.
NUMER 4 / WRZESIEŃ 2019

MAGAZYN PANORAMA
352 Bergevin, Suite 6 
Lasalle, Qc
H8R 3M3 

E-mail: [email protected]

Tel. (514) 367-1224 
Tel. (514) 963-1080 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

LUDZIE, MOC, PASJA - Niezwykłe wydarzenie artystyczne

Wieczorem 19 lipca 2019, centrum miasta Luton w strumieniach deszczu pulsowało różnymi kolorami w zadziwiających i fascynujących rytmach. Barwne grupy artystów, wraz z publicznością celebrowały wyjątkowe wydarzenie z historii miasta. Na olbrzymiej scenie usytuowanej przed historycznym ratuszem zaprezentowane zostały inscenizacje teatralne, baletowe i muzyczne, upamiętniające demonstracje i zamieszki związane z obchodami Peace Day w 1919 roku, obrazujące historyczne przejawy światowego oporu społecznego ostatnich 100 lat.

Nie mogło zabraknąć na scenie nas, Polaków. Stanowimy pokaźną grupę, wpisującą się coraz wyraźniej i znacząco w koloryt tutejszej społeczności. Publiczność przyjęła owacyjnie zaprezentowane przez polskich artystów - wśród których, jako soliści wystąpili aktorzy z Teatru Katharsis w Dunstable - kilkuminutowe przedstawienie muzyczno-chóralno-baletowe.
To nic, że padał deszcz - w sercach był żar, pasja i moc jednocząca ludzi. 

PASJA - TEATR, POEZJA I MUZYKA

W styczniu 2014 roku, mieszkająca w Anglii od kilku już lat, aktorka, malarka, poetka i reżyser - Dorota Górczyńska-Bacik, swoją miłością do teatru i pasją tworzenia zaraziła kilku przyjaciół i tak powstała grupa o nazwie Teatr Katharsis przy Polskiej Parafii w Dunstable. Pierwszy projekt i przedstawienie to "Wszyscy jesteśmy Piłatami", wystawiane w okresie wielkopostnym. Od tego się zaczęło i polonijna publiczność angielskich miast: Dunstable, Peterborough, Doncaster, Romford, Slough, Bedford, Welwyn Garden City, Hatfield, także Londynu, Milton Keynes, Northampton, Luton, Hemel Hempstead, miała następnie okazję oglądać przedstawienia, spektakle poetyckie i muzyczno-literackie.

W marcu 2015 odbyła się premiera refleksyjnego spektaklu "Lustra", potem w maju tegoż roku premiera zabawnej komedii "Kaktusik", z którą Teatr Katharsis pojechał aż do Zakopanego na zaproszenie prezydenta miasta. 

Kolejnym spektaklem była "Samotna jesień", z myślą przewodnią: To nie samotność jest najgorsza, ale świadomość bycia zapomnianym. Ten poruszający spektakl, jest wystawiany każdego roku w okresie bożonarodzeniowym w wielu angielskich miastach. 

W 2017 odbyła się premiera bajki "Domek z piernika" do scenariusza Andrzeja Stalony-Dobrzańskiego. Pomimo iż jest to przedstawienie dla najmłodszych, również dorośli bawią się na nim bardzo dobrze. Z tym spektaklem od dwóch lat Katharsis odwiedza polskie placówki oświatowe, kulturalne i szkoły w Wielkiej Brytanii.

