.
NUMER 8 / STYCZEŃ 2020

MAGAZYN PANORAMA
352 Bergevin, Suite 6 
Lasalle, Qc
H8R 3M3 

E-mail: [email protected]

Tel. (514) 367-1224 
Tel. (514) 963-1080 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Jak przestać powielać schematy nieefektywnego działania w biznesie?

Bardzo często na moich warsztatach, seminariach, opowiadam jak z gracją, w wieku 25 lat rozłożyłam z dwoma wspólnikami naszą pierwszą spółkę, która miała stworzyć i sprzedawać oprogramowanie IT dla kancelarii prawnych w Warszawie. Dzielę się też tym, że paradoksalnie, jak dotąd był to jeden z moich największych sukcesów na drodze do przedsiębiorczości i bycia właścicielem biznesu.

Dlaczego? Ano dlatego, że to właśnie dzięki tej spektakularnej klapie dziś jestem współwłaścicielką dwóch spółek, w tym jednej w Wielkiej Brytanii oraz fundacji, które ładnie się rozwijają.

Powstaje tylko pytanie, jak przekuliśmy to doświadczenie (z rozmysłem nie nazywam zamknięcia tamtej firmy porażką) na dzisiejszy sukces? 

Otóż, kiedy okazało się, że rozłożyliśmy firmę i dopełniliśmy wszystkich formalności związanych z jej zamknięciem, to dokładnie w tym momencie uruchomiliśmy u siebie (a przynajmniej ja w mojej głowie i na kartce papieru) cykl uczenia się dorosłych, czyli tzw. Cykl Kolba.

Narzędzie świetnie znane trenerom i coachom, lecz jako przedsiębiorca jestem zdania, że ten cykl to jedno z najważniejszych, najefektywniejszych i najpotężniejszych narzędzi w firmie, które służy rozwojowi biznesu i przedsiębiorcy, a zatem, które warto świadomie stosować.

Czym jest Cykl Kolba? - dużo na ten temat znajdziecie wpisując ta nazwę w przeglądarkę internetową, nie mniej postanowiłam napisać kilka słów od siebie i to od razu na przykładzie!

Cykl Kolba składa się z 4 etapowego procesu, który po spirali winduje ciebie i twoją firmę do góry, a nie jak to się często mówi po kole (nie, nie ganiasz w kółko powtarzając te same błędy - masz piąć się w procesie nauki do góry). Ważne jest to, że w cykl można wejść na każdym etapie (zależy od tego na jakim etapie jesteś teraz), choć mi najłatwiej wchodzić w niego od tzw. doświadczenia. Żeby było łatwiej pokażę od razu jak przebiegał u mnie Cykl Kolba po zamknięciu firmy.

Doświadczenie zamknięcia spółki (to był już etap pierwszy procesu), który uruchomił cały cykl, ale tylko dlatego, że po nim zatrzymałam się w następnej fazie - fazie refleksji.

To w niej przyszedł czas na analizę tego, co się właściwie wydarzyło i dlaczego. Zarówno od strony faktów, relacji jak i emocji, jakie poszczególne wydarzenia to wywoływały. Łatwo nie było i prawdę powiedziawszy jest to dla mnie najtrudniejszy element. Niemniej nagrodą był już kolejny etap - etap wyciągania wniosków oraz stworzenia nowej "teorii", która mówiła jak będę prowadzić kolejną swoją firmę. Co zrobię tak samo, czego nie zrobię w ogóle, a co zrobię inaczej - to były pytania, na które musiałam sobie odpowiedzieć.

Wyciągnięcie wniosków i ustalenie nowego sposobu prowadzenia firmy to nie był koniec cyklu. Na tym etapie nie wolno przejść w etap działania czyli nowego doświadczenia. Choć właśnie tak dość często robimy i wydaje się to naturalną koleją rzeczy, ale na to zdecydowanie jest jeszcze za wcześnie. Ponieważ kolejnym czwartym etapem jest planowanie nowych działań, czyli w moim przypadku zaplanowanie kolejnej firmy. Dopiero po tym kroku miało sens wchodzenie w nowe działanie, nowe doświadczenie związane z prowadzeniem nowej firmy.  Dlaczego dopiero po nim? Ponieważ dzięki refleksji, wyciągnięciu wniosków i stworzeniu nowej teorii oraz zaplanowaniu kolejnych działań weszłam w nowe doświadczenia już na wyższym poziomie. To dlatego napisałam na początku, że cykl ten przypomina spiralę idącą ku górze. W moim przypadku "spirala nauki poszła do góry" czyli tych samych błędów już nie popełniłam. Popełniałam inne! Tyle, że te kolejne nie rozsadziły mi nowej spółki, a dzięki kolejnym cyklom Kolba, jakie wykonywałam (nie koniecznie po błędach, ale i po sukcesach, aby wiedzieć, co zrobiłam, że osiągnęłam sukces) jestem dziś tu z Softway'em i z inicjatywą Firma jest Kobietą.
 

Anna Kupisz 


Anna Kupisz - kobieta biznesu, ekonomista, negocjator, psycholog, autorka książek biznesowych. Pomysłodawczyni inicjatywy "Firma jest Kobietą" w ramach której od 5 lat dzieli się nie tylko praktyczną wiedzą, ale i swoim 10-letnim doświadczeniem biznesowym z przedsiębiorczymi Polkami z całego świata. www.firmajestkobieta.com. Jako mentor i strateg biznesowy pokazuje jak przeprowadzić w firmie audyt po to, by okiełznać finanse, dokonać pełnej analizy i na tej podstawie zbudować strategię biznesową realizującą określony cel finansowy.  Jeśli potrzebujesz dowiedzieć się więcej lub chcesz skontaktować się z Anią wejdź na stronę: www.kupishandcichosh.com (Warszawa - Londyn) 

 


PANORAMA - MAGAZYN RADIA POLONIA CFMB 1280 AM, MONTREAL, KANADA
Tel: (514) 367-1224, (514) 963-1080, E-mail: [email protected]
Designed and maintained by Andrzej Leszczewicz
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
ZALOGUJ SIĘ