.
NUMER 10 / MARZEC 2020

MAGAZYN PANORAMA
352 Bergevin, Suite 6 
Lasalle, Qc
H8R 3M3 

E-mail: [email protected]

Tel. (514) 367-1224 
Tel. (514) 963-1080 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Muzyczni potentaci handlowi

Spośród wielu sklepów muzycznych w Montrealu największym powodzeniem cieszą się dwie najpotężniejsze placówki: Maison Archambault i Centre de musique Steve. Magazyn Archambault został wybudowany w 1929 roku przez Edmonda Archambault. Nazwisko to stało się z biegiem czasu synonimem życia muzycznego w Quebecu. Kto z nas nie pomyśli dziś o "Archambault" planując zakupy nut czy instrumentu muzycznego? Można tam nabyć poszukiwane CD i DVD: nowo wydane i te starsze, zapomniane. Sklep imponuje także ogromną ilością nowych i starszych wydawnictw muzycznych, europejskich i amerykańskich. Dostępne są nuty na różne instrumenty zarówno dla początkujących jak i dla profesjonalistów. Przekrój wydawnictw jest niezwykle szeroki od muzyki rozrywkowej po operową. Historia tej placówki jest na tyle ciekawa, że warto ją poznać.

Edmond Archambault był od roku 1896 nauczycielem fortepianu i sprzedawcą nut w małym sklepiku, którego był współwłaścicielem u zbiegu ulic Saint-Denis i Sainte-Catherine. Gdy w 1919 roku został jedynym właścicielem, jego ogromnym marzeniem stało się wybudowanie wielkiego sklepu muzycznego. Upłynęło 10 lat zanim Edmond mógł zrealizować swój projekt - wzniesienie olbrzymiego, jak na tamte czasy, 7-piętrowego muzycznego domu handlowego. Nowo powstały gmach u zbiegu ulic Sainte- Catherine i Berri nazwał "Maison d'avenir." Przed śmiercią w 1947 roku przekazał sklep trzem swoim bratankom Pierre, Rosaire i Edmond. Pierre wycofał się z branży w 1959 roku, sprzedając swoje akcje Rosaire i Edmondowi. 

W latach 60-tych XX-wieku w magazynie sprzedawano głównie płyty europejskie, a w następnej dekadzie, gdy rząd Quebecu zdecydował się doinwestować miejscowy przemysł muzyczny, rozpoczęto dystrybucję płyt lokalnych pod etykietą "Select Alouette". Dzięki temu wylansowano wówczas wiele gwiazd spośród artystów quebeckich (np.Jean-Pierre Ferland, Monique Lefebre). 

Trzecie pokolenie rodu Archambault, które przejęło pieczę nad sklepem, to synowie Edmonda (drugiego) i Rosaire. Podczas ich administrowania sklep osiągnął niespotykany wcześniej rozmach. W ostatnich trzydziestu latach obroty zwielokrotniły się, a liczba nabywców wyraźnie wzrosła. Dziś podstawową misją placówki jest sprzedaż instrumentów elektronicznych i wszelkich akcesoriów muzycznych wysokiej jakości jak struny, kamertony, mikrofony, wzmacniacze. Prym wiodą keyboardy i syntezatory o różnych wielkościach i możliwościach wykonawczych. Istnieje też duży asortyment tradycyjnych instrumentów akustycznych - strunowych i perkusyjnych. Specjalny salon przeznaczony jest na pianina i fortepiany różnych firm. 

Pomieszczenia sklepu zajmują pięć pięter, a w biurze znajduje się księga pamiątkowa, gdzie można odnaleźć zapiski historyczne i autografy wybitnych artystów, którzy odwiedzili ten dom handlowy: Maurice Chevalier, Edith Piaff, Charles Aznavour, Fernandel czy Louis Mariano. Można by rzec, że ten wielopiętrowy gmach staje się powoli pomnikiem historycznym. Ogromne zapotrzebowanie na instrumenty wymusiło otwieranie nowych filii "Archambault". W 2016 roku otwarto dwie kolejne filie, następnie ich ilość powiększyła się do 14 obejmując oprócz Montrealu takie miasta jak Quebec, Sherbrooke i Trois-Rivieres.

Drugi muzyczny potentat handlowy w Montrealu to "Centre de musique Steve". Sklep otworzył podwoje w 1965 roku przy ulicy Saint-Antoine Ouest 51, w pobliżu Starego Miasta. Jego założycielem był 18-letni wówczas Steve Kirman. Lata 70-te XX wieku charakteryzowały się, jak wiadomo, odkryciem nowych technologii w produkcji instrumentów. Zwiększyły się możliwości dźwiękowe i kolorystyczne. Narastała moda gry na gitarze, triumfy święciła muzyka Beatlesów i rock. Te okoliczności zwielokrotniły zainteresowanie instrumentami i akcesoriami muzycznymi zarówno wśród profesjonalnych muzyków  jak i amatorów. 

Prym w produkcji instrumentów przejęła Japonia, a sprzęt muzyczny z tego kraju znajdował wielu nabywców, dzięki wysokiej jakości i niskim cenom. "Steve" szedł z duchem czasu i wykorzystując koniunkturę potrafił dostosować się do nowych wymogów klienteli. Serwował w sprzedaży organy MIDI, syntezatory, gitary i perkusję elektryczną oraz inne instrumenty. Z roku na rok magazyn rozwijał swą działalność zwiększając ustawicznie obroty. Dziś ogromny asortyment pozwala zaoferować klientom niemal wszystko czego poszukują, również wypożyczanie instrumentów. Ustępuje on "Archambault" jedynie pod względem oferowanych wydawnictw nutowych. Sklep zajmuje szereg pomieszczeń i zatrudnia ponad 50 pracowników, którzy fachowo i z dużą kulturą obsługują klientów. Z biegiem czasu Steve Kirman rozwinął sieć macierzystego magazynu otwierając punkty sprzedaży w Toronto i Ottawie. W montrealskiej aglomeracji miejskiej istnieją 3 filie: 150 Sainte-Catherine Est, Greenfield Park i Dollard-des-Ormeaux. Wśród mniejszych sklepów muzycznych w Montrealu do bardziej znanych należą Italmelodie, Nantel-Pianos i Centre Musical Ahuntsic.
 

Radosław Rzepkowski


Radosław Rzepkowski - muzykolog, pianista, krytyk muzyczny, publicysta.

 


PANORAMA - MAGAZYN RADIA POLONIA CFMB 1280 AM, MONTREAL, KANADA
Tel: (514) 367-1224, (514) 963-1080, E-mail: [email protected]
Designed and maintained by Andrzej Leszczewicz
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
ZALOGUJ SIĘ