.
NUMER 3 / SIERPIEŃ 2019

MAGAZYN PANORAMA
352 Bergevin, Suite 6 
Lasalle, Qc
H8R 3M3 

E-mail: [email protected]

Tel. (514) 367-1224 
Tel. (514) 963-1080 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Sztuka i Piękno 

Materią sztuki są dzieła sztuki, a ich autorzy (według idealnego modelu) stają się artystami motywowanymi wewnętrznym przymusem tworzenia, czy też potrzebą wyrażenia uczuć, rozwiązania problemów własnych lub ogólnoludzkich, niedającymi się ograniczyć wyłącznie do funkcji dostarczyciela wrażeń estetycznych.

Sztuka narodziła się wraz z rozwojem cywilizacji ludzkiej. Można przypuszczać, że na początku pełniła przede wszystkim funkcję związaną z obrzędami magicznymi, którą zachowała u ludów pierwotnych.

W XVII i XVIII wieku trwały spory na temat nazewnictwa w dziedzinie sztuki. Dopiero w połowie XVIII wieku francuski filozof oświeceniowy Charles Batteux, wprowadził termin "sztuki piękne" (beaux-arts), zaliczając do nich malarstwo, rzeźbę, architekturę, muzykę, wymowę, poezję, taniec i teatr. 

Cykl krótkich filmów "Sztuka i Piękno" zadedykowany jest wszystkim miłośnikom malarstwa, rzeźby i architektury, ale nie tylko, gdyż barwne opowieści z pewnością zainteresują szersze grono Czytelników. Na łamach PANORAMY prezentuje je Edyta Gawryś - pasjonatka, która studiowała polonistykę w Warszawie i historię sztuki w Bolonii. Zapraszamy serdecznie do oglądania i słuchania jej pięknie opowiedzianych historii. 

Syndrom Stendhala oraz Złego Samopoczucia Marka Twaina to pierwszy odcinek. Florencja w okresie Gran Tour, bazylika św. Krzyża, Galeria obrazów Uffizi, Stendhal i "jego" Sybille a wszystko to okraszone zawrotami głowy, brakiem powietrza oraz halucynacjami. Czy kiedykolwiek przytrafiło Ci się to, czego Stendhal doświadczył podczas swojej podróży po Florencji? 

https://www.youtube.com/watch?v=5ymda2MuMGA&t=34s


Edyta Gawryś - pracowała w szkole jako nauczyciel języka polskiego, była redaktor naczelną radia web RadioKlik, gdzie nagrywała audycje dla dzieci i młodzieży z wierszami polskich poetów, napisała dwie książki dla dzieci i młodzieży promujące sztukę i historię: "Piotrek w Watykanie - przewodnik po najmniejszym państwie świata" oraz "Mały Polak we Włoszech - przewodnik po polonikach". Jest również przewodnikiem turystycznym. Oprowadza grupy wycieczkowe oraz turystów indywidualnych po Bolonii, Florencji, Rzymie i Wenecji.
 


PANORAMA - MAGAZYN RADIA POLONIA CFMB 1280 AM, MONTREAL, KANADA
Tel: (514) 367-1224, (514) 963-1080, E-mail: [email protected]
Designed and maintained by Andrzej Leszczewicz
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
ZALOGUJ SIĘ