.
NUMER 8 / STYCZEŃ 2020

MAGAZYN PANORAMA
352 Bergevin, Suite 6 
Lasalle, Qc
H8R 3M3 

E-mail: [email protected]

Tel. (514) 367-1224 
Tel. (514) 963-1080 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Imagine Van Gogh - uczta dla wyobraźni 

Dzięki wystawie "Imagine Van Gogh", która ma miejsce w Arsenal Contemporary Art Centre w Montrealu, miałam niebywałą okazję niejako wtopić się w magiczny świat Vincenta Van Gogha. Niedocenianego za życia, ubóstwianego po śmierci, geniusza malarstwa, którego życie było jak jego obrazy: niespokojne, szalone, niebezpieczne, a jednocześnie bajecznie kolorowe. Ruchome, zmieniające się jak w kalejdoskopie, dotykały mnie, czarowały pięknem. Dzięki dziełom Mistrza przez pół godziny byłam niemal "w głowie" wspaniałego malarza. 

Eksplozja talentu, niebywałej wyobraźni, soczyste kolory, odcienie czerni i bieli, intensywne emocje i piękno to słowa, które cisną się na usta i papier, gdy próbuję opisać tę wystawę. Na ścianach muzeum, na suficie, na podłodze, wszędzie gdzie sięga wzrok, widziałam największe dzieła artysty. Autoportrety, "Słoneczniki", "Gwieździstą noc", która robi chyba największe wrażenie i wiele innych (ponad 200 prac powstałych w latach 1880-1890). 

Wraz ze zmieniającymi się obrazami zmienia się muzyka, która towarzyszy obrazom, jest równie ujmująca, stonowana, kojąca, a momentami niepokojąca, współgra cudownie z tym, co widzimy. 
To wystawa, którą absolutnie trzeba zobaczyć. Od lat robi furorę na świecie, a widząc tłumy ludzi, przybyłych w sobotni grudniowy wieczór do muzeum, jestem przekonana że podobnie będzie i tu, w Montrealu. 

By zobaczyć wszystkie, zmieniające się po sobie, obrazy potrzeba około pół godziny. Jednak nie ma tu przewodnika, czy określonego czasu, w którym należy oglądać dzieła. Kto chce może, we własnym tempie, delektować się tą, zapierającą dech w piersiach sztuką.  Można nawet na kilka godzin zapomnieć się razem z panem Vincentem i odkryć niezwykłe bogactwo jego wyobraźni.
Wystawa otwarta jest do 2 lutego 2020 roku.  Ciekawostką może być fakt, że jeszcze przed jej otwarciem (5 grudnia 2019 r.) zostało sprzedane 40 tys. biletów.  Za całość projektu odpowiedzialni są artyści: Annabelle Mauger and Julien Baron.

Serdecznie polecam tę wyjątkową wystawę. 
 

Katarzyna Knieja 


Katarzyna Knieja – pedagog z wykształcenia, trochę "niedzisiejsza" miłośniczka kultury wszelakiej, podróżowania, natury i zwierząt. Ze swej pasji uczyniła zawód, na co dzień zajmuje się opieką nad czworonożnymi pupilami mieszkańców Montrealu.  Posiadaczka  psa o wdzięcznym imieniu Thor.
 


PANORAMA - MAGAZYN RADIA POLONIA CFMB 1280 AM, MONTREAL, KANADA
Tel: (514) 367-1224, (514) 963-1080, E-mail: [email protected]
Designed and maintained by Andrzej Leszczewicz
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
ZALOGUJ SIĘ