.
NUMER 2 / LIPIEC 2019

MAGAZYN PANORAMA
352 Bergevin, Suite 6 
Lasalle, Qc
H8R 3M3 

E-mail: [email protected]

Tel. (514) 367-1224 
Tel. (514) 963-1080 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Thierry Mugler - modowe dzieła sztuki

Dla miłośników mody zafascynowanych tym, co słychać w tzw. wielkim świecie, Muzeum Sztuk Pięknych w Montrealu przygotowało nie lada ucztę. Od 2 marca aż do 8 września 2019 r. dostępna jest dla zwiedzających wystawa ekskluzywnej odzieży, szkiców, kolekcji i perfum "Angel" Thierry Muglera - znanego francuskiego projektanta. Jest to jego, pierwsza w historii, retrospektywa.

W Montrealu możemy podziwiać ponad 140 kreacji powstałych między 1973 a 2001 rokiem.
Wszystko uzupełnione jest zdjęciami autorstwa najlepszych fotografów takich jak Helmut Newton, Sarah Moon czy David LaChapelle, na których gwiazdy światowej sceny muzycznej, filmowej i mody, prezentują się w strojach projektanta.

Jak można przeczytać, na stronie internetowej muzeum, wystawa cieszy się ogromną popularnością, do połowy czerwca odwiedziło ją ponad 125 tysięcy osób.
Thierry Mugler "ubiera" najbogatszych tego świata. Wśród nich jest choćby Kim Kardashian, która przyjechała do Montrealu na otwarcie wystawy. I nie był jej straszny trzaskający marcowy mróz. W skąpej sukni projektu Muglera, w świetle kamer i fleszy aparatów paradowała podczas montrealskiej zimy jak na celebrytkę przystało.

Znane nazwiska przyciągają do muzeum tłumy, które chcą zasmakować choć przez chwilę "wielkiego świata". Kreacja mody w takiej oprawie to dobry pomysł, by ściągnąć do muzeum tych, którzy na co dzień nie są odbiorcami sztuki. Tym bardziej, że wystawa jest ciekawa, pełna efektów specjalnych, daje wrażenie, że wchodzi się w świat wyobraźni projektanta, fotografa, tancerza - człowieka wielu talentów.

Widzimy tu oryginalne pomysły autora. Całość podzielona jest na siedem tematycznych "pokoi", mamy więc m.in. pokój inspirowany sztuką Shakespear’a "Macbeth", stroje z epoki w połączeniu z pokazem audiowizualnym, co (jak myślę), ma nadać dramatyzmu całemu przedsięwzięciu.
Kolejny pokój to kostiumy, które nosiły gwiazdy sceny muzycznej (np. David Bovie, Beyoncé, Lady Gaga), mody (Jerry Hall) czy filmu (Sharon Stone). Głównie haute couture, czyli szyte specjalnie dla konkretnej osoby. Mamy jeszcze m.in. pokój z ubraniami wyłącznie czarno-białymi oraz pokój kobiet, w którym autor, odpowiednią kreacją podkreśla ich siłę. Kolejna sala związana jest z naturą: tematyką morską i lasem. Widzimy m.in. kostium meduzy, syreny, modliszki czy motyla. Prawdziwe dzieła sztuki, metamorfozy: chimery, stwory i insekty w kobiecym wydaniu. Nie brakuje także kolekcji "futuristic" czyli wyobrażeń Muglera o tym, jak moda będzie wyglądać w przyszłości.

Ekskluzywne kolekcje, na które nie każdy może sobie pozwolić, dzięki wystawie stają się bardziej przystępne zwykłemu "zjadaczowi chleba". Przez kilka chwil może się on poczuć jakby brał udział w największych pokazach światowej mody i przechadzał się na wybiegu obok takich sław jak Claudia Shiffer czy Naomi Cambell.

Cała organizacja wystawy robi wielkie, ogromne wrażenie. Montreal (jak mówi kustosz muzeum), to jedno z niewielu miast na świecie gdzie Thierry Mugler zgodził się pokazać swoje projekty. Głównie ze względu na otwartość naszego miasta na nowość i eklektyzm - a tego z pewnością nie brakuje w twórczości artysty, której "owoce" możemy podziwiać na wystawie "Thierry Mugler - couturissime".
 

Katarzyna Knieja


Katarzyna Knieja - pedagog z wykształcenia, trochę "niedzisiejsza" miłośniczka kultury wszelakiej, podróżowania, natury i zwierząt. Ze swej pasji uczyniła zawód, na co dzień zajmuje się opieką nad czworonożnymi pupilami mieszkańców Montrealu i sprawianiem, by jej życie miało sens. Posiadaczka ubóstwianego psa o wdzięcznym imieniu Thor.


PANORAMA - MAGAZYN RADIA POLONIA CFMB 1280 AM, MONTREAL, KANADA
Tel: (514) 367-1224, (514) 963-1080, E-mail: [email protected]
Designed and maintained by Andrzej Leszczewicz
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
ZALOGUJ SIĘ