.
NUMER 7 / GRUDZIEŃ 2019

MAGAZYN PANORAMA
352 Bergevin, Suite 6 
Lasalle, Qc
H8R 3M3 

E-mail: [email protected]

Tel. (514) 367-1224 
Tel. (514) 963-1080



 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Wileńskie spotkania sceny polskiej

MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL TEATRALNY WILNO 2019

Poranek, południe, popołudnie, wieczór i do późnej nocy ze sztuką, teatrem, poezją i muzyką. Dnie całe w magicznej atmosferze w towarzystwie wspaniałych, wyjątkowych postaci. Pięć niepowtarzalnych, niezapomnianych dni Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego WILNO 2019, który w tym roku odbył pod znamiennym hasłem: "Tylko prawdziwe przeżycia".

Od 24 do 28 października miałam przyjemność uczestniczyć w IX edycji Festiwalu Teatralnego "Wileńskie spotkania sceny polskiej", którego organizatorem jest Polskie Studio Teatralne w Wilnie. Na przestrzeni kilku lat wileński festiwal stał się wydarzeniem o światowym zasięgu. Zapraszani są artyści, poeci, teatry z Polski, Wielkiej Brytanii, Australii, Ukrainy, Rosji, Czech, Austrii, Litwy. Tym większy to dla mnie zaszczyt, że mogłam zaprezentować swoją twórczość podczas "Nocy Poezji" już po raz drugi. Tego wieczoru na scenie wystąpiła także Elżbieta Lewak z Polski w monodramie pt. Tatiana - Rzecz o kobietach, oraz Bartosz Filipiński w autorskim koncercie pt. Twarze. 

Ucieszyłam się, że wśród uczestników festiwalu był również Stanisław Górka - wybitny polski aktor i pedagog. Miałam okazję poznać go podczas poprzedniego pobytu w Wilnie. Teraz byłam jeszcze pod wrażeniem spektaklu w Krakowie pt. Pieśni miłości i nienawiści, który oglądałam ledwie tydzień wcześniej, a w którym Stanisław Górka zagrał wspaniale prezentując piosenki, wiersze i teksty Leonarda Cohena. Moja radość była tym większa, bo Stanisław zgodził się wystąpić wraz ze mną na scenie, tutaj w Wilnie, jako mój gość specjalny i dzięki niemu prezentacja moich wierszy przybrała formę niezwykłego dwugłosu poetyckiego. Jestem z tego dumna i szczęśliwa.

Organizatorzy zadbali również o wiele wydarzeń towarzyszących. Oprócz wspomnianych prezentacji scenicznych uczestniczyliśmy w koncertach jazzowych i bluesowych. W tym roku na scenie zagrał dla uczestników festiwalu duet jazzowy: Rafał Jackiewicz - saksofon i Maja Babyszka - pianino oraz zespół bluesowy ProYektone z Austrii.

Były również warsztaty teatralne prowadzone przez aktorkę Magdalenę Bochan-Jochimek oraz wystawa grafiki Vilmasa Narecionisa. Dodatkową atrakcją szczególnie dla tych, którzy po raz pierwszy odwiedzili Wilno były spacery uliczkami miasta. To wspaniałe miejsce o teatralnej i artystycznej tradycji. Szczerze pokochałam to miasto i wracam co roku na Litwę jak do miejsc najbliższych mojemu sercu.

Podczas tych pięciu wspaniałych dni, otoczona muzyką, sztuką i poezją, w towarzystwie życzliwych, mądrych i otwartych ludzi poczułam się jak Odyseusz w krainie Lotofagów: spożywałam owoce lotosu zapominając o troskach dnia codziennego. Czas zwolnił, trwała chwila, którą tak bardzo chciałam zatrzymać.

Miałam też niecodzienną możliwość wymiany doświadczeń scenicznych, reżyserskich z artystami z różnych stron świata, połączonych wspólną pasją. Dla mnie to rzecz wielkiej wagi, bo sama przecież kieruję polonijnym teatrem w Anglii, a wileńskie spotkania rodzą w mojej głowie wiele nieocenionych inspiracji i pomysłów.

Organizatorami Festiwalu są Lilli Kiejzik i Edward Kiejzik, wspaniali ludzie, których pasja, miłość do teatru i talent organizatorski sprawiają, że Festiwal jest nie tylko ucztą duchową, ale nabiera szlachetności i staje się wydarzeniem wyjątkowym.

Podziękowania również dla Bartosza Frątczaka, dzięki któremu możemy oglądać i wspominać utrwalone i zaprezentowane w relacjach fotograficznych  wspaniałe chwile.

Minęło zaledwie kilkanaście dni od mojego powrotu z Litwy, a ja już tęsknię. Za emocjami, chwilami w towarzystwie przyjaciół, niezwykłą atmosferą i radosnymi uniesieniami. Będę czekała niecierpliwie na kolejny festiwal i na ten moment, kiedy świat znowu zwolni i w otoczeniu sztuki, poezji i muzyki będziemy mogli cieszyć się przyjaźnią i serdecznością.
 

Patroni Honorowi Festiwalu Teatralnego Wilno 2019:

Minister Kultury Republiki Litewskiej - dr Mindaugas Kvietkauskas;
Marszałek Sejmu RP - Stanisław Karczewski;
Senat Rzeczypospolitej Polskiej;
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.
 

Dorota Górczyńska-Bacik, Listopad 2019, Anglia
edycja Wiesław Fałkowski 


Dorota Górczyńska-Bacik - poetka, aktorka teatralna, malarka. Występowała m.in. na deskach teatrów warszawskich i Teatru Kleopatra w Krakowie. Od 2011 roku aktorka Teatru Syrena działającego przy Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym w Londynie. Na swoim koncie ma również role w filmach polskiej i angielskiej produkcji. Dyrektor i reżyser Teatru Katharsis przy polskiej Parafii w Dunstable, dla którego pisze scenariusze, reżyseruje spektakle i występuje jako aktorka. Członek grupy artystycznej KaMPe w Londynie oraz Berkhamsted Art Society w Wielkiej Brytanii, gdzie od lat prezentuje swoje obrazy na licznych wystawach.  Poza teatrem pasjonuje się poezją, fotografią artystyczną, malarstwem, reżyserią, muzyką oraz wschodnimi sztukami walki. 
 
 
 

 


PANORAMA - MAGAZYN RADIA POLONIA CFMB 1280 AM, MONTREAL, KANADA
Tel: (514) 367-1224, (514) 963-1080, E-mail: [email protected]
Designed and maintained by Andrzej Leszczewicz
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
ZALOGUJ SIĘ