.
NUMER 1 / CZERWIEC 2019

MAGAZYN PANORAMA
352 Bergevin, Suite 6 
Lasalle, Qc
H8R 3M3 

E-mail: [email protected]

Tel. (514) 367-1224 
Tel. (514) 963-1080 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Święto Europy w Montrealu

W sobotnie popołudnie, 11 maja 2019 roku, mieszkańcy Montrealu mieli okazję uczestniczyć w Święcie Europy, zorganizowanym przy pomniku George-Etienne Cartier'a przez grupę "zapaleńców" z Collectif Fetons l'Europe a Montréal. Okazją ku temu był Dzień Europejski, obchodzony 9 maja oraz wybory do Parlamentu Europejskiego.

Pogoda tego dnia nie zapowiadała się jako łaskawa dla organizatorów. Jednak, na szczęście, po porannej ulewie, wyszło słońce i uczestnicy święta mogli cieszyć się do woli z, przygotowanych dla nich atrakcji. Publiczność, w rezultacie, dopisała i, choć na początku pod pomnikiem zgromadziło się niewiele osób, z czasem przybyło ich około kilkuset. Wśród nich można było zobaczyć wielu przedstawicieli Europy i nie tylko. Na wietrze dumnie powiewały flagi m.in. Polski i Francji, chociaż czołowe miejsca przy pomniku miały, oczywiście, flagi Europy, Kanady i Quebecu. 

Nieco zasmuca fakt, że przedstawiciele organizatorów i artyści, w większości, mówili tylko po francusku, z czego można by wysnuć wniosek, że w Europie mówi się tylko tym językiem, ale, z drugiej strony, obecność w tym, a nie innym miejscu na mapie świata, ma swoje prawa. 

Montreal to miasto różnorodności kulturowej. Wielu z nas, Europejczyków, mimo pozornych różnic, znalazło tutaj swój dom. Tańce z Europy i odległych zakątków świata połączyły tego dnia wszystkich. Właśnie taniec i muzyka są chyba najlepszym sposobem, by wyrazić radość z bycia razem.

Grupa wolontariuszy, która wymyśliła i zrealizowała po raz pierwszy w tym roku dzień europejski w Montrealu, zaprosiła do udziału wielu artystów, m.in. zespół Tamari'i no Tahiti, tancerki zaprezentowały, w pięknych egzotycznych strojach, taniec z Tahiti. Nie zabrakło także bałkańsko-cygańskich rytmów w wykonaniu dwóch sióstr z Ethereal Tribal, które do wspólnego tańca zaprosiły także widzów, podobnie jak grupa ze szkoły baletu  Ecole de Ballet TuTu. Ciekawostką, która mogła zrobić wrażenie na publiczności, był popis sztuki cyrkowej w wykonaniu międzynarodowego duetu Anji i Santiago.

Kulminacją dnia europejskiego, było wystąpienie Stevena Roth'a, szefa Collectif Fetons l'Europe a Montréal, który podziękował mieszkańcom Montrealu za tak liczny udział w przedsięwzięciu.

Przesłaniem organizatorów było pokazanie siły w jedności oraz miłości do Europy. W tym dniu każdy mieszkaniec Montrealu był Europejczykiem. Mimo wielu różnic, potrafimy być ze sobą, razem się cieszyć, tańczyć, radować z wolności. Z pewnością to, co leży u podstaw zjednoczonej Europy, miało swoje odzwierciedlenie w to sobotnie, majowe popołudnie.
 

Katarzyna Knieja


Katarzyna Knieja - pedagog z wykształcenia, trochę "niedzisiejsza" miłośniczka kultury wszelakiej, podróżowania, natury i zwierząt. Ze swej pasji uczyniła zawód, na co dzień zajmuje się opieką nad czworonożnymi pupilami mieszkańców Montrealu i sprawianiem, by jej życie miało sens. Posiadaczka ubóstwianego psa o wdzięcznym imieniu Thor. (Montreal) 


PANORAMA - MAGAZYN RADIA POLONIA CFMB 1280 AM, MONTREAL, KANADA
Tel: (514) 367-1224, (514) 963-1080, E-mail: [email protected]
Designed and maintained by Andrzej Leszczewicz
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
ZALOGUJ SIĘ