LUDZIE - SPOŁECZNOŚĆ POLSKA

Dyrektorem Teatru Katharsis od samego początku jest Dorota Górczyńska-Bacik. Ma ona niezwykły dar przyciągania i porywania do działania artystów, których, jak się okazuje jest wśród tutejszej Polonii bardzo wielu. Dzięki temu, już na stałe współpracują z Teatrem muzycy: Remigiusz Juśkiewicz z Londynu, Piotr Cajdler z Luton, młoda pianistka - Wiktoria Ćwik; poeci i autorzy piosenek: Aleksy Wróbel z Londynu, Błażej Szuman ze Slough, Wiesław Fałkowski z Hemel Hempstead, no i sama pani dyrektor Dorota Górczyńska-Bacik, która nie dość, że pisze wiersze, teksty piosenek, scenariusze, to jeszcze wszystko reżyseruje. W projektach teatralnych uczestniczą często zaproszeni goście - ostatnio Grażyna Wojcieszko, polska poetka - gość specjalny widowiska poetycko-muzycznego "W poszukiwaniu zagubionych memuarów" (premiera w lutym 2019 - Instytut Polski i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie), czy wcześniej - znakomity interpretator poezji z Wuppertalu - Bogdan Dmowski. 

Nie ma teatru bez aktorów, a w tym teatrze z wielką pasją rozwijają swój talent sceniczny: Anna Dowgiert, Wiktoria Ćwik, Wiktoria Piotrowska, Ewa Taylor, Sylwia Wiązowska, Monika Owczarska, Weronika Czajkowska, Marta Czajkowska, Dorota Górczynska-Bacik (dyrektor i reżyser), Rafał Gucwa (także operator dźwięku), Arkadiusz Tymieniecki,  Piotr Gruszecki, Grzegorz Lewandowski, Wojtek Dowgiert, Piotr Bacik (dwaj na końcu wymienieni panowie dodatkowo odpowiadają za oświetlenie, dekoracje, rekwizyty i transport).

Taka to teatralna grupa, grupa Polaków, przyjaciół, którzy osiedli tu w Anglii i spotykają się tak często, jak to tylko możliwe, by dzielić się swoją pasją i snuć po polsku opowieści, mówić wiersze, śpiewać i grać. 

MOC I TRAFNOŚĆ PRZEKAZU

W marcu 2018 roku odbyła się premiera spektaklu "Kim ja jestem", który jest odmiennym, zmuszającym do zatrzymania i refleksji, spojrzeniem na celebrowanie świąt religijnych. Myślą przewodnią tego przedstawienia jest miniatura Doroty Górczyńskiej-Bacik:

Zawieruszyłeś mi się Boże 
w tym całym ciebie świętowaniu. 
Zawisłeś bombką na choince, 
a na wiosnę, w dostojnym, czekoladowym jaju. 
Na koniec parę słów jeszcze o planach na najbliższy czas. 

Trwają intensywne próby do sztuki mojego autorstwa "Przysiadki na Centralnym". Reżyserem jest Dorota Górczyńska-Bacik, muzykę do spektaklu skomponował Remi Juśkiewicz, a premiera planowana jest na listopad 2019.

Jest to opowieść o ludziach bezdomnych, wykluczonych, żyjących na marginesie, gdzieś na krawędzi między wczoraj a dziś, dla których dworzec kolejowym jest jedynym schronieniem, a jedyną nadzieją, że zatrzyma się tu pociąg, który zawiezie ich do jutra.
 

Tekst i zdjęcia: Wiesław Fałkowski 


Wiesław Fałkowski -  poeta, autor sztuki teatralnej i tekstów piosenek, dziennikarz, fotograf, bloger. Popularność zyskały cykle wierszy pełne absurdu i humoru, ale także smutku i tęsknoty. Jego wiersze  ukazały się w autorskich tomikach oraz w licznych antologiach. Współautor projektu poetycko-muzycznego "Remi & Falko"; członek Grupy Artystycznej KaMPe w Londynie; współpracuje z Teatrem Katharsis w Dunstable. Mieszka w Anglii. 
 

 


PANORAMA - MAGAZYN RADIA POLONIA CFMB 1280 AM, MONTREAL, KANADA
Tel: (514) 367-1224, (514) 963-1080, E-mail: [email protected]
Designed and maintained by Andrzej Leszczewicz
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
ZALOGUJ SIĘ