.
NUMER 9 / LUTY 2020

Wydawcą magazynu PANORAMA jest 
Radio Polonia - CFMB1280 AM w Montrealu

Adres do korespondencji: 

MAGAZYN PANORAMA
6625, 38e Avenue, Suite 5 
Montreal, Qc
H1T 2X8 

E-mail: kontakt@panoramanews.org

Tel. (514) 367-1224 
Tel. (514) 963-1080
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Mieszkać ładniej - Połączenie dawnego z nowoczesnością 

Podjęta w pierwszy dzień 2018 roku decyzja zakupu ponad 130 letniego domu położonego w ekskluzywnej montrealskiej dzielnicy Westmount, zrodziła mnóstwo wątpliwości. Pani domu marzyło się zamieszkanie w przychylnej szerzeniu sąsiedzkich przyjaźni dzielnicy, gdzie dzieci biegają bezpiecznie od domu do domu bawiąc się w ogrodach pod okiem zaprzyjaźnionych ze sobą rodziców. Westmount wydawał jej się za zimny, za bardzo "angielski" ze swoimi "my house my castle" ogromnymi domami w ogrodzonych, nieprzystępnych ogrodach.

Urocza elewacja wejściowa z balkonikiem szekspirowskiej Juli i liczne witraże to tylko niektóre elementy przypominające o świetlaną przeszłość wzniesionego w 1885 roku budynku.

Na dodatek dom był w nie najlepszym stanie - wymagał nie tylko gruntownego remontu ścian, dachu, okien, kuchni i łazienek, ale także wymiany wszystkich instalacji: elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, ogrzewania i klimatyzacji. Dopiero argumenty, że za to będą mieli wszystko zrobione tak, jak naprawdę im się podoba przeważyły w decyzji zakupu. I tak, po sześciu męczących miesiącach, pełnych trosk i niepokojów, niedospanych nocach pana domu, który wziął na siebie, obok prowadzenia swego własnego przedsiębiorstwa również rolę kierownika budowy z analizą najlepszych, dostępnych rozwiązań projektowych, angażowaniem specjalistów, zakupem materiałów, codziennym sprawdzaniem postępu prac remontowych i ich jakości włącznie, remont został ukończony na tyle, że mogli się przeprowadzić z dotychczasowego mieszkania do, praktycznie, nowego domu.

Przytulny salon - ostoja spokoju, miłego wypoczynku, lektury, rozmowy przy popołudniowej herbacie - ulubione miejsce pani domu. 

Domu, gdzie dzieci nareszcie mogą spokojnie hałasować, biegać, tupać, zapraszać przyjaciół i szaleć z nimi w basemencie na trampolinie, albo materacach, skacząc czy boksując poduchy; gdzie można słuchać muzyki bez ograniczeń i przyjmować gości do późnych godzin. To i położenie domu, niemal w samym środku miasta, blisko stacji metra, wszelkich sklepów, butików, restauracji, kawiarni, siłowni, bibliotek, parków a także z idealnie bliskim wjazdem na autostrady spowodowało, że i pani domu polubiła to miejsce niemal natychmiast po przeprowadzce. 

Rozległa jadalnia jest idealna do przyjmowania licznej rodziny i przyjaciół, a od czasu do czasu również domownicy lubią tu zasiąść do stołu.

No i oczywiście cała rodzina uwielbia efekt sześciomiesięcznego remontu: nie tylko przepięknie odrestaurowane podłogi, ściany, sztukaterie, drzwi, okna, witraże, ale również najnowocześniejsze rozwiązania elektroniczne uprzyjemniające pobyt w domu, a także umożliwiające zdalną kontrolę nad wszystkim co się dzieje.

Zaimponowało mi, kiedy pani domu, nie ruszając się z miejsca poleciła: "Aleksa microwave milk for coffee" i natychmiast mleko do mojej kawy zostało podgrzane do odpowiedniej temperatury. Zupełnie jak w jednym z moich ulubionych seriali telewizyjnych.

Ogromna kuchnia to serce domu. Tu domownicy spotykają się na poranne śniadania, tu dzieci odrabiają lekcje, tu, przeważnie opowiadają sobie o minionym dniu przy wspólnej kolacji, tu zaglądają przyjaciele w czasie wizyt. Bo, wiadomo, wszyscy najlepiej czują się w kuchni, szczególnie takiej! Pani domu urządziła swe miejsce pracy w pobliskiej jadalni, by czuć się blisko centrum domowego życia. 

