.
NUMER 7 / GRUDZIEŃ 2019

MAGAZYN PANORAMA
352 Bergevin, Suite 6 
Lasalle, Qc
H8R 3M3 

E-mail: [email protected]

Tel. (514) 367-1224 
Tel. (514) 963-1080 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

VII Festiwal Poezji Słowiańska Brosza

11-13 października 2019, Londyn

Festiwal Poezji Słowiańska Brosza w Londynie przechodzi do historii. 

Według zapowiedzi Aleksego Wróbla, założyciela Grupy Artystycznej KaMPe w Londynie, organizatora Słowiańskiej Broszy - tegoroczna, VII edycja tego Festiwalu była już ostatnią. 
Szkoda, bo ten festiwal organizowany od siedmiu lat przez Aleksego, przy wsparciu małżonki Bożeny Wróbel i kilku przyjaciół jest miejscem, gdzie spotykają się, wymieniają doświadczenia, nawiązują przyjaźnie i co najważniejsze - mają okazję do zaprezentowania swojej twórczości poeci, muzycy, artyści z Polski, Bułgarii, Czech, Słowacji, Ukrainy, Rosji, również ci, którzy mieszkają i tworzą z dala od swoich rodzinnych krajów. 

Mam przyjemność od trzech lat obserwować osobiście, skromnie wspierać i uczestniczyć jako poeta i autor tekstów piosenek w Festiwalu w Londynie. Jestem z tego bardzo dumny. 
Tym bardziej mi smutno, że powodem zawieszenia Słowiańskiej Broszy jest brak funduszy (choć się o tym nie mówi głośno). 

Szkoda, że tak mało jest instytucji, których obowiązkiem powinien być mecenat sztuki, literatury. Szkoda, że nie znalazł londyński festiwal wsparcia wśród sponsorów instytucjonalnych i prywatnych - bogatych miłośników poezji, literatury, muzyki i piosenki.  

Festiwal w Londynie ma wyjątkowy charakter: artyści spotykają się z dziećmi w szkołach, organizują konkursy literackie dla młodzieży. Przesłaniem festiwalu jest rozpowszechnianie miłości do słowa, języka i mowy ojczystej - poezji, literatury.

Jeszcze jedną cechą wyróżniającą poetyckie spotkania w Londynie jest obecność muzyki i piosenki.

Koncert finałowy VII Festiwalu Słowiańska Brosza odbył się w Jazz Cafe POSK i zachwycił licznie zgromadzonych widzów bardzo wysokim poziom artystycznym wykonawców i uczestników - aktorów, wokalistów, poetów i muzyków. 

Widowisko muzyczno-poetyckie "A los jak los" autorstwa Aleksego Wróbla (muzyka i teksty), było spektakularnym popisem wokalnym Ani Majeranowskiej-Widomskiej, Agnieszki Bąk i Małgosi Langner, które wspierała swoim wspaniałym sopranem Joanna Korpiela-Jatkowska.

Joanna Korpiela-Jatkowska - absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej w Bielsku-Białej i Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Łodzi. 

Joanna występowała wcześniej jako solistka w teatrach muzycznych w Gdańsku i w Gdyni. Ta wybitna polska sopranistka koncertowała w Niemczech i Holandii, a w latach 1997-2003 na stałe przebywała za granicą, koncertując w Europie i Azji. Obecnie koncertuje i prowadzi działalność pedagogiczną, zajmuje się produkcją spektakli słowno-muzycznych z udziałem młodzieży, jest animatorem kultury.

Premiera widowiska odbyła się w kwietniu 2019 na scenie "Kubiszówki" Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz w Bielsku-Białej, a w londyńskim przedstawieniu wzięli również udział aktorzy Teatru Katharsis z Dunstable - Anna Dowgiert, Ewa Taylor, Piotr Gruszecki oraz Dorota Górczyńska-Bacik, dyrektor i reżyser, założycielka teatru w Dubstable. 

Dorota Górczyńska-Bacik - jest artystą wszechstronnym: prowadzi teatr, pisze scenariusze, reżyseruje, jest poetką, malarką, aktorką. Od kilkunastu lat mieszka w Anglii. Teatr Katharsis znany jest dobrze angielskiej Polonii, wystawia bowiem spektakle w szkołach, kościołach, domach polonijnych. O Teatrze Katharsis pisałem już na łamach Panoramy - LUDZIE, MOC, PASJA - Niezwykłe wydarzenie artystyczne (link: http://panoramanews.org/kultura7wrze19.htm).

Wydarzeniem najwyższej wagi podczas koncertu finałowego VII Festiwalu Poezji Słowiańska Brosza było światowe prawykonanie Suity 2019 Janusza Kohuta. Suita 2019 to instalacja multimedialna, w której kompozytor i wykonawca Janusz Kohut występuje w dwóch postaciach: na żywo, przy fortepianie i na ekranie, gdzie odtwarzany jest film Alfreda Sosgórnika obrazujący proces tworzenia i powstawania dzieła Suita 2019.
 

