.
NUMER 8 / STYCZEŃ 2020

Wydawcą magazynu PANORAMA jest 
Radio Polonia - CFMB1280 AM w Montrealu

Adres do korespondencji: 

MAGAZYN PANORAMA
6625, 38e Avenue, Suite 5 
Montreal, Qc
H1T 2X8 

E-mail: [email protected]

Tel. (514) 367-1224 
Tel. (514) 963-1080
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Mapa miejsc Zbrodni Katyńskiej na świecie

Galeria miejsc pamięci Zbrodni Katyńskiej ma przede wszystkim na celu docenienie wysiłku tysięcy Polaków, dzięki którym pamięć o tej zbrodni przetrwała trudne dziesięciolecia i trafia dziś do nowych pokoleń na całym świecie. Przejmujący charakter wielu z tych miejsc, osiągnięty poprzez artystyczny przekaz wybitnych polskich artystów - rzeźbiarzy, daje szczególny i trudny do opisania efekt oddziaływania. Wszystkie pomniki, tablice oraz inne pamiątki poświęcone zamordowanym, które z inicjatywy Polaków pojawiały się w wielu krajach, wpisały się dziś w katalog naszego wspólnego dziedzictwa narodowego.

https://katyn.polskiswiat.online/

Katalog miejsc prezentowanych na portalu - podobnie jak cały projekt Polski Świat - PolskiSwiat.online - ma charakter otwarty i "żywy". Naszym celem jest by na mapach portalu tematycznego "Pamięć o Zbrodni Katyńskiej na świecie" zilustrowane zostały wszystkie miejsca związane z upamiętnieniem ofiar tej zbrodni oraz by informacje o nich były aktualizowana na bieżąco.

To ogromne wyzwanie, którego nie uda się zrealizować bez pomocy i zaangażowania z Państwa strony - naszych czytelników. Zachęcamy do przesyłania zdjęć tych miejsc, tak, by wiedza i dokumentacja fotograficzna na tym portalu były aktualne. Każdy z Państwa może być także współautorem treści tego portalu, do czego zachęcamy. Zapraszamy do zgłaszania miejsc, które nie znalazły się dotychczas w opracowaniu, jak również, dodatkowych informacji dotyczących miejsc pamięci już widniejących na mapach.

Naszą największą ambicją jest by wiedza zgromadzona w tym miejscu służyła także inspiracji dla tworzenia kolejnych miejsc pamięci dotyczących Zbrodni Katyńskiej, szczególnie w rejonach świata, w których ich jeszcze w ogóle nie ma. Obowiązkiem nas Polaków jest zapewnić by pamięć o ofiarach tej okrutnej zbrodni przetrwała na zawsze, a wiedza o niej stanowiła najwyższe ostrzeżenie dla całego świata.

Zachęcamy Państwa do odwiedzania tych szczególnych miejsc podczas swoich podróży. Niniejsza galeria jest ku temu drogowskazem. Studiując nasze mapy przekonacie się, że miejsca pamięci Zbrodni Katyńskiej znajdziemy zarówno w niewielkich miejscowościach w Polsce, jak też w najodleglejszych rejonach świata.  Miejsca, których wierzymy, nam Polakom podczas podróży nie wolno pominąć. Zatrzymajmy się tam choćby na chwilę, oddajmy hołd pomordowanym.

Mirosław Banach

Prezes zarządu Fundacji "Polskie Maki"
 

 


PANORAMA - MAGAZYN RADIA POLONIA CFMB 1280 AM, MONTREAL, KANADA
Tel: (514) 367-1224, (514) 963-1080, E-mail: [email protected]
Designed and maintained by Andrzej Leszczewicz
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
ZALOGUJ SIĘ