.
NUMER 4 / WRZESIEŃ 2019

MAGAZYN PANORAMA
352 Bergevin, Suite 6 
Lasalle, Qc
H8R 3M3 

E-mail: [email protected]

Tel. (514) 367-1224 
Tel. (514) 963-1080 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Dzieło sztuki czy obraz dekoracyjny? (Sztuka i Piękno - cz.2) 

Leonardo da Vinci, właśc. Leonardo di ser Piero da Vinci (1452-1519) - włoski malarz i wynalazca. Na temat jego dzieciństwa nie zachowało się wiele pewnych informacji, a w jego biografiach mieszają się one z legendami. Był nieślubnym synem florenckiego prawnika, pierwszych kilka lat życia spędził w domu swej matki, by w wieku 5 lat zamieszkać z ojcem i jego rodziną.

Ojciec rozpoznał u Leonarda talent i pokazał kilka jego prac znajomemu malarzowi, u którego da Vinci rozpoczął wszechstronną edukację artystyczną. Gdy miał 20 lat mógł już samodzielnie przyjmować zlecenia. Jako trzydziestolatek przeniósł się do Mediolanu, gdzie został nadwornym malarzem Ludwika Sforzy i poznał matkę naszej królowej Bony.

Był prawdziwym archetypem człowieka renesansu. Zajmował się nie tylko malarstwem, ale też architekturą, filozofią, muzyką, pisaniem, matematyką, anatomią, rzeźbiarstwem. Uchodził za genialnego wynalazcę. Wiele z wymyślonych przez niego urządzeń do tej pory zachwyca inżynierów. Wśród jego pomysłów były maszyny hydrauliczne, zamek kołowy, czołg miotający kamienie, a nawet maszyna latająca ze skrzydłami i koparka. Leonardo da Vinci zmarł 2 maja 1519 roku w zamku Cloux. Pogrzebany został zgodnie ze swoją ostatnią wolą w zamku Amboise.

Powyższy wstęp jest wprowadzeniem do załączonego poniżej filmu, który nosi tytuł: "Dzieło sztuki czy obraz dekoracyjny?".

Zachęcamy do wysłuchania opowieści o nieukończonym dziele Leonardo da Vinci ... Pokłon trzech króli. 

Opowieść snuje Edyta Gawryś:

https://www.youtube.com/watch?v=QWuFm3byENI&t=26s


Edyta Gawryś - pracowała w szkole jako nauczyciel języka polskiego, była redaktor naczelną radia web RadioKlik, gdzie nagrywała audycje dla dzieci i młodzieży z wierszami polskich poetów, napisała dwie książki dla dzieci i młodzieży promujące sztukę i historię: "Piotrek w Watykanie - przewodnik po najmniejszym państwie świata" oraz "Mały Polak we Włoszech - przewodnik po polonikach". Jest również przewodnikiem turystycznym. Oprowadza grupy wycieczkowe oraz turystów indywidualnych po Bolonii, Florencji, Rzymie i Wenecji.

 


PANORAMA - MAGAZYN RADIA POLONIA CFMB 1280 AM, MONTREAL, KANADA
Tel: (514) 367-1224, (514) 963-1080, E-mail: [email protected]
Designed and maintained by Andrzej Leszczewicz
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
ZALOGUJ SIĘ