.
NUMER 4 / WRZESIEŃ 2019

MAGAZYN PANORAMA
352 Bergevin, Suite 6 
Lasalle, Qc
H8R 3M3 

E-mail: [email protected]

Tel. (514) 367-1224 
Tel. (514) 963-1080 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Dzień Polski w Montrealu

Już po raz kolejny tego lata mogłam poczuć się jakbym była w rodzinnym kraju. Wszystko za sprawą Dnia Polskiego, który został zorganizowany 25 sierpnia 2019 roku w parku Mederic Martin w Montrealu przez Kongres Polonii Kanadyjskiej, okręg Quebec.

Piękna pogoda sprzyjała, by w niedzielny poranek, po mszy świętej w pobliskim kościele, licznie przybyć na święto Polonii.

Było kolorowo, gwarnie, muzycznie i smacznie.

Wśród tłumów w większości słyszałam język polski. Jednak nie zabrakło też mieszkańców Montrealu, którzy tym językiem na co dzień nie władają.

Mój czas tego dnia, był niestety ograniczony, dlatego przyznaję, że nie udało mi się zobaczyć wszystkich atrakcji których, według oficjalnego programu było co niemiara. To, co udało mi się zobaczyć i przeżyć było wspaniałe i niebywale budujące.

Na początek festynu wszystkich uczestników przywitali organizatorzy czyli przedstawiciele Kongresu Polonii Kanadyjskiej oddział Quebec oraz Konsul Generalny Rzeczpospolitej Polskiej - Dariusz Wiśniewski. Konsulat Polski w Montrealu patronował drugiej edycji Dnia Polskiego 2019.
Wśród widzów szeroka rozpiętość wiekowa - byli przedstawiciele starszego pokolenia, średniego, młodzież, a także małe dzieci urodzone i wychowane w Kanadzie, którym rodzice przypominają o pozostawionej za morzami, za lasami i górami Ojczyźnie.

Tego typu wydarzenia sprawiają, że o Polsce myślimy z sentymentem i dumą. Roztańczona młodzież z zespołów folklorystycznych "Tęcza" i "Akademia Białego Orła" przypomniała najstarsze polskie tańce, zachwycała kolorowymi strojami ludowymi i z pewnością wzmagała nie tylko moją tęsknotę za krajem.

Poza tańcami i muzyką (od jazzu, bluesa, rock'a po muzykę cygańską, a nawet country), nie zabrakło także mistrza sztuk magicznych z udziałem najmłodszych widzów oraz wesołego miasteczka.

Czymże byłby Dzień Polski bez polskich pyszności, takich jak pierogi, bigos, kiełbaski czy pączki? Kiosków z imponującą ilością smakołyków było na tyle dużo, że nie trzeba było stać w długich kolejkach by skosztować specjałów polskiej kuchni. 

Widziałam stoły uginające się pod ciężarem książek z bajkami, baśniami, albumami i przewodnikami o Polsce. Obok stoisk z koszulkami z polskimi emblematami, wyrobami sztuki ludowej, były także stoiska z kwiatami, biżuterią,  kosmetykami, zdrową żywnością a nawet z obrazami i dziełami rękodzieła artystycznego.

Wśród wystawców m.in. Komitet Pomocy Dzieciom Polskim, Szkoła Polska im. Mikołaja Kopernika przy Konsulacie Generalnym RP w Montrealu, stoisko CHSLD Polonais Marie-Curie - Skłodowska w Montrealu oraz innych organizacji polonijnych. Festyn był również wspaniałą okazją do spotkań z dawno nie widzianymi znajomymi. Serce rośnie, gdy bierze się udział w tego typu przedsięwzięciach, świadczących o tym, jak dobrze Polacy radzą sobie za granicą, w swoim drugim domu, w Kandzie. Z doniesień polonijnych mediów wiem, że zabawa pod gwiazdami podczas Dnia Polskiego AD 2019 trwała do zmierzchu. Dziękuję organizatorom i wszystkim uczestnikom imprezy za trochę Polski z dala od Polski.
 

Katarzyna Knieja

Zdjęcia: Katarzyna Knieja, Janete Adamowski, Ewa Łoboda, Iwona Tyrna-Łojek 


Katarzyna Knieja - pedagog z wykształcenia, trochę "niedzisiejsza" miłośniczka kultury wszelakiej, podróżowania, natury i zwierząt. Ze swej pasji uczyniła zawód, na co dzień zajmuje się opieką nad czworonożnymi pupilami mieszkańców Montrealu i sprawianiem, by jej życie miało sens. Posiadaczka ubóstwianego psa o wdzięcznym imieniu Thor. (Montreal) 
 


PANORAMA - MAGAZYN RADIA POLONIA CFMB 1280 AM, MONTREAL, KANADA
Tel: (514) 367-1224, (514) 963-1080, E-mail: [email protected]
Designed and maintained by Andrzej Leszczewicz
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
ZALOGUJ SIĘ