Janusz Kohut to wybitny polski kompozytor i pianista. Komponuje muzykę teatralną i filmową, między innymi do serii kilkunastu filmów animowanych Marka Luzara pod tytułem „Szkoła Mędrców". Jest laureatem wielu międzynarodowych nagród. Do najważniejszych kompozycji Janusza Kohuta należą:  "Droga Nadziei - oratorium oświęcimskie", prawykonanie 11 listopada 1998 roku w Oświęcimiu; oratorium beskidzkie "Gość Oczekiwany" według dramatu Zofii Kossak. Prawykonanie oratorium miało miejsce podczas II Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Sacrum in Musica" w Bielsku-Białej. Utwór był również wykonywany m.in. w bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach podczas wizyty Jana Pawła II w 2002 roku, w katedrze w Gliwicach oraz w Opolu, w kościele Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie, gdzie został uznany wydarzeniem artystycznym 2003 roku. W sierpniu 2018 roku w Londynie miało miejsce prawykonanie "Kantaty NIEPODLEGŁOŚĆ". 

W ostatnim czasie artysta zagrał ponad 150 koncertów w Wielkiej Brytanii.

W 2018 roku otrzymał Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości nadany przez Prezesa Rady Ministrów.

Uczestnicy koncertu z przyjemnością wysłuchali też pięknej ballady "Moja ulica" w wykonaniu Piotra Cajdlera - kompozytora, gitarzysty, wokalisty i poety, lidera grupy ZOO Cafe. Piotr od kilkunastu lat mieszka i koncertuje w Wielkiej Brytanii.

W finałowym koncercie londyńskiego festiwalu nie mogło zabraknąć polskich akcentów niepodległościowych. Do Joanny Korpieli-Jatkowskiej (sopran) i Janusza Kohuta (fortepian) dołączyli Urszula Mizia (wiolonczela) i Remi Juśkiewicz (gitara, śpiew).

Urszula Mizia - wiolonczelistka, jest pedagogiem, organizatorem życia muzycznego, adiunktem na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Uprawia ożywioną działalność artystyczną; występuje z recitalami wiolonczelowymi, współpracuje z orkiestrami i zespołami kameralnymi; koncertuje w kraju i za granicą. Od 1995 roku kieruje działalnością Bielskiego Towarzystwa Muzycznego. Jest autorką projektu edukacyjnego "Wychowanie przez muzykę" oraz licznych artykułów naukowych. Ma w swoim dorobku cztery wydawnictwa nutowe, nagrania archiwalne, kilkanaście płyt DVD oraz CD. Nagrodzona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczeniem "Zasłużony dla kultury polskiej".

Remi Juśkiewicz - kompozytor, wokalista i gitarzysta mieszkający od 15 lat w Londynie. Od dzieciństwa związany jest ze środowiskiem scenicznym i estradą. Ukończył songwriting w The British and Irish Modern Music Institute w Londynie (BIMM). Studiuje muzykę w Kingston University w Londynie. 

W ramach Remi&Falko Project tworzy muzykę do wierszy współczesnych poetów polskich.

W tym składzie artyści zaprezentowali polskie pieśni, nawiązujące przesłaniem do patriotycznych działań niepodległościowych, oraz piosenki skomponowane przez Remiego Juśkiewicza do wierszy Aleksego Wróbla i Wiesława Fałkowskiego.

Wśród widowni byli uczniowie polskich szkół w Wielkiej Brytanii, laureaci organizowanego z okazji festiwalu konkursu literackiego.

Były oklaski, kwiaty, uściski, podziękowania, medale i dyplomy.

Na koniec, chciałbym wyrazić swoją ogromną wdzięczność, a myślę, że wielu dzieli to uczucie ze mną, Aleksemu Wróblowi i Grupie Artystycznej KaMPe za Festiwal Poezji Słowiańska Brosza. Jestem przekonany, że kolejne lata przyniosą wiele równie interesujących projektów i będziemy mogli cieszyć się słowem, poezją, muzyką i piosenką, a Londyn i okolice pozostaną miejscem prezentacji twórczości dla współczesnych poetów i wykonawców z Polski i całego świata.
 

Tekst zdjęcia: Wiesław Fałkowski


Wiesław Fałkowski -  poeta, autor sztuki teatralnej i tekstów piosenek, dziennikarz, w Anglii. fotograf, bloger. Popularność zyskały cykle wierszy pełne absurdu i humoru, ale także smutku i tęsknoty. Jego wiersze  ukazały się w autorskich tomikach oraz w licznych antologiach. Współautor projektu poetycko-muzycznego "Remi & Falko"; członek Grupy Artystycznej KaMPe w Londynie; współpracuje z Teatrem Katharsis w Dunstable.  
 
 

 


PANORAMA - MAGAZYN RADIA POLONIA CFMB 1280 AM, MONTREAL, KANADA
Tel: (514) 367-1224, (514) 963-1080, E-mail: [email protected]
Designed and maintained by Andrzej Leszczewicz
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
ZALOGUJ SIĘ