.
NUMER 5 / PAŹDZIERNIK 2019

MAGAZYN PANORAMA
352 Bergevin, Suite 6 
Lasalle, Qc
H8R 3M3 

E-mail: [email protected]

Tel. (514) 367-1224 
Tel. (514) 963-1080 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Cohen uhonorowany 

Dla fanów Leonarda Cohena i kolekcjonerów z pewnością ważną datą był 21 września 2019 roku. Wtedy to Poczta Kanadyjska wprowadziła do obiegu trzy znaczki z wizerunkiem artysty, nie jest to przypadek, że miało to miejsce akurat tego dnia. 21 września 1934 roku w Montrealu w Westmount urodził się Leonard Cohen. W tym roku przypada 85 rocznica jego urodzin. 

Przed budynkiem Poczty na ul. Saint-Catherine West w Montrealu, w sobotnie przedpołudnie ustawiła się długa kolejka. Miłośnicy muzyka, pieśniarza, poety, mogli celebrować to ważne wydarzenie przy kawałku ciasta, a szczęściarze mieli okazję wygrać ciekawe nagrody związane z twórczością Mistrza. 

Jak czytamy na stronie internetowej The Globe and Mail, znaczki przedstawiają Cohena w różnych etapach jego życia. Na srebrnym widzimy więc Cohena "poetę" z 1967 roku. Znaczek złoty, to rok 1988, z czasów, kiedy Cohen wydał album "I'm Your Man" (z charakterystyczną czarno-białą okładką, na której artysta prezentuje się z bananem w ręku). Przyznaję, że jest to płyta, od której moja platoniczna miłość do artysty się rozpoczęła. Znaczek brązowy pokazuje artystę dojrzałego, z roku 2012. Co ciekawe, znaczki będą dostępne tylko przez dwa lata. 

Przy okazji ich wydania myślę, że warto nieco pochylić się nad sylwetką i bogatą twórczością Cohena. 

Wydaje mi się, że jego fenomen tkwi przede wszystkim w uczciwości z jaką traktował odbiorców. Wszystko, co miał do powiedzenia pochodziło z serca i duszy, nieco mrocznej, momentami smutnej, ale też niepozbawionej poczucia humoru, co słychać chociażby w wywiadach. 
Kilka razy sam muzyk wspomina także o depresji. Jego piosenki, to przepojone cierpieniem, miłością, bólem i zdradą rozmowy z samym sobą i słuchaczem. Ale jest też nadzieja. Bo nawet pęknięcia, rysy, służą temu, by przechodziło przez nie światło. Rozmowy z Bogiem, czy też wątpliwości nad jego istnieniem. Wszystko to można odczytać w tych małych "dziełach sztuki" jakimi są piosenki Leonarda Cohena.

Cohen powiadał, że został obdarzony złotym głosem, śpiewał głosem o głębokiej, pięknej barwie. Nie uważał się za piosenkarza i wielu nawet jego fanów przyznaje, że nie śpiewał idealnie. A jego przeciwnicy twierdzą, że na koncertach był nudziarzem. 

Ale, chyba wszyscy zgodzą się, że pisał pięknie. Dla mnie Cohen, to przede wszystkim poeta. Był skromny, pokorny i to było prawdziwe. Za to kochały go tłumy, w piosence "Hallelujah" przyznaje, że cokolwiek robił, starał się robić to najlepiej jak potrafił, a potem zaraz skromnie dodaje, że było to za mało. Jednak mówił prawdę, nie oszukiwał swoich fanów. 

Jego ostania płyta "You Want It Darker" to pożegnanie, pogodzenie się z tym, co nieuniknione. Została wydana w październiku 2016 roku, Cohen zmarł w Los Angeles ponad miesiąc później 7 listopada 2016 r.
 

Katarzyna Knieja


Katarzyna Knieja - pedagog z wykształcenia, trochę "niedzisiejsza" miłośniczka kultury wszelakiej, podróżowania, natury i zwierząt. Ze swej pasji uczyniła zawód, na co dzień zajmuje się opieką nad czworonożnymi pupilami mieszkańców Montrealu i sprawianiem, by jej życie miało sens. Posiadaczka ubóstwianego psa o wdzięcznym imieniu Thor.
 


PANORAMA - MAGAZYN RADIA POLONIA CFMB 1280 AM, MONTREAL, KANADA
Tel: (514) 367-1224, (514) 963-1080, E-mail: [email protected]
Designed and maintained by Andrzej Leszczewicz
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
ZALOGUJ SIĘ