.
NUMER 7 / GRUDZIEŃ 2019

MAGAZYN PANORAMA
352 Bergevin, Suite 6 
Lasalle, Qc
H8R 3M3 

E-mail: [email protected]

Tel. (514) 367-1224 
Tel. (514) 963-1080 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Koncert "Slavic Vibrations" 

16 listopada 2019 roku w kościele św. Jana Chrzciciela w Montrealu odbył się koncert: "Slavic Vibrations" zainicjowany i opracowany przez pianistkę Justynę Gabzdyl. Koncert został ufundowany przez Fundację Rodziny Korwin-Szymanowski a organizacją zajął się Polski Instytut Naukowy w Montrealu.

Pogoda tego dnia była prawdziwie listopadowa, deszczowa, chłodna. Jedynie perspektywa wspaniałego przeżycia artystycznego, zapowiedzianego wywiadem Radio Polonia z inicjatorką i wykonawczynią Justyną Gabzdyl i Ellą Wilhelm - jedną z wykonawców - sprowokowała mnie do opuszczenia domowych pieleszy.

I nie zawiodłam się! To był wspaniały koncert muzyki kameralnej na najwyższym poziomie. Wrażenia artystyczne potęgowało ogromne, przepiękne wnętrze kościoła, znanego z licznych koncertów, dobrej akustyki i ciekawych efektów świetlnych. 

Koncert prowadziła Liliana Komorowska, która, po powitalnej przemowie Konsula Generalnego RP w Montrealu, przypomniała kilkuletnią już tradycję spotkań muzycznych mających na celu promowanie Polski i polskiej muzyki. Zainspirowane przez Justynę Gabzdyl koncerty z okazji Święta Niepodległości Polski, tym razem miały dodatkowy cel - upamiętnienie dwusetnej rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki. 

Znakomicie dobrany program koncertu miał na celu stworzenie możliwości odkrycia niezwykłego piękna polskiej muzyki klasycznej XIX, XX i XXI wieku zainspirowanej polskim folklorem.  Program otwierało trio fortepianowe Fryderyka Chopina - jedyny tego rodzaju utwór muzyki kameralnej z wczesnych lat jego twórczości. Wykonany po mistrzowsku przez trójkę artystów: Justynę Gabzdyl przy fortepianie, Pawła Blaszkowskiego - skrzypce i Olgę Miziuk na wiolonczeli, składający się z czterech części utwór we fragmentach przywodził na myśl motywy tańców ludowych oberka, krakowiaka czy kozaka. Podobne akcenty folklorystyczne, tym razem w bardziej współczesnej wersji muzyki klasycznej pojawiały się w trio Artura Malawskiego, popularnego kompozytora lat pięćdziesiątych ubiegłego stulecia, dyrygenta i pedagoga (jego najsłynniejszym uczniem był Krzysztof Penderecki), laureata licznych nagród i wyróżnień za pracę artystyczną. W drugiej części spotkania do wykonawców dołączyli Ella Wilhelm - soprano i Joao Catalao - perkusja. Usłyszeliśmy, między innymi, słynną arię Roxany z opery "Król Roger" Karola Szymanowskiego oraz trzy pieśni Stanisława Moniuszki. Ella zachwyciła widzów znakomitą interpretacją Roksany i dużą dozą humoru, którego nie poskąpiła pieśniom Moniuszki. Pieśni te, zaaranżowane przez kompozytorkę młodego pokolenia Adriannę Furmanik-Celejewską, zaskoczyły fragmentami nowoczesnej improwizacji inspirowanej folklorem i jazzem. Joao Catalao zafascynował publiczność niebanalnymi efektami perkusyjnymi.

Koncertowi towarzyszyła wystawa bardzo ciekawych dzieł malarskich dwóch montrealskich artystek: Agnieszki Rajewskiej i Katarzyny Chmielarz. 

Wieczór zakończyły dyskusje i wymiana wrażeń przy winie i poczęstunku w siedzibie Polskiego Instytutu Naukowego i Polskiej Biblioteki.

Był to bardzo udany wieczór, za który należą się ogromne podziękowania inicjatorce - Justynie Gabzdyl za pomysł i przygotowanie artystyczne koncertu, Fundacji Rodziny Korwin-Szymanowski za jego ufundowanie i Polskiemu Instytutowi za organizację.

Wielkie brawa!!! 

Jolanta Duniewicz


Jolanta Duniewicz - architekt (Politechnika Warszawska). Współorganizatorka Montrealskiej Kawiarni Literackiej. Zainteresowana i pełna pasji dla wszystkiego, co ją otacza: od pracy zawodowej, kontaktów międzyludzkich, rozwoju osobistego, przez umiłowanie piękna (od natury do sztuki), aż po dom, ogród, odżywianie, zdrowie, diety, kuchnię, rozrywki, trendy.
 


PANORAMA - MAGAZYN RADIA POLONIA CFMB 1280 AM, MONTREAL, KANADA
Tel: (514) 367-1224, (514) 963-1080, E-mail: [email protected]
Designed and maintained by Andrzej Leszczewicz
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
ZALOGUJ SIĘ