteki, którzy dotychczas nie odpowiedzieli na tegoroczny apel, o to by zechcieli wesprzeć finansowo jej działalność. Społeczność polonijna od lat zapewnia pokrycie dużej części kosztów funkcjonowania Biblioteki. Bez poparcia Polonii dalsza działalność naszej Biblioteki nie będzie możliwa.

Czeki prosimy wystawiać na The Polish Library, i przesłać na adres :

The Polish Library, 
4220 rue Drolet, 
Montreal, Qc H2W 2L6

Za dary otrzymane przed 31 grudnia, ofiarodawcom zostanie wysłany kwit do podatków za rok 2019.

LISTA PATRONÓW BIBLIOTEKI - od września 2019 (dary $ 500 i więcej): Kajetan Bieniecki, Elisabeth Danowski, Federacja Kobiet Polskich - Ottawa, Fundusz Wieczysty Milenium, Fundacja im. Mickiewicza, Edmund Idziak, Korwin Szymanowski Foundation, Hanna M. Pappius, Teresa Romer, Polonijne Centrum Finansowe, Jane M. Skoryna Foundation, Związek Weteranów Polskich im. Marszałka Piłsudskiego, Jerzy Znój.

Nazwiska ofiarodawców zostaną umieszczone na honorowej Tablicy Patronów Biblioteki.
Poza apelem otrzymaliśmy w tym roku $ 14.000 od Polskiej Fundacji Społeczno-Kulturalnej.
 

KOMUNIKATY

W mijającym roku Biblioteka znacznie powiększyła nie tylko zbiór książek, ale również zbiór polskich filmów na DVD.

Biblioteka Polska pozostaje "affilated library" Biblioteki Uniwersytetu McGill, dzięki czemu jej zbiory są dostępne we wszystkich bibliotekach akademickich Kanady.

Biblioteka Polska wzięla udział w kolejnym Narodowym Czytaniu. W ramach tegorocznej, ósmej edycji zaprezentowanych  było  8 Noweli Polskich.  Tak jak i w roku ubieglym, w czytaniu udział wzięli między innymi członkowie Grupy Teatralnej Razem, uczniowie i nauczyciele Szkoły im. Mikołaja Kopernika przy Konsulacie Generalnym RP, oraz innych szkół polonijnych, wolontariusze Biblioteki.
 

Działalność Polskiego Instytutu Naukowego w Kanadzie

Na podstawie podpisanej w 2018 roku,  umowy o współpracy między Polskim Instytutem Naukowym w Kanadzie a Instytutem Pamięci Narodowej, kolejne grupy archiwistow z IPN, porządkowaly i opracowywaly zbiory archiwalne Instytutu, przygotowywując je do digitalizacji. 
Na rok 2020 planowana jest kontynuacja projektu.

We wrześniu Instytut odwiedził arcybiskup lwowski, Mieczysław Mokrzycki, byly sekretarz papieży: Jana Pawła II i Benedykta VI. Jego przyjazd zbiegł się z 50 rocznicą wizyty w Polskim Instytucie, metropolity krakowskiego Karola Wojtyły (1 września 1969).

5 października odbyła się w Bibliotece Polskiej międzynarodowa konferencja naukowa "Generał Kazimierz Sosnkowski - życie dla Polski", poświęcona jednemu z najbliższych współpracowników Józefa Piłsudskiego, Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych w latach 1943-44, zamieszkałego od końca wojny w Kanadzie. Wzięli w niej udział przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej, Wojskowego Biura Historycznego, syn Generała Piotr Sosnkowski, konsul generalny RP w Montrealu, Dariusz Wiśniewski,  oraz długoletnia wolonatariuszka Biblioteki, pani Halina Babińska. Konferencja była częścią montrealskich obchodów 50-rocznicy śmierci Generała, zorganizowanych przez Konsulat Generalny RP.

16 listopada odbył się w kościele Saint Jean Baptiste koncert polskiej muzyki kameralnej zorganizowany przez Instytut z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
 

Najwyższe odznaczenie kanadyjskie Order of Canada dla Alfreda Hałasy i Hanny Marii Pappius

Decyzją Gubernatora Generalnego Kanady Julie Payette, najwyższe odznaczenie kanadyjskie Order of Canada przyznany został w tym dwóm zasłuzonym członkom zarządu Instytutu,  prof. Alfredowi Hałasie "... For his contributions to graphic design, having created internationally renowned posters and illustrations." oraz prof. Hannie Marii Pappius, długoletniej vice-prezes Instytutu i dyrektor Biblioteki Polskiej "... For her contributions to neurochemistry as a researcher and professor at the Montreal Neurological Institute..."
 

7 grudnia 2019 w Bibliotece Polskiej odbył się uroczysta inauguracja nowej strony internetowej o polskich grobach na cmentarzu w miejscowosci Saint-Sauveur

W podgórskiej miejscowości Saint-Sauveur-des-Monts niedaleko od Montrealu, na piaszczystym wzgórzu pośród świerków i wysokich skał, ukrywa się wiejski cmentarz, zaciszny i malowniczy. Oprócz miejscowej, przeważnie katolickiej, francusko-języcznej ludności, spoczywa tu wielu Polaków, w grobach oznaczonych polskimi napisami i symbolami przywiązania do wiary i tradycji ojczystej.

Nowa, wykonana w trzech językach strona daje możliwość nie tylko poznania fascynujących życiorysow osób tam pochowanych, ale przydatna jest także podczas zwiedzania cmentarza.

http://www.grobypolskie-stsauveur.ca/

Działalność Instytutu i Biblioteki opiera się w znacznej mierze na ofiarnej pracy społecznej wielu osób. Składamy podziękowania wszystkim wolontariuszom za ich bezinteresowną pracę.

Dziękujemy Radiu Polonia i miesięcznikowi Panorama za współpracę i reklamę działalności Instytutu i Biblioteki.

PRZERWA ŚWIĄTECZNA W BIBLIOTECE (od 24 grudnia 2019 do 5 stycznia 2020 r.)

Wszystkim ofiarodawcom, sympatykom oraz czytelnikom Biblioteki przesyłamy najlepsze życzenia z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia, życzymy również wszelkiej pomyślności w Nowym Roku.

Stefan Władysiuk


PANORAMA - MAGAZYN RADIA POLONIA CFMB 1280 AM, MONTREAL, KANADA
Tel: (514) 367-1224, (514) 963-1080, E-mail: [email protected]
Designed and maintained by Andrzej Leszczewicz
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
ZALOGUJ SIĘ