Aleksa nie jest jedyna, której można zdalnie wydać polecenia i sprawdzić co się dzieje w mieszkaniu. Dzięki pasji pana domu i jego entuzjazmowi dla najnowszych rozwiązań technologicznych zainstalowane zostały systemy umożliwiające automatyczną kontrolę ciepła, wilgotności, wymiany powietrza w każdym pomieszczeniu, jak również możliwość słuchania wybranej muzyki, z odpowiednim natężeniem głośności, otwierania, zamykania drzwi zewnętrznych, sprawdzenia, kto dzwoni do drzwi wejściowych. Na ekranie komputerowej lodówki można nie tylko sprawdzić co i od kiedy się w niej znajduje, co należy kupić, co zbliża się do daty przedawnienia, ale także kto dzwoni do drzwi wejściowych i zadzwonić np. skypem do przyjaciół choćby z Europy.

W większości pomieszczeń, za wyjątkiem sypialni i łazienek, są kamery pozwalające sprawdzić na telefonie co się dzieje w domu w czasie nieobecności gospodarzy. Dzięki zainstalowanej w salonie kamerze udało się odkryć ptaka, który pewnej zimowej nocy dostał się do domu przez komin, hałasował, a nie można go było, ukrytego w kominku, zobaczyć i pomóc mu wydostać się na zewnątrz. Dzięki kamerom rodzice mogą spokojnie spędzać czas na lekturze w salonie, podczas kiedy dzieci szaleją w piwnicznym raju do zabaw. 

Szczególna uwaga została poświęcona urządzeniu łazienek - każdy element wyposażenia a także kafelki, lustra, szkło do pryszniców, krany szafki, blaty. zostały wybrane tak, by spełniać najwyższe wymagania estetyczne i użytkowe. Parowa kabina prysznicowa w piwnicy wyposażona jest w głośniki i kolorowe światła. Główna łazienka domowa jest, na dodatek wyposażona w prywatne solarium. Wszystkie łazienki, piwnica i kuchnia mają podgrzewane podłogi, oczywiście również z możliwością zdalnej regulacji. 

Ogromne wydatki poniesione na remont poważnie ograniczyły możliwości zakupu nowych mebli i elementów do ozdoby wnętrz. Ale to nie przeszkodziło, dzięki znakomitemu gustowi pani domu a i jej architektonicznemu wykształceniu, w urządzeniu przytulnych i jakże ciekawych wnętrz, gdzie uroda dziewiętnastowiecznych ornamentalnych detali harmonijnie współistniejąc z odważnymi kolorami mebli, nowoczesnymi dziełami sztuki i zdobnictwa przyczynia się do stworzenia niezwykłego, pełnego uroku, a ponadto wspaniale funkcjonującego nowoczesnego domu. 

Wspaniały witraż na spoczniku schodów przywołuje obraz Scarlet O'Hara z "Przeminęło z wiatrem" majestatycznie schodzącej ze schodów. W hallu wejściowym znalazły miejsce skromne szafki na buty z Ikei, które tu wspaniale się czują w towarzystwie nobliwych balustrad schodów, witraży w oknach i sufitowych sztukaterii. 

Uroda domu została doceniona przez twórców strony internetowej "Apartment Therapy" - https://www.apartmenttherapy.com , gdzie można obejrzeć więcej zdjęć wnętrz tego wyjątkowego miejsca.
 

Tekst i zdjęcia: Jolanta Duniewicz 
 


Jolanta Duniewicz  - architekt (Politechnika Warszawska). Współorganizatorka Montrealskiej Kawiarni Literackiej. Zainteresowana i pełna pasji dla wszystkiego, co ją otacza: od pracy zawodowej, kontaktów międzyludzkich, rozwoju osobistego, przez umiłowanie piękna (od natury do sztuki), aż po dom, ogród, odżywianie, zdrowie, diety, kuchnię, rozrywki, trendy. 
 

OD REDAKCJI:

Jeśli ktoś z Czytelników - mieszkańców Montrealu chciałby pokazać swój dom na łamach Panoramy prosimy o kontakt. 
 
 
 

 


PANORAMA - MAGAZYN RADIA POLONIA CFMB 1280 AM, MONTREAL, KANADA
Tel: (514) 367-1224, (514) 963-1080, E-mail: kontakt@panoramanews.org
Designed and maintained by Andrzej Leszczewicz
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
ZALOGUJ SIĘ