.
NUMER 4 / WRZESIEŃ 2019

MAGAZYN PANORAMA
352 Bergevin, Suite 6 
Lasalle, Qc
H8R 3M3 

E-mail: [email protected]

Tel. (514) 367-1224 
Tel. (514) 963-1080 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

M/S Batory przypływa do Kanady 

Serdecznie zapraszamy na pokład!

Barbarę Caillot i Aleksandrę Karkowską oczarował  statek M/S Batory. Legendarny transatlantyk. 33 lata pływał pod polską banderą, odbył 222 regularne rejsy oceaniczne, przewożąc w nich ponad 270 tysięcy pasażerów.

Dla wielu z tych osób to była podróż w jedną stronę... podróż na emigrację, podróż życia.
Udało się autorkom porozmawiać z ponad 50 pasażerami "Batorego" oraz członkami załogi mieszkającymi dzisiaj w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie lub Polsce.

Podzielili się z nimi swoimi wspomnieniami, wrażeniami, tajemnicami i fotografiami...

Rejs Batorym to był czas oczekiwania na kraj obiecany. Wspomnienia z tej podróży wciąż budzą silne emocje. 11 dni, 3198 mil morskich i zmienia się całe życie.

Ja, mąż, dwoje dzieci, matka i siostra z dziećmi. Płynęliśmy wszyscy. Decyzja na całe życie. Wzięliśmy cały dobytek. Jak nic nie masz, to bierzesz wszystko, co masz.

Przygoda? Okazja? Byliśmy zachwyceni Zachodem, chciałem to zobaczyć. Bilet kupiłem sobie sam. Mama rozpaczała. Płynąłem w czerwcu 1967, na emigrację. Ameryki się nie bałem, wręcz przeciwnie. 

My jechaliśmy na zaproszenie wuja, którego znałam tylko z listów. Mama nie chciała, żebym widziała, jak zamyka dom po raz ostatni.

Mówili o "Batorym", że jest przystojny. Tam był oddech świata. Nawet zapach był światowy. Zapach amerykańskich papierosów i pomarańczy. Woda, woda i woda. Było przyjemnie i jednak groza była.

Autorki zebrały fotografie które pochodzą z prywatnych archiwów pasażerów, członków załogi oraz pasjonatów legendarnego transatlantyka. Większość ze zdjęć nie była dotąd nigdzie publikowana.

Zaprezentowane teksty to fragmenty wypowiedzi pasażerów, których pamięć o "Batorym" jest wciąż żywa, wzbudza wielkie emocje, czasem śmiech, czasem łzy, pomimo upływu wielu lat.
Cytaty zilustrowane fotografiami stanowią spójną opowieść o wyjątkowej podróży, często podróży życia. 

Wokół  książki "Marsz, marsz Batory" zbudowały projekt "B jak Batory", na który składają się następujące elementy: 

  • zeszyt "B jak Batory" - w sprzedaży
  • krótki film promujący książkę (2 minuty) https://youtu.be/_ZYV76dmPJo
  • dłuższy film promujący książkę (9 minut) https://youtu.be/DAvXYjvm0Eo
  • pierwsze odsłony plenerowej  wystawy fotograficzne odbyły się w Gdyni i Warszawie wiosną i latem 2019
.... Film promujący książkę: https://www.youtube.com/watch?v
=DAvXYjvm0Eo&feature=youtu

Batory w Kanadzie już we wrześniu! Zapraszamy!

Montreal: 25-29 września
W niedzielę 29 września autorki książki będą gośćmi Radia Polonia. 
Ottawa: 29 września - 2 października
Toronto: 3-9 października
 

Projekt został objęty patronatem przez następujące instytucje:
Miasto Gdynia,
Muzeum Emigracji w Gdyni,
Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku,
Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą "Polonika",
Program "Niepodległa".
Patronem medialnym jest National Geographic Polska.
 
 
.... Polecamy książkę "Marsz, marsz Batory"

Książka "Marsz, marsz BATORY" 
Autorki Barbara Caillot i Aleksandra Karkowska 
Wydawca: Oficyna Wydawnicza Oryginały 
Format B5 
Ilość stron 240 
Okładka twarda 
Cena 48,- PLN 
ISBN 978-83-943230-8-0 
Wydanie I, 2019
 

Kontakt:

Aleksandra Karkowska tel. +48 605 629 619, [email protected]
Barbara Caillot tel. +48 503 140 524, [email protected]


O AUTORKACH

Aleksandra Karkowska i Barbara Caillot napisały razem kilka książek, stworzyły wydawnictwo, kreują kulturalne wydarzenia. Ich dzielna pracowitość, dociekliwa ciekawość i szczególna wrażliwość nie jest związana z konkretnym miejscem na geograficznej, etnograficznej czy kulturalnej mapie Polski. Zajmowały się wielkomiejską Warszawą, góralskim Podtatrzem, Sopotem –nadmorskim kurortem, oddają w Państwa ręce książkę o podróżujących statkiem "Batory". Przy wszystkich różnicach ich prace mają mocny wspólny mianownik. Jest nim pamięć rzeczy pierwszych, prostych, głęboko osobistych. Emocjonalne wspomnienie przypisane konkretnej osobie, ulotne i kruche jak każde pojedyncze istnienie. Tą pamięć Barbara i Aleksandra otaczają czułą opieką. Znajdują ją, zapisują, budują z niej opowieść,  która dzięki książce może trwać i nas darzyć. Matkują temu istnieniu obdarzając je jeszcze jednym życiem. Piękna i ważna praktyka.

Aleksandra Karkowska i Barbara Caillot poznały się na warszawskiej Sadybie. Obie kochają podróże, fotografie, książki. Działają społecznie. Połączyły swoje pasje i mocne strony, by odnaleźć historie zachowane w pamięci, obudzić wartościowe wspomnienia i przekazywać je dalej. W 2015 roku założyły Oficynę Wydawniczą Oryginały. Są autorkami międzypokoleniowych książek  "Banany z cukru pudru" (2015) i "Na Giewont się patrzy" (2016), "Mewa na patyku" (2019), serii interakcyjnych zeszytów "Babciu! Dziadku! Proszę opowiedz mi!", "Notatnik wakacyjny", "Na Gwiazdkę", "Zeszyt tatrzański" oraz zeszytu "B jak Batory" o historii statku M/S Batory. Piszą, prowadzą spotkania autorskie i warsztaty. Obie przekonane, że poznawanie swoich korzeni pozwala na świadome i twórcze działanie w nowoczesnym świecie.
 


PANORAMA - MAGAZYN RADIA POLONIA CFMB 1280 AM, MONTREAL, KANADA
Tel: (514) 367-1224, (514) 963-1080, E-mail: [email protected]
Designed and maintained by Andrzej Leszczewicz
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
ZALOGUJ SIĘ